Wystawa i konkurs dalii

2014-08-26 14:33:37 (ost. akt: 2014-08-26 14:47:19)
Wystawy Olsztyn, UWM, Ogród Dydaktyczno-Doświadczalny, ul.... 30 sierpnia 2014 - 31 sierpnia 2014
Wystawa i konkurs dalii

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

Nie ma bardziej popularnej i bardziej demokratycznej rośliny ozdobnej niż dalia. Spotykamy ją we wszystkich krajach świata. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie 30 i 31 sierpnia będzie można obejrzeć kwiaty wyhodowane przez mieszkańców regionu i... wziąć udział w konkursie.

Dalia należy do rodziny compositeae (złożone), jej korzenie to bulwy, które magazynują materiały zapasowe pozwalające roślinie w dowolnym czasie rozpocząć wegetację, a które służyły Indianom za pożywienie. Liście na ogół rozmieszczone przeciwlegle w kolorach od zielonego do purpurowego.

Jak wiele roślin amerykańskich dalie były rozpowszechnione w Europie przez Hiszpanów. Król Carlos III Burbon, panujący w Hiszpanii od 1759 do 1788 roku, chciał poznać wszystkie zasoby naturalne swoich ogromnych włości zamorskich. Zorganizował różne ekspedycje naukowe do kolonii hiszpańskich, również do Meksyku. Wśród różnych roślin, które odkryli botanicy hiszpańscy w 1788 roku w Meksyku była nieznana im dalia, nazywana "Acocotli" i "Chichipatli".

II olsztyńska wystawa i konkurs dalii
20-31 sierpnia, godz. 10-18

Hala i szklarnie Ogrodu Dydaktyczno-Doświadczalnego
ul. Heweliusza 22, UWM, Olsztyn

Organizatorem wystawy jest Katedra Ogrodnictwa oraz Katedra Fizjologii i Biotechnologii Roślin UWM. Wstęp wolny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB