Majówka z łukiem i koniem

2014-04-29 14:17:06 (ost. akt: 2014-04-29 14:20:25)
W plenerze Grunwald 1 maja 2014 - 4 maja 2014
Majówka z łukiem i koniem

Tętent kopyt i świst strzał w ramach Międzynarodowych Zawodów Historycznego Łucznictwa Konnego i Tradycyjnego, a także widowiskowe pokazy umiejętności łuczniczych i jeździeckich, wykłady i warsztaty przygotowało Muzeum Bitwy pod Grunwaldem na długi majowy weekend. W tym roku o zekier chana Dżelal ed-Dina rywalizować będzie kilkudziesięciu łuczników z dwunastu państw.

Już w niedzielę na Polach Grunwaldu rozpoczną się warsztaty łucznicze i jeździeckie. W zeszłym roku efekty treningów przeszły najśmielsze oczekiwania – polscy łucznicy zdobyli tytuły mistrzów świata na zawodach w Korei Południowej oraz mistrzów Europy na zawodach w Turcji.

- Turnieje międzynarodowe były doskonałą promocją Grunwaldu. Wystarczy powiedzieć, iż nabór na tegoroczne zawody trwał kilkadziesiąt minut – mówi Michał Sanczenko, prezes Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Konnego. - Połowę uczestników stanowić będą goście z zagranicy. Do Grunwaldu przyjadą zawodnicy m.in. ze Szwecji, Grecji, Węgier, ale także z Iranu i Stanów Zjednoczonych – dodaje Sanczenko.

Łucznictwo konne to nie tylko widowiskowa rozrywka, ale także zdobywający coraz większą popularność na świecie sport. Współzawodnictwo, które zdobyło dużą popularność także w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Zawodnicy rywalizować będą o zekier (pierścień łuczniczy) chana Dżelal ed-Dina, tatarskiego dowódcy spod Grunwaldu, w widowiskowych konkurencjach: węgierskiej, koreańskiej oraz bojowej grunwaldzkiej. W piątek i w sobotę przed tarczami staną łucznicy piesi. Czeka na nich nie lada wyzwanie, specjalnie przygotowany dziesięciobój, w którym będą musieli wykazać się wszechstronnością porównywalną do warunków prawdziwie bojowych (strzelanie na czas, zza zasłony, z równoważni itp.).

- W tym roku dziesięciobój przypominać ma o 10 rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej – mówi Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. – Równolegle do majówki z łukiem i koniem realizować będziemy także polsko-litewski projekt, w którym młodzież pogłębiać będzie wiedzę o naszej wspólnej historii, ale także rozmawiać o bieżących problemach oraz perspektywach, jakie stoją przed naszymi państwami – kończy Drej.

Zmagania łucznictwa pieszego, oprócz wspomnianego dziesięcioboju, to także pierwsze w Polsce profesjonalne zawody w łuczniczych walkach drużynowych. Oprócz widowiskowych konkurencji jeźdźcy wystąpią także w pokazach - wykażą się w kabaku, czy gonitwie mogu. Nie zabraknie pokazów umiejętności jeździeckich z elementami kaskaderki,  walki na szable, czy posługiwania się rohatyną. Dodatkową atrakcją będą otwarte warsztaty łucznicze oraz możliwość przejażdżki konno (po okazaniu biletu wstępu do Muzeum). 

- Nasza impreza to doskonała okazja do przyjrzenia się, jakimi umiejętnościami łuczniczymi i jeździeckimi dysponowali wojownicy kilkaset lat temu. Część konkurencji i pokazów jest bezpośrednio zaczerpnięta z dawnych traktatów – wyjaśnia dr Sławomir Moćkun z grunwaldzkiego Muzeum. – O historii łucznictwa konnego w Rzeczpospolitej Obojga Narodów, Iranie i Anglii opowiedzą najlepsi specjaliści z tych krajów - dodaje Moćkun.

Czwartek 1 maja
9.30– konkurencja koreańska
15.30 - otwarcie zawodów, parada konna w 10 rocznicę wstąpienia Polski do UE
16.00 – pokaz kabak, szabla i rohatyna
16.30 – wykład “Horseback Archery in the Commonwealth”  - Andrzej Abratowski (Kraków)
16.45 – warsztaty łucznicze i jeździeckie dla publiczności

Piątek 2 maja
9.30 – konkurencja węgierska
15.30 – pokazy łucznictwa konnego
16.30 - wykład “Mounted Archers in Ancient Persia”, Ali Ghoorchian (Iran)
16.30 – warsztaty łucznicze i jeździeckie dla publiczności
17.30 - turniej drużynowy Bitwy Łuczników

Sobota 3 maja
9.30 – konkurencja grunwaldzka
14.30 – pokaz kaskaderki konnej i mogu
15.30 – wykład “Horse and bow in English History” – Dan Sawyer (Wielka Brytania)
15.30 – warsztaty łucznicze i jeździeckie dla publiczności
22.00 – nocne strzelanie na odległość

Niedziela 4 maja
9.30 – zawody łucznictwa pieszego – dziesięciobój UE
14.00 – ceremonia otwarcia zamku i odsłonięcia pomnika Jagiełły
14.30 – dekoracja zwycięzców zawodów
15.00 – pokaz kaskaderki konnej
15.30 – turniej drużynowy Bitwy Łuczników

źródło: Mat.organizatora

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB