Wing Tsun może być stylem życia

2014-06-04 05:00:00 (ost. akt: 2014-06-03 15:01:22)
Sport Olsztyn, ul. Bałtycka 4, XII LO 7 czerwca 2014
Wing Tsun może być stylem życia

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Już w najbliższą sobotę w Olsztynie odbędą się trzygodzinne bezpłatne warsztaty samoobrony oraz trening próbny Wing Tsun. Początek o godz. 10 w XII LO przy ul. Bałtyckiej 4.

W sobotnich warsztatach udział może wziąć każdy mieszkaniec Olsztyna, niezależnie od wieku czy płci. Warunek trzeba spełnić tylko jeden: należy mieć ze sobą strój sportowy taki, jakiego używamy na lekcjach wuefu, oraz sportowe buty na halę, które nie zostawiają śladów na nawierzchni.
Dlaczego warto wziąć udział w warsztatach? — Chcemy dać mieszkańcom, którzy nie znają jeszcze tej sztuki walki, możliwość poznania podstawowych technik Wing Tsun — odpowiada Diether Lay, założyciel olsztyńskiej sekcji Wing Tsun kung-fu. I dodaje: — Uczestnicy zajęć będą pracować z trenerem i dowiedzą się, jak w łatwy i efektywny sposób wykorzystywać techniki Wing Tsun w sytuacjach, które mogą nam się przytrafić, np. wieczorem na ulicy czy w barze. Regularne treningi zwiększają ponadto fizyczną i umysłową elastyczność. Poza tym u uczniów, którzy trenują Wing Tsun, zauważamy wzrost pewności siebie, co może zmienić całe życie prywatne.
Wing Tsun jest systemem samoobrony. To chińska sztuka walki stworzona ponad 300 lat temu przez mniszkę z klasztoru Shaolin. System ten wyróżnia prostota oraz jednoczesność obrony i ataku. Centralny punkt systemu stanowi kilka zasad, których nauczyć może się każdy. Wing Tsun bazuje na regułach fizyki i mechaniki ludzkiej anatomii i różni się od tradycyjnego kung-fu. — W odróżnieniu od innych stylów kung-fu, naśladujących zachowania zwierząt, w Wing Tsun nie ma zamaszystych ruchów ani akrobatycznych pozycji — wyjaśnia Diether Lay.

Ten wschodni system samoobrony nie jest stylem czy sportem, ale systemem walki wręcz. Na treningu uczeń poznaje łatwe, ale efektywne techniki, które zgłębia w czasie ćwiczeń z partnerem. Odbywa się to w luźnym otoczeniu, ponieważ do nauczenia nowych ruchów konieczny jest bezstresowy stan trenującego. Regularny trening zwiększa fizyczną i umysłową elastyczność, natomiast istotnym aspektem w Wing Tsun jest wzrost pewności siebie.

Sekcja Wing Tsun kung-fu Olsztyn, która oficjalnie rozpoczęła swoją działalność 9 kwietnia, jest częścią polskiego stowarzyszenia, która z kolei wchodzi w skład międzynarodowego stowarzyszenia Wing Tsun.

— Nasza sekcja rozwija się bardzo dobrze i chcielibyśmy utrzymać ten stan jak najdłużej — podkreśla Diether Lay. Sekcja będzie otwarta również w wakacje, a pod koniec lipca we Władysławowie odbędzie się obóz letni dla uczniów z całej Polski.

Wiecej informacji na temat Wing Tsun na www.wingtsun.olsztyn.pl.

Zapraszamy także na fanpage Wing Tsun Olsztyn na Facebooku.




Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. koles git #1412776 | 81.190.*.* 7 cze 2014 22:48

    Wole grac w pin ponga na dzialce

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Bartek #1411145 | 88.156.*.* 5 cze 2014 20:18

    na zdjęciu chyba cała sekcja olsztyńska :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Yetiheu #1410633 | 88.156.*.* 5 cze 2014 09:13

    Akredytacją, dla Waszego poziomu, jest dziewuszka z tego zdjęcia - konkretnie, postawa, oraz praca rąk [prawa wymiata:)))].

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)