Jubileuszowy Rajd Polski

2013-09-11 12:55:49 (ost. akt: 2013-09-13 21:59:59)
Sport 13 września 2013 - 15 września 2013
Jubileuszowy Rajd Polski

Autor zdjęcia: Tomasz Filipiak

85 najmocniejszych załóg z Europy, 200 akredytowanych dziennikarzy i na deser Robert Kubica, który zdążył już lekko pokiereszować swoje auto. Oto w skrócie 70. Rajd Polski, impreza, która wzbudza olbrzymie zainteresowanie nie tylko wśród fanów szybkich samochodów, zapachu benzyny i swądu spalin.

— Jak się patrzy na nazwiska, to robi się gorąco — skomentował listę startową Krzysztof Hołowczyc, trzykrotny zwycięzca polskiego klasyka. W tym roku "Hołek" też obchodzi mały jubileusz, bo wystartuje w Rajdzie Polski po raz 15. Tym razem pojedzie fordem fiestą RRC, którym w ub. sezonie jeździł m.in. Petter Solberg.

70. Rajd Polski to przedostatnia eliminacja mistrzostw Polski, w których pewnie po tytuł zmierza po raz trzeci z rzędu Kajetan Kajetanowicz. Na Mikołajki "uzbroił się" w fiestę R5, ale równie dobrze uzbrojonych przyjedzie dłuuuga lista. Jest cała europejska czołówka z rewelacyjnie jeżdżącym w tym sezonie Czechem Janem Kopeckym. Fabryczny kierowca Skody wygrał połowę tegorocznych rund, a należy pamiętać, że w ub. roku Skoda przywiozła tu w zastępstwie testowego kierowcę, 21-letniego Fina, który... ograł wszystkich.

Będzie i wicelider mistrzostw Europy Craig Breen. I trzeci w kolejce do tytułu Bryan Bouffier, trzykrotny mistrz Polski. No i cała plejada polskich nazwisk: wspomniany Hołowczyc, i Kajetanowicz, Michał Sołowow, który ostatnie dwa lata meldował się na drugim stopniu podium. W tym roku kibice z Warmii i Mazur powinni szczególnie przyglądać się jego rajdówce, bo popilotuje ją olsztynianin Sebastian Rozwadowski. Sołowow w tym roku jeździ w rajdach sporadycznie, wybrał tylko kilka najciekawszych imprez. — Na szutrach nigdy razem nie startowaliśmy, dlatego musieliśmy mocno potrenować — przyznał Rozwadowski, który z Sołowowem zaliczył już 150 kilometrów testowych pod Olsztynem.

Kto dalej? Michał Kościuszko, który mimo uszkodzonego kręgu pokazał świetną formę na zakończonym w sobotę Rajdzie Warmińskim, gdzie o 7 sekund ograł naszego szutrowego asa Zbigniewa Staniszewskiego. "Stanik" też się uzbroił na Rajd Polski: pojedzie identyczną fiestą jak "Hołek", zresztą z tego samego fabrycznego zespołu M Sport.

Kolejnym olsztyńskim nazwiskiem będzie Daniel Siatkowski, który popilotuje Grzegorza Grzyba. Ostatnie dwa lata z rzędu stawali na najniższym stopniu podium. Teraz sam Siatkowski przyznaje, że będzie ciężko obronić wynik, bo ich fabia S2000 ustępuje autom wspomnianych rywali. Ale forma jego kierowcy jest wyśmienita. Właśnie w weekend zdobył tytuł mistrza... Słowacji.

Najbardziej obserwowanym rajdowcem będzie z pewnością Robert Kubica, którego forma za kierownicą citroena DS osiąga niesamowity poziom. Oto co powiedział przed Mikołajkami dla jednego z portali rajdowych: "Rajd Polski jest dla mnie nowy, choć pochodzę z Polski i wszyscy sądzą, że startuję na domowym terenie. (...) Przede wszystkim to dobra szansa dla nas na spotkanie z polskimi kibicami i sympatykami rajdów. W karierze nie miałem zbyt wielu okazji, żeby rywalizować w moim kraju na tak wysokim poziomie". O tym, że Rajd Polski jest nowym doświadczeniem dla Kubicy, przekonaliśmy się wczoraj, bo podczas treningu auto Polaka "zaliczyło dacha".

— Nic groźnego — bagatelizuje sprawę Andrzej Borowczyk, dyrektor do spraw mediów Rajdu Polski. — Kierowcy nic się nie stało, a auto mechanicy szybko naprawią. Na pewno Roberta Kubicę zobaczymy na rajdowych oesach.

Na liście startowej jest jeszcze jedno nazwisko z naszego regionu — Radosław Typa, który tak jak Kubica pościga się w citroenie DS3, choć niższej specyfikacji. Co prawda na tytuł w pucharze citroena już nie ma szans, ale na Rajdzie Polski Typa zwykle zaskakuje ekspresową jazdą.

Od dzisiaj kierowcy zapoznają się z odcinkami specjalnymi (w tym roku jest ich 13). W piątek od godz. 16 załogi przejadą na Torze Mikołajki odcinek kwalifikacyjny, a wieczorem na rynku miasteczka każdy kierowca wybierze numer startowy do sobotniego etapu. W kolejności od najszybszego na piątkowych kwalifikacjach.

Rafał Radzymiński
sport@gazetaolsztynska.pl

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Idiotyczna strona #1197512 | 88.156.*.* 15 wrz 2013 08:31

    Dlaczego do jasnej niepodległej nikt nigdy nie napiszę gdzie odbywa się impreza, o której godzinie i ile kosztuje bilet?! Ja pier.... Po co w ogóle pisać, że jest rajd jak nie wiadomo gdzie?!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz