Mistrzostwa świata w siatkówce na siedząco2014-06-13 10:03:26 (ost. akt: 2014-06-13 08:08:01)
Sport Elbląg 14 czerwca 2014 - 21 czerwca 2014
W 2010 roku przedstawiciele Integracyjnego Klubu Sportowego Atak Elbląg wybrali się do Stanów Zjednoczonych, by powalczyć o prawo do organizacji mistrzostw świata w siatkówce na siedząco w 2014 r. Wyprawa zakończyła się sukcesem

W 2010 roku przedstawiciele Integracyjnego Klubu Sportowego Atak Elbląg wybrali się do Stanów Zjednoczonych, by powalczyć o prawo do organizacji mistrzostw świata w siatkówce na siedząco w 2014 r. Wyprawa zakończyła się sukcesem

Autor zdjęcia: archiwum Integracyjnego Klubu Sportowego Atak Elbląg

Oficjalne otwarcie mistrzostw świata w siatkówce na siedząco odbędzie się w sobotę (14 czerwca) na ul. Stary Rynek i będzie miało wyjątkową oprawę. Pierwsze mecze zostaną rozegrane w niedzielę, a nowych mistrzów świata poznamy 21 czerwca.

Od oficjalnego rozpoczęcia mistrzostw świata w siatkówce na siedząco w Elblągu dzielą nas już tylko godziny.

— To dla miasta najważniejsza impreza w ostatnich latach, która będzie bardzo mocno promowała Elbląg — mówił jeszcze w trakcie przygotowań wiceprezydent miasta Marek Pruszak.
Jak to się stało, że tak prestiżowe zawody odbędą się w Elblągu? Początków należy szukać w 2010 r. w Oklahomie (USA). To właśnie tam odbył się poprzedni mundial z udziałem niepełnosprawnych siatkarzy.

— Postanowiliśmy, że polecimy do Stanów Zjednoczonych i spróbujemy zdobyć prawo do organizacji kolejnych mistrzostw świata — wspomina Aneta Rękas-Woźna, dyrektor Integracyjnego Klubu Sportowego Atak Elbląg. — Przygotowaliśmy 10-minutową filmową prezentację o naszym klubie i mieście, zabraliśmy blisko dwumetrową maskotkę orła i ruszyliśmy w drogę. Nie mieliśmy za wiele pieniędzy, więc zatrzymaliśmy się w dość obskurnym motelu, z dala od miejsca, gdzie były rozgrywane mecze.

Organizacją MŚ była zainteresowana także Brazylia.

— Przedstawiliśmy naszą prezentację i wróciliśmy do kraju. Wiedzieliśmy, że nasza oferta się spodobała i mamy szansę. Oficjalne potwierdzenie otrzymaliśmy rok później — wspomina prezes klubu Tomasz Woźny.

Przyznanie organizacji mistrzostw świata klubowi to precedens - zazwyczaj ten zaszczyt i obowiązek spada na krajowe związki. Ale przedstawiciele Ataku Elbląg udowodnili już, że potrafią zorganizować międzynarodowe imprezy. Nie tak dawno, bo we wrześniu ub. roku w Elblągu odbyły się mistrzostwa Europy w siatkówce na siedząco - wystartowały 22 drużyny (turniej mężczyzn wygrała Bośnia i Hercegowina, a kobiet - Rosja). Teraz drużyn będzie więcej, bo 28.


Wyjątkowe będzie już otwarcie imprezy – nie w hali Centrum Sportowo-Biznesowego przy Al. Grunwaldzkiej, gdzie będą rozgrywane mecze, ale na ul. Stary Rynek. Sobotnia uroczystość rozpocznie się o godz. 17 od odegranie hejnału miasta przez trębacza z balkonu jednej ze staromiejskich kamienic. Później przyjdzie czas na prezentację uczestników. Wszyscy po kolei przejdą przez Stary Rynek, a będzie im towarzyszyć muzyka każdego kraju grana przez Elbląską Orkiestrę Kameralną i jej gości. Oficjalnie mistrzostw świata w Elblągu otworzy prezydent Światowej Federacji Siatkówki Niepełnosprawnych Hossan Eldin Mostafa. Ceremonię zakończy koncert muzyki polskiej w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.


AKT

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB