Krzysztof Varga o swojej najnowszej książce

2014-05-12 12:14:37 (ost. akt: 2014-05-12 13:27:22)
Kultura Olsztyn, Dom Mendelsohna, ul. Zyndrama z Miszkowic... 20 maja 2014
Krzysztof Varga o swojej najnowszej książce

Autor zdjęcia: Mat. prasowe

O „Czardaszu z mangalicą” opowie w połowie Węgier, w połowie Polak, powieściopisarz, krytyk literacki, redaktor i felietonista — Krzysztof Varga. Spotkanie autorskie odbędzie się we wtorek (20 maja) o godz. 18 w olsztyńskim Domu Mendelsohna.

Fragmenty tekstu zaprezentują: Andrzej Popiel, Szymon Kołodziejczyk, Katarzyna Jędrychowska i Sylwia Krawiec ze Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Krzysztof Varga jest współautorem błyskotliwego słownika literatury najnowszej "Parnas bis. Literatura polska urodzona po 1960 r." oraz antologii "Macie swoich poetów". W 1998 roku otrzymał Nagrodę Fundacji Kultury za "45 pomysłów na powieść", której wznowienie ukaże się wkrótce.

Nominowany do Nagrody Literackiej "Nike" za książki "Tequila" i "Nagrobek z lastryko". W 2012 roku wydał powieść „Trociny” oraz zbiór felietonów „Polska mistrzem Polski”. Sześć lat temu ukazała się jego eseistyczna książka o Węgrzech pt. „Gulasz z turula”, za którą autor otrzymał nagrodę czytelników Nike 2009. Książka znalazła się ponadto w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” oraz w finale II edycji Nagrody Mediów Publicznych „Cogito”.

Tematyka węgierska znalazła swoją kontynuację w najnowszej publikacji Krzysztofa Vargi – w wydanym w kwietniu br. tomie esejów „Czardasz z mangalicą”.

Bernadetta Darska o najnowszej powieści Vargi (recenzja na www.ksiazki.onet.pl):
"Książka Vargi zachwyci nie tylko tych, dla których Węgry pozostają fascynującym krajem. Uwiedzie ona również te osoby, które cenią dar opowiadania, erudycję, gatunkową różnorodność i swobodę, pasję, a także podróże jako pretekst do poprowadzonej ze swadą i brawurą gawędy. Po świetnym „Gulaszu z turula” pisarz w równie doskonałym stylu kontynuuje węgierską opowieść. Na uwagę zasługuje formalne bogactwo tej publikacji."


Spotkanie sutorskie z Krzysztofem Vargą
Wtorek (20 maja), godz. 18
Dom Mendelsohna, ul. Zyndrama z Miszkowic 2, Olsztyn
Wstęp wolny
Materiały organizatora

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB