Wystawa Marzeny Huculak w BWA

2014-05-07 14:14:20 (ost. akt: 2014-05-07 12:20:10)
Kultura Olsztyn, Galeria sztuki BWA 8 maja 2014 - 8 czerwca 2014
Wystawa Marzeny Huculak w BWA

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

Od 8 maja 2014 – w sali głównej BWA retrospektywna wystawa artystki środowiska olsztyńskiego związanej z Instytutem Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki UWM - Marzeny Huculak. Wystawa organizowana jest z okazji dwudziestolecia pracy twórczej artystki, a także wpisuje się w obchody pięciolecia Wydziału Sztuki, które wernisaż w BWA zainauguruje.

arzena Huculak wypowiada się poprzez malarstwo i fotografię. Na wystawie w BWA zaprezentuje zarówno obrazy jak i zdjęcia. Te dwie techniki te traktuje zawsze równorzędnie. Bez względu na to, po jakie środki wyrazu sięga, w jakiej technologii pracuje, liczy się dla niej tylko efekt końcowy - obraz.

Obraz - to zdaniem artystki - słowo, które zawiera w sobie wszystko: początek i koniec, inspirację i realizację. Obraz jest tym co artystka widzi, o czym myśli, co tworzy.
Tematyka ostatnich prac artystki to postindustrialne, puste przestrzenie- magazynów, hal, stajni. To pejzaże pozbawione dosłownej obecności ludzi, jednak zawierające ślady, pozostałości ich bytowania.

W BWA będzie można zobaczyć m.in. wielkoformatowe kompozycje- składające się z kilku, zestawionych obok siebie obrazów - które mogłyby funkcjonować zarówno każdy z osobna, jako dzieło czysto abstrakcyjne, jak i w zestawie, już jako przedstawienia nieco bardziej realistyczne, z zarysowującymi się kształtami- belek, rur, szczelin w posadce…

Klimat prezentowanych prac może niepokoić, są one bowiem dość nieoczywiste, tajemnicze, niepokojące.

Marzena Huculak - urodzona w 1965 r. w Olsztynie. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom w 1994 r. w Pracowni Malarstwa prof. Hugona Laseckiego, aneks z witrażu w Pracowni Malarstwa Ściennego prof. Andrzeja Dyakowskiego. Od 1994 r. asystent w olsztyńskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej, w Pracowni Malarstwa prof. zw. Kiejstuta Bereźnickiego. Kwalifikacje I stopnia, a następnie stopień doktora habilitowanego uzyskała w ASP w Gdańsku; obecnie adiunkt w Instytucie Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie; członek ZPAP.

Uprawia malarstwo, rysunek, fotografię. Autorka 24 wystaw indywidualnych: m.in. w Olsztynie, Bydgoszczy, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie; Udział w ok. 70 wystawach zbiorowych w kraju: m.in. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych „Promocje", Legnica 1995 r.; Olsztyńskie Biennale Plastyki, Galeria BWA, Olsztyn; „Ex Cathedra", Galeria Lufcik, Warszawa 2002 r.; Ogólnopolskie Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej, Trójmiasto 2003, 2005 r.; Wystawa Malarstwa Rysunku Grafiki i Rzeźby, Trójmiasto 2004 r.; VII Jesienny Salon Sztuki, Galeria BWA, Ostrowiec Świętokrzyski 2004 r.; XXXIII Konfrontacje Fotograficzne, MOS oraz Mała Galeria, Gorzów Wielkopolski 2006 r.; XXI Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin 2006 r.; X Międzynarodowy Salon Sztuki „ Homo Quadratus Ostroviensis", Galeria BWA, Ostrowiec Świętokrzyski 2010 r.; udział w wystawach zbiorowych we Włoszech, Francji, Niemczech, Belgii, Rosji, na Litwie i Ukrainie.

Wyróżnienia: Stypendium Ministerstwa Edukacji Narodowej na cele dydaktyczne i organizacyjne 1997 r.; 2001 r. Grant UWM na realizację projektu naukowo-artystycznego 2001 r.; List gratulacyjny Prezydenta Miasta Olsztyna 2003 r.; List gratulacyjny Wojewody Warmińsko-Mazurskiego 2003 r.; Nagroda Rektora II st. 2007 r.; nagroda zespołowa: Nagroda Prezydenta Miasta im. Hieronima Skurpskiego 2010 r.; Srebrny Laur Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego 2012 r.; wyróżnienie na VIII Olsztyńskim Biennale Sztuki 2013 r.Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB