Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego

2014-07-07 11:44:29 (ost. akt: 2014-07-22 11:33:01)
FilmFilmInneInne 22 lipca 2014
Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego

Autor zdjęcia: mat. organizatora

Ci, którzy w złocistym trunku widzą coś więcej niż tylko procenty powinni znaleźć się na III edycji Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego. Poza różnorodnymi rodzajami piwa czeka nas wiele atrakcji.

To już trzecia edycja Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego, który co roku odbywa się na terenie trzech miast. Biskupiec, Olsztyn i Braniewo - to tutaj czekają nas piwne atrakcje przygotowane przez organizatorów Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego. Organizowany od 2012 roku, promuje Warmię poprzez bogate tradycje regionu.

26 i 27 lipca to Biskupiec i początek piwnej trasy. 2 sierpnia przeniesiemy się do Olsztyna, gdzie rozstrzygnięty zostanie II Warmiński Konkurs Piw Domowych, a 8-9 sierpnia będziemy świętować w Braniewie, gdzie zakończy się festiwal.

Organizatorem festiwalu jest Powiat Olsztyński, a partnerami Urząd Miasta w Olsztynie, Urząd Miejski w Biskupcu i Powiat Braniewski.

Jedzenie, piwo i śpiew

Jeżeli piwo to i przekąski, a wśród nich warmińskie specjały czyli fafernuchy - słodkie pierniki na miodzie z pieprzem oraz nowolatki - słone ciasteczka. Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego to także wspaniała okazja, aby skorzystać z regionalnych produktów. Za stoiskami rozstawią się sprzedawcy regionalnej żywności oraz regionalnych browarów. Nie zabraknie też regionalnych rękodzielników i artystów, a prawdziwą gratką dla fanów piwa będzie pokaz warzenia piwo "na żywo". Domowi piwowarzy zaprezentują widzom warzenie piwa w wersji zarówno rzemieślniczej jak i domowej.

O oprawę muzyczną zadbają m.in. Vavamuffin, Jamal, Dezerter, Sylwia Grzeszczak, IRA, Tabu, Trubadurzy, Panonia Allstars Ska Orchestra (PASO) z Węgier. Nie zabraknie również kapel z regionu: Big Day, Cuba de Zoo, KOMP, Łydka Grubasa, Rockerfeller i Ejtobangla.

Historia trunkiem płynąca

Dla tych, którzy chcą się dowiedzieć co nieco o historii piwowarstwa w regionie powinni zajrzeć do Objazdowego Muzeum Browarnictwa. Jak mówi Paweł Błażewicz, historyk z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie - Głównym założeniem jest pokazanie stanu browarnictwa w regionie Warmii i Mazur po zakończeniu II wojny światowej, następnie powojennej odbudowy, rozwoju w czasach PRL, konsolidacji i przemian.

W Objazdowym Muzeum Browarnictwa Czekają na nas prelekcje historyków regionalnych, piwnych blogerów, a także warsztaty na temat Kultury Piwa. Podczas warsztatów dowiemy się między innymi o piwnym dziedzictwie Belgii, która znana jest ze swojej tradycji piwowarskiej. Ponadto zaplanowano warsztaty kiperskie oraz grę „Olsztyn Browarami Stoi”.

Warmiński Konkurs Piw Domowych

Zeszłoroczna rywalizacja rozbudziła apetyty warmiński piwowarów. 2 sierpnia w Olsztynie, piwowarzy po raz drugi staną w szranki w Warmińskim Konkursie Piw Domowych.

Konkurs rozegra się w trzech kategoriach: historyczne, warmińskie piwo Rosanke, Pszeniczne Ciemne oraz Witbier - piwo niezwykle ciekawe, bo warzone w znacznej mierze z niesłodowanej pszenicy. Jako dodatki stosuje się takie przyprawy jak: kolendra, skórka pomarańczy, rumianek, kmin rzymski, cynamon czy aframon madagaskarski.

- Zainteresowanie konkursem jest spore, liczymy, że swoje piwa przyśle kilkudziesięciu piwowarów z całej Polski, tym bardziej, że zapowiada się wspaniała nagroda główna, o której poinformujemy w ciągu kilku najbliższych dni – mówi Daniel Duda.

Na ratunek browarowi

Jeszcze w tym roku w Braniewie poleci złocisty trunek. Dzięki Festiwalowi udało się nagłośnić silne tradycje piwowarskie na Warmii. Zainteresowani inwestorzy postanowili ożywić tamtejszy browar, który swoimi tradycjami sięga 1854 roku. Nieczynny browar został kupiony przez Browar Namysłów, którego historia sięga XIV wieku. Dzięki niemu zatrudnienie znajdzie kilkadziesiąt osób a zabytkowy browar znów stanie się dumą Braniewa.
https://m.wm.pl/2012/07/orig/browar-braniewo-110724.jpg

Piwo łączy ludzi

Aktywacja starego browaru to nie jedyna zasługa Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego. Zorganizowany w ubiegłym roku Warmiński Konkurs Piw Domowych scalił piwowarów z Warmii i Mazur, którzy spotykają się regularnie, aby wymienić się doświadczeniem. Jak się okazuje, w regionie z powodzeniem funkcjonuje kilkudziesięciu piwowarów, niektórzy mają już za sobą sukcesy w tej branży.

- Jest nas już tylu, że wkrótce zakładamy regionalny oddział Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych – mówi Daniel Duda z Browaru Domowego Jaroty, który zwyciężył pod koniec czerwca na największym festiwalu piwnym w Żywcu w konkursie piw domowych w kategorii Cascadian Dar Ale.

Terminarz Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego:

Biskupiec – 26/27 lipca, plac apelowy dawnej jednostki wojskowej przy ul. Alei Broni, Biskupiecki Dom Kultury, Dom Pracy Twórczej Sorboma, budynek browaru w Biskupcu przy ul. Warszawskiej
Olsztyn – 2 sierpnia, amfiteatr miejski, trakt zamkowy, ul. Zamkowa, zamek i dziedziniec
Braniewo – 8/9 sierpnia, amfiteatr miejski z otoczeniem, Braniewskie Centrum Kultury

26 i 27 lipca zapraszamy na plac apelowy dawnej jednostki wojskowej przy alei Broni w Biskupcu. Start o godz. 15, o 17 rozpocznie się część artystyczna.

Program: 26 lipca (sobota), godz. 17
oficjalne otwarcie: BC3 Run, Po Godzinach, Sylwia Grzeszczak (około godz. 18), Łydka Grubasa, Rockerfeler, Makabunda
27 lipca (niedziela)
Rozpoczęcie: Majestic, KOMP, Just Edi Show, Big Day, Justyna Mosiej (Buenos), Teatr Tańca Ognia ASURA, Trubadurzy. Ponadto na placu apelowym od godz. 15: kiermasz żywności regionalnej (mięsa, wędliny, miody, sery), degustacja warmińskich przekąsek piwnych, Pivo Warmińskich Chłopów Bosych (degustacja), pokaz Warmińskiego Browaru Parowego - warzenie piwa w 150-litrowym kotle plus degustacja, Tour de Warmia w Kapsle (możliwość wzięcia udziału w wyścigach w kapsle na profesjonalnym torze).
Dodatkowo: Park Rozrywki i Zabaw dla dzieci (dmuchańce, zjeżdżalnie, kule wodne, trampoliny), zwiedzanie biskupieckiego browaru z przewodnikiem (wejścia grup co godzinę od godz. 15 do 18), stoiska kolekcjonerskie, Przegląd Filmów Piwnych (Dom Pracy Twórczej Sorboma), projekcja filmów dokumentalnych z serii "Browary polskie"


Kamil Pełczyński

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Olsztyniak #1435550 | 145.237.*.* 10 lip 2014 14:35

    Głównym założeniem jest pokazanie stanu browarnictwa w regionie Warmii i Mazur po zakończeniu II wojny światowej, następnie powojennej odbudowy, rozwoju w czasach PRL, konsolidacji i przemian. CHYBA LIKWIDACJI !!! Celowej zresztą, z punktu widzenia międzynarodowych koncernów.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz