Letnie Ogrody Polityki. Koncerty, dyskusje, teatr

2014-05-06 14:00:00 (ost. akt: 2014-05-06 14:12:07)
Kultura Elbląg, Biblioteka Elbląska 4 czerwca 2014 - 7 czerwca 2014
Jak co roku w programie Letnich Ogrodów Polityki znalazły się panele dyskusyjne

Jak co roku w programie Letnich Ogrodów Polityki znalazły się panele dyskusyjne

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Od 4 do 7 czerwca odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Letnie Ogrody Polityki w Elblągu, który Biblioteka Elbląska im. C. Norwida wspólnie z Tygodnikiem Polityka organizują już po raz jedenasty.

Tak jak w latach poprzednich, podczas Ogrodów zaprezentowany zostanie wybór najciekawszych wydarzeń kulturalnych minionego i bieżącego roku. Odbędą się koncerty: Jacka Kleyffa – legendarnego barda i współtwórcy (obok Michała Tarkowskiego i Janusza Weissa) kabaretu Salon Niezależnych, który wystąpi wraz zaproszonymi przez siebie muzykami (m.in. z Mikołajem Trzaską i Tomaszem Jaśkiewiczem ), tria Waglewski, Fisz, Emade, którzy zaprezentują materiał z najnowszej płyty „Matka, Syn, Bóg”, Pablopavo i Ludziki z piosenkami z ostatniego, wydanego w styczniu tego roku albumu „Polor” oraz laureatów dwóch ostatnich edycji Paszportów POLITYKI w kategorii „muzyka poważna”, tj. Marcina Maseckiego oraz TwOgether Duo, którzy zagrają z towarzyszeniem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Marka Mosia.

Nowym zjawiskiem podczas Ogrodów POLITYKI będą plenerowe spektakle teatralne, odbywające się w przestrzeni elbląskiego Starego Miasta: „Pielgrzymka” i „Ulro” w wykonaniu gdańskiego Teatru Snów oraz „Kucharz na ostro” – spektakl Teatru Formy z Wrocławia. Jak co roku festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa. Ogrodowej publiczności pokażemy „Sztuczne Fiołki” – przeniesione ze swojego „środowiska naturalnego”, czyli Internetu "postmemy", tworzone przez białostoczanina, będące inteligentnym, lecz często złośliwym i dosadnym komentarzem do polskiej rzeczywistości.

Nie zabraknie też ogrodowych dyskusji – w tym roku nieprzypadkowo związanych z symboliczną datą rozpoczęcia Festiwalu – 4 czerwca. Porozmawiamy o tym, jak zmieniła się Polska od czasu pierwszych wolnych wyborów, jakim przemianom uległa po roku 1989 kultura, co stało się z polską obyczajowością, jak się zmieniła przestrzeń i architektura, a także o tym, jak zmieniali się w ciągu ostatniego ćwierćwiecza polscy przestępcy. Rozmowy z zaproszonymi gośćmi poprowadzą jak zawsze redaktorzy Tygodnika POLITYKA. W ramach 11. Letnich Ogrodów POLITYKI przygotowaliśmy też atrakcje dla najmłodszych elblążan, których zaprosimy do wzięcia udziału w przygotowanych specjalnie dla nich warsztatach poświęconych miastu, architekturze i projektowaniu.

Dzień pierwszy – 4 czerwca (środa)
- Spektakl plenerowy pt. „Pielgrzymka” w wykonaniu gdańskiego Teatru Snów - godz. 17.15, ulica Stary Rynek (przed Ratuszem Staromiejskim)
- Panel dyskusyjny - godz. 18.00, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej „Co wolność dała kulturze?” – prowadzenie: red. Mirosław Pęczak uczestnicy: Jacek Kleyff, Michał Tarkowski, Roman Kurkiewicz
- Koncert: Jacek Kleyff i goście - godz. 20.30, Sala „U św. Ducha”

Dzień drugi – 5 czerwca (czwartek)
- Panel dyskusyjny – godz. 18.00, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
„Nowy alfabet mafii – 20 lat po narodzinach” – prowadzenie: Piotr Pytlakowski uczestnicy: Lucyna Biej, Leszek Kardaszyński
- Koncert: Waglewski, Fisz, Emade z nową płytą „Matka, Syn, Bóg” – godz. 20.30, Sala „U św. Ducha”

Dzień trzeci – 6 czerwca (piątek)
- Panel dyskusyjny – godz. 18.00, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
„Budy ułudy. O romansach architektury z historią” – prowadzenie: Piotr Sarzyński
uczestnicy: Filip Springer i dr Jacek Friedrich
- Spektakl plenerowy pt. „Kucharz na ostro” w wykonaniu wrocławskiego Teatru Formy – godz. 19.30, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
- Koncert: Pablopavo i Ludziki z nową płytą „POLOR” – godz. 20.30, Sala „U św. Ducha”

Dzień czwarty – 7 czerwca (sobota)
- Rodzinne warsztaty architektoniczne – godz. 10.00, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
- Panel dyskusyjny – godz. 18.00, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
„Opis obyczajów czasów polskiej transformacji”” – prowadzenie: red. Zdzisław Pietrasik uczestnicy: prof. Beata Łaciak, prof. Tomasz Szlendak, Bartek Chaciński
Koncert: Elbląska Orkiestra Kameralna, TWOGether Duo, Marcin Masecki – godz. 20.30, Sala „U św. Ducha”
- Spektakl plenerowy pt. „Ulro” w wykonaniu gdańskiego Teatru Snów – godz. 22.30, ul. Stary Rynek (przed Ratuszem Staromiejskim”)

11. Letnim Ogrodom POLITYKI będzie towarzyszyła wystawa „Sztucznych fiołków” – inteligentne połączenie sztuki z komentarzami do rzeczywistości.

Panele dyskusyjne, spektakle plenerowe, rodzinne warsztaty architektoniczne i wystawa – wstęp wolny.

Koncerty – cena biletów: 25 zł. Bilety będą do nabycia w Bibliotece Elbląskiej przy ul. Św. Ducha 3-7 od 12 maja.
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB