Poznaj miasto sprzed laty. Elbląg powraca na kinowy ekran


2013-10-05 10:04:44 (ost. akt: 2013-10-04 09:14:19)
FilmFilmFilmFilmFilmFilmFilm Elbląg, Światowid, Plac Kazimierza Jagiellończyka 1 2 grudnia 2013
Poznaj miasto sprzed laty. Elbląg powraca na kinowy ekran


Poprzedni sezon zakończył się sukcesem, dlatego już od października Centrum Spotkań Europejskich Światowid, wspólnie z Telewizją Elbląską, wracają do cyklu Elbląg na dużym ekranie. Dziewięć spotkań połączy wspólny podtytuł "Poniedziałkowy Uniwersytet Filmowy " i główny bohater - Elbląg.W jeden poniedziałek miesiąca, zagłębiając się w wygodny kinowy fotel, będzie można przenieść się w filmową podróż po innym niż na co dzień Elblągu.


Elbląg na dużym ekranie to cykl, którego pierwsza edycja odbyła się osiem lat temu. Tworzą go wspólnie" Telewizja Elbląska i Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. To okazja do obejrzenia wyjątkowych materiałów filmowych, usłyszenia kilku słów o Elblągu, jakiego na co dzień nie znamy i włączenia się do dyskusji o tamtych czasach i dawnym Elblągu. O filmach i historiach z Elblągiem związanych będzie odpowiadał Juliusz Marek.


— W sezonie 2013/14 obchodzić będziemy kilka pięknych jubileuszy: 777 lat założenia Elbląga, 200-lecia urodzin Ferdynanda Schichu’a, 30-lecia odbudowy elbląskiej starówki, 20-lecia powstania Telewizji Elbląskiej i 15-lecia wizyty Papieża Jana Pawła II w Elblągu. Rocznice te zaakcentujemy tematyką spotkań i prezentowanymi filmami — mówi Juliusz Marek z Telewizji Elbląskiej.


Podczas spotkań zaprezentowane zostaną materiały archiwalne, nowe filmy, reportaże o Elblągu i elblążanach oraz filmy tworzone przez elblążan. Spotkania odbywać się będą w jeden poniedziałek miesiąca w kinie Światowid.

Widzowie, jak studenci, otrzymają indeksy z miejscem do zbierania zaliczeń kolejnych zajęć.

— Cykl udowadnia, że elblążanie interesują się historią swojego miasta - część przychodzi żeby powspominać - część, szczególnie tych młodszych, aby dowiedzieć się czegoś o Elblągu — opowiada Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich "Światowid". — Bardzo nas to cieszy i dlatego serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania z Elblągiem na dużym ekranie.  

Pierwsze z nowego cyklu spotkanie "Elbląga na Dużym Ekranie" odbędzie się w najbliższy poniedziałek i będzie poświęcone działalności edukacyjnej Telewizji Elbląskiej. Gościem spotkania będzie ks. dr Andrzej Kilanowski, współtwórca popularnego cyklu historycznego „Historie z tej ziemi”.


Wszystkie projekcje będą się odbywały w dużej sali kina „Światowid” o godz. 18. Wstęp wolny.
Terminy spotkań: 
7 października, 4 listopada, 2 grudnia 2013 r., 13 stycznia, 3 lutego, 3 marca, 7 kwietnia, 5 maja, 2 czerwca 2014 r.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB