Pożegnanie z „Ucho Miasto” i koncert Roberta Piernikowskiego w BWA

2014-06-25 12:00:16 (ost. akt: 2014-06-25 12:04:59)
Muzyka BWA Galeria Sztuki w Olsztynie, al. Marsz. J. Piłsudskiego... 26 czerwca 2014 18:00
Pożegnanie z „Ucho Miasto” i koncert Roberta Piernikowskiego w BWA

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

W czwartek o 19:00 w BWA Galerii Sztuki odbędzie się koncert Roberta Piernikowskiego – rapera, producenta muzycznego, autora muzyki eksperymentalnej z Poznania. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Koncert zakończy tegoroczną edycję projektu „Ucho Miasto. Olsztyńskie Spotkania z Audio Artem”.

Robert Piernikowski to postać znana w kręgach artystycznych, niedoceniana w kraju, za to gromadząca tłumy na koncertach w Czechach, występująca na barcelońskiej Primaverze i nowojorskim Unsoundzie. Wokalista grup Napszyklat Robert Piernikowski, w Olsztynie wystąpi z solowym projektem.

Muzyk pochodzi ze Świnoujścia, od 200 roku mieszka i pracuje w Poznaniu. Poznań ze swoją podziemną sceną muzyczne oferował nieznane mu dotąd możliwości. W małych piwnicach, jak ta przy ulicy Taczaka, gdzie mieścił się swego czasu kultowy klub Kisielice, najciekawsi artyści z okolicy wymieniali się pomysłami, tworzylirazem. Podczas jednego z takich spotkań Konrad Smoleński – dziś wystawiający m.in. na Biennale Sztuki w Wenecji artysta sztuk wizualnych, performer, wówczas świeżo upieczony absolwent ASP – powołał scenę Pink Punk. Choć wśród jej członków przeważali reprezentanci punku i noise-rocka, Piernikowski dołączył do grupy. Jego muzycznym światem zawsze rządził hip-hop, ale już wówczas nie zamykał przed sobą żadnych furtek.

Hip-hop był dla Piernikowskiego nie tylko katalizatorem szczerych wyznań, lecz także przepustką do świata nieprawdopodobnych dźwięków. Dziś przyznaje, że gdyby nie poszukiwanie odpowiednich sampli na albumy swojej macierzystej grupy Napszyklat, nigdy nie zetknąłby się z muzyką Kwartetu Jorgi czy minimalizmem Steve'a Reicha.
Grupa Napszykłat, której współzałozycielem jest Piernikowski jest jedyną w swoim rodzaju formacją hiphopową w Polsce – ciągle poszukującej nowych brzmień daleko od gatunkowej macierzy. Pod jej szyldem współpracował z raperami z całego globu, od Japonii po Stany Zjednoczone.

Nagrywa również solowo, zachowując cechy charakterystyczne swojej macierzystej formacji, ale poruszając się w bardziej posępnym klimacie wzbogaconym o brzmienie klasycznej elektroniki. W 2012 roku wydał debiutancki album „Się Żegnaj”- solowy projekt, materiał z którego, wzbogacony o nowe kompozycje zaprezentuje w Olsztynie. Praca solo dała Piernikowskiemu, jak sam twierdzi, możliwość głębszego kontaktu ze sobą i pozwala na bardziej osobisty kontekst.  "Się Żegnaj" to trochę taki autobiograficzny zbiór dźwięków.

Koncert poprzedzi wernisaż „Muzycznej Wystawy” rozpoczynający się w BWA o godz. 18:00

O 18:00 odbędzie się otwarcie "Muzycznej Wystawy"- podsumowanie projektu "Ucho Miasto. Olsztyńskie Spotkania z Audio Artem" (m.in. prezentacja nagrań z warsztatów i pokaz filmu kręconego podczas trwania projektu, zdjęcia.

Na zakończenie, w atrium set djski zagra DJ Clicktime i przyjaciele.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB