Bielizna w olsztyńskiej Amnezji

2014-03-25 10:06:49 (ost. akt: 2014-03-25 10:07:59)
Muzyka Olsztyn, Klub Amnezja, ul. Żołnierska 16C 30 marca 2014
Bielizna w olsztyńskiej Amnezji

Autor zdjęcia: mat. organizatora

Jeśli szukasz szczerego przekazu pełnego ironii, autoironii, sarkazmu, autosarkazmu, dystansu i poczucia humoru - dobrze trafiłeś!

Grupa założona w 1984 roku w Gdańsku, początkowo używająca nazwy Matka Folusz, a potem Bielizna Goeringa. Ta ostatnia jednak źle się kojarzyła, a na koncerty zaczęli przychodzić miejscowi skinheadzi. To spowodowało, że muzycy skrócili nazwę zespołu do znanej obecnie. Od początku centralną postacią Bielizny jest autor tekstów i wokalista Jarek Janiszewski, który określa swoją manierę wokalną jako połączenie ekpresji Toma Jonesa z zawodzeniem Psa Huckelberry. Pierwszy występ grupy odbył się 16 marca 1985 roku w gdańskim klubie Burdel. W roku następnym Bielizna zagrała m.in. w Jarocinie oraz na festiwalach Poza Kontrolą w Warszawie i Nowa Scena w Sopocie. Muzycy początkowo zafascynowani punk rockiem, wkrótce wypracowali swój własny styl, oparty na niemal pastelowych gitarach, wszechobecnym nieparzystym metrum, oraz charakterystycznym sposobie podawania dowcipnych tekstów przez Janiszewskiego.

Pierwsza płyta zespołu, "Taniec lekkich goryli", z 1989 roku, zawierała min. utwory "Stefan" i "Prywatne życie kasjerki PKP", które stały się największymi przebojami w całej historii grupy. Drugą płytę zatytułowaną "Wiara, nadzieja, miłość i inwigilacja" Bielizna wydała w 1990 roku. Potwierdziła ona artystyczne aspiracje zespołu i ugruntowała jego pozycję czołowego przedstawiciela Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej. W tym samym czasie Janiszewski zaczął prowadzić z Piotrem Klattem (Róże Europy) muzyczny program telewizyjny "Rocknoc", obecny na antenie Dwójki przez kolejne cztery lata. Kaseta "TAG" z 1993 roku, nagrana w zaledwie kilka dni, do dziś jest muzycznym rarytasem, który funkcjonuje w drugim i trzecim obiegu.

Zainteresowanie, choćby ze względu na popularność piosenki tytułowej, wywołała płyta "Pani Jola", wydana w 1996 roku. Kolejne płyty to składanka "Utwory wybrane 1987-1997" z 1997 roku i "Świadkowie rocka" z 2001 roku, nagrana pod szyldem Doktor Granat. Ostatnie propozycje zespołu to albumy "W dzikim kraju" oraz "Obrazki z wystawki", nagrane odpowiednio w 2004 i 2009 roku. Są one ponurym, ale wciąż charakterystycznie prześmiewczym rozliczeniem Janiszewskiego z zastaną nadwiślańską rzeczywistością.

Zespół pracuje obecnie nad kolejnym albumem, a w międzyczasie postanowił wrócić do czynnego życia koncertowego, czego dowodem jest pierwsza od wielu lat mini-trasa, oraz pojedyncze koncerty w klubach rozsianych po terenie całego kraju.

Bilet wstępu w przedsprzedaży 15 zł, w dniu koncertu 20 zł. Zapraszamy!

Klub Amnezja
30 marca 2014r., godz. 20
ul. Żołnierska 16C, Olsztyn
tel. 603 574 778


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB