Włochy w zasięgu ręki

2014-04-15 14:13:04 (ost. akt: 2014-04-15 14:58:36)
Kultura Olsztyn, Galeria Stary Ratusz, Stare Miasto 33 15 kwietnia 2014 - 31 maja 2014
Włochy w zasięgu ręki

Autor zdjęcia: mat. Organizatora

Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę olsztyńskiego fotografa-Łukasza Szwaja. Artysta w swoich zdjęciach pokazuje piękno Italii zamknięte w pigułce.

Wystawa "Bella Italia" to cykl fotografii powstałych na dwóch plenerach fotograficznych we Włoszech w 2013 roku. W trakcie swoich fotograficznych podróży Łukasz Szwaj odwiedził: Wenecję, Florencję, Sienę, Rzym, Neapol oraz liczne miasta i miasteczka półwyspu Amalfi, regionu Toskanii i podalpejskiego jeziora Garda. Fotografie prezentowane na wystawie przedstawiają trzy regiony Włoch, które są bardzo odmienne od siebie, a jednocześnie jak magnes przyciągają turystów i są dumą ich mieszkańców.

Bella, Bello, Belle, Bei to tylko niektóre słowa, którymi Włosi określają piękno. Urodę renesansowej Wenecji, kamiennych toskańskich miasteczek, wzgórz porośniętych winoroślą, falującymi łanami pszenicy w otoczeniu wysmukłych cyprysów, piękno fresków Giotta i dzieł geniuszu Leonarda da Vinci.

Do odwiedzenia wystawy bardzo zachęcają słowa Łukasza Szwaja, który opowiada o początkach swojej pasji. - Fotografią zacząłem zajmować się, pracując jako grafik w agencjach reklamowych. Ponieważ do tworzenia projektów wykorzystywałem fotografie innych autorów, które nie zawsze mnie satysfakcjonowały, sam zacząłem fotografować, powracając do swojej wcześniejszej pasji - mówi autor wystawy. - Od tej chwili fotografowanie stało się sposobem wyrażania mojej fascynacji światem. Fotografuję z sercem, co nadaje moim zdjęciom osobisty charakter, a aparat traktuję jako narzędzie, dzięki któremu mogę zarejestrować zjawiska występujące w otaczającym mnie świecie. Staram się dokumentować obrazy, jakie tworzy natura i człowiek. Zazwyczaj są to ulotne, niepowtarzalne chwile, które dzięki fotografii zatrzymuję w pamięci na dłużej, zdając sobie sprawę z tego, że każdy dzień jest inny i niepowtarzalny. Fascynacja świetnymi obrazami z miejsc, których nie miałem jeszcze okazji zobaczyć, okazała się dla mnie potężną motywacją do fotografowania i podróży.

Niecodziennie w Olsztynie możemy spotkać się z takim przedsięwzięciem. Fotografie Łukasza Szwaja przedstawiają najciekawsze
perły architektury, sztuki i natury, dzięki którym możemy poczuć się jak w odległych Włoszek nie opuszczając swojego kraju.

Na wystawę zapraszamy Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Stare Miasto 33 w Olsztynie.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB