W niedzielę wspaniały koncert w niesamowitym Orzechowie

2014-06-21 14:49:53 (ost. akt: 2014-06-21 14:53:30)
Inne Orzechowo 22 czerwca 2014
W niedzielę wspaniały koncert w niesamowitym Orzechowie

Autor zdjęcia: Piotr Różański

Jeżeli szukacie niezwykłych duchowych przeżyć wybierze się w niedziele na koncert do Orzechowa. Do prawdziwie warmińskiej wsi, która była solą w oku władzy PRL. Koncert odbędzie się niedziele o godzinie 18.

Potrzebujecie odpoczynku od codziennej gonitwy i stresu? Mamy dla was propozycje, wybierzcie się na koncert do Orzechowa. Dojazd ze Stawigudy zajmuje 20 minut, z Olsztynka niewiele dłużej. Jutrzejsza niedziela to dobry moment żeby na chwilę się zatrzymać i odpocząć. Posłuchacie rady Piotra Różańskiego, naszego czytelnika i dziennikarza obywatelskiego.

Zapraszam na koncert, zapraszam do Orzechowa. Ta miejscowość, to serce południowej Warmii. Wieś która fizycznie przestała istnieć na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. To wtedy zakończono proces wysiedlania Warmiaków bo tak chciały ówczesne władze.

Nieważne czy wierzysz i z jakich powodów wchodzisz do kościoła. Ważne żebyś był z Nami na koncercie. Przyjedź wcześniej, pospaceruj i wyobraź sobie ludzi, biegające dzieciaki, pracę w polu, przepiękne kilkanaście gospodarstw i zapamiętaj trzy najważniejsze rzeczy w życiu Bóg, Rodzina, Ziemia

... trzy najważniejsze rzeczy dla każdego kto tu kiedyś mieszkał :)

Zapraszam na profil "Orzechowo Warmińskie"

W imieniu ks. Andrzeja Wiśniewskiego i całej wspólnoty parafialnej,
Piotr Różański















Krótka historia Orzechowa

Wieś powstała prawdopodobnie w roku 1575 w dobrach kapituły warmińskiej. Założono ją jako osadę młyńską zasiedloną przez Polaków. We wsi istniał kościół wizytowany w 1739 r. przez biskupa Krzysztofa Szembeka. Wedle przyjętego zwyczaju corocznie szła stąd pielgrzymka do Głotowa. Dane z lat 1785 i 1820 określają Orzechowo jako „królewską wieś chłopską”, z 15 dymami i 85 mieszkańcami.

Wieś uległa wyludnieniu w okresie PRL na skutek działań pobliskiego ośrodka wypoczynkowego Urzędu Rady Ministrów w Łańsku. Władze PRL dążyły do likwidacji wioski i przejęcia gruntów. Chciano tu rozszerzyć tereny łowieckie, dla oficjeli rządowego ośrodka.

na podstawie wikipedia.org oraz książki Bogumiła Kuźniewskiego, Olsztynek. Miasto i gmina, 2007

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: lesnik

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB