Smaki ziemniaka w olsztyneckim Skansenie

2013-10-02 13:33:47 (ost. akt: 2013-10-04 13:22:27)
W plenerze Olsztynek, muzeum, ul. Leśna 23 6 października 2013
Smaki ziemniaka w olsztyneckim Skansenie

Autor zdjęcia: mat. prasowe

Pyry, grule, bulwy, bandury, kartofle lub po prostu ziemniaki! Pieczone, gotowane, w mundurkach i prosto z ogniska! Jedno jest pewne - jakie by nie były są pyszne.

Dawniej po zakończeniu żniw, kolejną ważną czynnością gospodarską było rozpoczęcie wykopów ziemniaków. W wydarzenie to zaangażowane były całe rodziny, nierzadko korzystano również z pomocy sąsiedzkiej i wspólnie kopano oraz zbierano ziemniaki na polu jednego gospodarza, aby następnie przenieść się do kolejnego.

Po zakończeniu wykopków często rozpalano ogniska, podczas których świętowano zakończenie pracy i ku uciesze zgromadzonych dzieci pieczono ziemniaki.

O ziemniaku przypomina Skansen w Olsztynku, który po raz kolejny zaprasza w najbliższą niedzielę wszystkich miłośników tego warzywa na imprezę „Smaki ziemniaka”. W programie m.in. prezentacja na temat ziemniaków, pieczenie ziemniaków w ognisku oraz ziemniak w różnych odsłonach. Będzie również możliwość skosztowania potraw z ziemniaków przygotowanych przez Karczmę w Skansenie. Dla dzieci i rodziców gry i zabawy, m.in. wykonywanie stempli z ziemniaków, jesiennych korali i bukietów. Impreza odbędzie się w niedzielę, 6 października, w godz. 11 - 16.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB