Szmigulska na rożku, Bokszczanin na organach

2013-08-19 20:59:58 (ost. akt: 2013-08-19 21:46:10)
Muzyka Ełk, Katedra św. Wojciecha, ul. Kościuszki 16 15 września 2013
Szmigulska na rożku, Bokszczanin na organach

Autor zdjęcia: ECK

Ełckie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej obchodzą w tym roku swoje pięciolecie. Z tej okazji wybraliśmy dla Państwa mistrzowski zestaw wykonawców reprezentujących bardzo zróżnicowane instrumentarium. Wszystkich wielbicieli na pewno ucieszy repertuar składający się z wybitnych dzieł światowej literatury muzycznej.

Ełckie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej zapoczątkowane zostały w 2009 r. i odbywają się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca od maja do października. W ciągu czterech lat podczas koncertów zaprezentowali się znakomici polscy organiści, skrzypkowie, śpiewacy, trębacze i inni instrumentaliści cieszący się sławą w kraju i na świecie.

W niedzielę (15 września) o godz. 19 w katedrze św. Wojciecha w Ełku zagra Kinga Szmigulska, grająca na oboju i rożku angielskim oraz Jan Bokszczanin, który zagra na organach.

Kinga Szmigulska uczęszczała do kilku klas oboju w najlepszych szkołach muzycznych w kraju. Od wczesnych lat współpracowała z wieloma instytucjami artystycznymi, w tym z orkiestrą symfoniczną Łódzkiej Filharmonii, Teatrem Nowym w Łodzi, Filharmonią Krakowską czy Państwowym Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca "Mazowsze". Zagrała wiele koncertów. W maju 2005 r. otrzymała III nagrodę oraz Nagrodę Specjalną SPAM na IV. Międzynarodowym Konkursie Oboistów i Fagocistów Łódź 2005, a we wrześniu 2007 r. tytuł półfinalisty na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej. Od 1 marca 2007 r. na stałe współpracuje z Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku na stanowisku oboistka–rożkistka.

Jan Bokszczanin w 2000 r. ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joachima Grubicha. W późniejszych latach był stypendystą doktoranckim w University of North Texas (USA), gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jesse E. Eschbacha. W 2006 r. uzyskał stopień doktora sztuki. Brał udział w kursach zagranicznych profesorów. Koncertuje w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma zespołami kameralnymi i orkiestrami. Nagrał piętnaście płyt CD z muzyką organową dla różnych wytwórni. Jedna z nich otrzymała I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów – Niepokalanów 2000, a cztery inne były nominowane do nagrody "Fryderyki". Jan Bokszczanin jest autorem książki "Geneza i tradycje rosyjskiej muzyki organowej", a także redaktorem kilku dodatków nutowych, zamieszczonych w periodyku "Liturgia Sacra". Jest prezesem Stowarzyszenia "ARS LIBERATA". Jest dyrektorem artystycznym Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej: Legionowskiego, Praskiego (Katedra Warszawsko-Praska), Ursynowskiego oraz kilku innych cykli koncertowych.

Program koncertu:
Aleksander Głazunow - Preludium D-dur /organy solo/
Antonio Vivaldi - Koncert obojowy C-dur RV 451 /Allegro molto, Largo, Allegro/
Sergiusz Rachmaninow - Wokaliza (opr. Michał Lamża)
Felix Borowski - I Część I Sonaty Organowej - Allegro ma non troppo /organy solo/
Aleksander Tansman - Aria (opr. Jan Bokszczanin)
Georgi Muschel - Toccata /organy solo/
Jean Sibelius - Łabędź z Tuoneli (opr. Jan Bokszczanin)
ECK

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz klikając na elk.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB