Europejskie Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach

2013-09-04 13:25:55 (ost. akt: 2013-09-06 14:38:51)
KulturaInneKultura Warmia i Mazury 12 września 2013 - 30 września 2013
Europejskie Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach

21. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbywa się pod hasłem „Nie od razu Polskę zbudowano”. Zależy nam na tym, aby poprzez tak szerokie zagadnienie, jakim jest budowanie polskiej państwowości dotrzeć z przesłaniem do młodego pokolenia i zachęcić je, aby żyło w poczuciu przynależności do tradycji, historii, języka i kultury - podkreśla prof. Małgorzata Rozbicka dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Wybór tematu w dużej mierze wynika z faktu, że tegoroczne EDD zbiega się z 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. W związku z tym Narodowy Instytut Dziedzictwa chce także zwrócić szczególną uwagę na rolę powstań narodowowyzwoleńczych, które odegrały ogromną rolę w kształtowaniu i zachowaniu narodowej tożsamości.

Warmińsko-mazurskie obchody EDD rozpoczniemy od wizyty w Pracowni Garncarstwo Etniczne w Kamionku Wielkim. Tu 7 września 2013 roku odbędzie się wykład poświęcony historii osadników z terenów Warmii i Mazur, którzy osiedlili się na tych terenach po 1945 roku. Historia przedmiotu codziennego użytku – zwykłego garnka – stanie się wstępem do opowieści o burzliwych losach osadników przybyłych z różnych stron kraju: o ich zwyczajach, obrzędach, historii, a także o miejscach, które zostawili by osiedlić się na Mazurach. Oprócz wykładu odbędą się również warsztaty, podczas których zostaną zaprezentowane techniki formowania i wypalania różnych typów naczyń.

8 września warto zarezerwować sobie czas na wizytę w Łąkorzu, gdzie w Muzeum Lokalnym zostanie udostępniona wystawa „Tędy – owędy – tam gdzie były urzędy”, prezentująca historię budynków administracyjnych znajdujących się na terenie gminy i najbliższej okolicy. Dodatkowo w znajdującym się we wsi XIX wiecznym wiatraku odbędzie się wykład poświęcony rozwojowi techniki w zabytkowym wiatraku oraz technice mielenia ziarna oraz wystawa, ilustrująca pracę młynarza.

Miłośników historii zainteresuje z pewnością IV Festiwal Walk Późnośredniowiecznych, który odbędzie się w dniach 14-15 września na plaży w Suchaczu. Oprócz inscenizacji Bitwy nad Zatoką Świeżą z 1463r w programie znalazły się również koncerty muzyki średniowiecznej, zawody łucznicze oraz gry zręcznościowe.

Zapraszamy na Warmię i Mazury! Wśród licznych wydarzeń kulturalno-edukacyjnych na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.
>>> Tu znajdziesz szczegółowy program Europejskie Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach

W ubiegłym roku w EDD zaangażowało się ponad 390 miejscowości z całej Polski, odbyło się 1642 imprez, w których uczestniczyło blisko 300 tysięcy osób.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, której celem jest promocja zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku.

Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cała Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to w 1991 roku Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Więcej informacji na stronie:
www.edd.nid.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB