Gorzycki/Gruchot - Experimental Psychology

2014-09-23 13:22:26 (ost. akt: 2014-09-23 13:27:06)
Muzyka Olsztyn, Klub Amnezja, ul. Żołnierska 16C 20 października 2014
Gorzycki/Gruchot - Experimental Psychology

Autor zdjęcia: mat. organizatora

Najnowszy projekt Rafała Gorzyckiego, do którego zaprosił norweskiego skrzypka Sebastiana Gruchota, to kontynuacja kameralnych zmagań perkusisty Sing Sing Penelope, Ecstasy Project czy A-kineton...

Po wspaniale przyjętym koncertowym albumie Rafała Gorzyckiego i Kamila Pater – Therapy, przyszedł czas na bardziej konceptualny. Tym razem Gorzycki współpracuje ze swoim przyjacielem, skrzypkiem od lat mieszkającyn w Norwegii, gdzie ukończył Konserwatorium w klasie improwizacji Jana Banga (Nils Petter Molvaer Bugge Wasseltoft). Stworzyli razem niepowtarzalny świat mikrostruktur i hipnotycznych brzmień oraz rytmów. Album „Experimental Psychology” miał swoją premierę 15 grudnia 2013 roku.

Album ten został okrzyknięty jednym z najlepszych krążków 2013 roku, uznany płytą roku i miesiąca przez wiele portali muzycznych oraz zdobył wyśmienite recenzje.

Rafał Gorzycki
Muzyk, perkusista, kompozytor i aranżer, lider i współzałożyciel takich grup jak Sing Sing Penelope, Ecstasy Project, A-kineton, Trio Poems, itp.

Rafał Gorzycki to artysta o przygotowaniu klasycznym i jazzowym, zafascynowany współczesną muzyką kameralną i awangardą jazzu...
Rafał Gorzycki zaliczony jest obecnie do najważniejszych, najbardziej twórczych i płodnych muzyków jazzowych Polsce oraz całej Europie.
Jego aktywną, twórczą i wyróżniającą się postawę docenił Prezydent Miasta Bydgoszczy 20 kwietnia 2013 roku wręczając Rafałowi Gorzyckiemu Nagrodę Artystyczną i Stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy za „...szlachetny kamień w panteonie bydgoskich artystów”.
W podsumowaniu muzycznym roku 2012 największy w Polsce portal jazzowy „Jazzarium” umieścił postać Rafała Gorzyckiego wśród 10 najlepszych muzyków roku - dokładnie na 6. pozycji. Oprócz tego dziennikarze, recenzenci i krytycy w kategorii „Album Roku” umieścili autorska płytę Gorzyckiego „Ecstasy Project: They were P” na 9 pozycji wśród 10 najlepszych albumów 2012 roku.
Gazeta Wyborcza , Onet i Przekrój uznały Rafała Gorzyckiego za jednego z artystów, który przyczynił się do zmiany pokoleniowej na polskiej scenie jazzowej.

Amerykański, największy na Świecie magazyn jazzowy All About Jazz , przyznał Rafałowi Gorzyckiemu tytuł „The Best Coming Premiere” i umieścił jego najnowszy album wśród 25 najlepszych premier tego roku. Natomiast angielski największy portal muzyczny „ Last Fm” umieścił debiutancką płytę Rafała Gorzyckiego wśród najlepszych płyt roku 2006.
Mimo młodego wieku Rafał Gorzycki ma na koncie już 16 dyskograficznych albumów, Co ważne, są to płyty autorskie z kompozycjami i aranżacjami artysty. Jego albumy to muzyka jazzowa oraz muzyka z pogranicza klasycznej i współczesnej estetyki.
W roku 2012 amerykańska wytwórnia płytowa Moon in June wydająca legendarne Soft Machine, wyróżniła Rafała Gorzyckiego zapraszając go jako jedynego Polaka do udziału w albumie-kompilacji z najciekawszą muzyką jazzową roku 2012 z całego Świata.

Poza tym, jest on potrójnym stypendystą Marszałka województwa kujawsko-pomorskiego 2011 i 2012 roku, stypendystą UM Bydgoszczy 2012, członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej, artystą nominowanym do nagrody „Fryderyki” w roku 2010. W 2011 roku kwartet z udziałem Rafała Gorzyckiego - 'DZIKI JAZZ” - został laureatem konkursu Polskiego Radia "NAGRODY POLSKICH MELOMANÓW" Programu Trzeciego w kategorii Free Jazz. W roku 2013 otrzymał Nagrodę Artystyczną Prezydenta Bydgoszczy. Skomponował muzykę do 3 filmów fabularnych. Jest on również członkiem Stowarzyszenia Artystycznego „Mózg”.

Sebastian Gruchot
Sebastian Gruchot urodził się w 1979 roku w Bydgoszczy, rozpoczął naukę gry na skrzypcach w wieku 6 lat. Ukończył studia na wydziale instrumentalnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a także na wydziale muzyki rytmicznej na Universitetet i Agder w Kristiansand w Norwegii, gdzie aktualnie jest wykładowcą. Ma na swoim koncie liczne nagrania, a także występy, zarówno w klubach jak i na festiwalach jazzowych w Europie i Afryce. Od 2003 roku mieszka w Norwegii.
Współpracował z takimi zespołami/muzykami jak: Sing Sing Penelope, Rafal Gorzycki Ecstasy Project, Spejs, Splashgirl, Jan Bang, Erik Honoré, Anne Marie Almedal, Hanne Kolstad, DJ Strangefruit, Petter Wettre i inni. Wystepowal rowniez jako solista z orkiestrą symfoniczną w Kristiansand (Kristiansand Symfoniorkester).
Sebastian jest muzykiem wszechstronnym. Gra zarówno muzykę poważną, jazz, bluegrass, pop, muzykę świata, jak i muzykę elektroniczną.

Na koncert zapraszamy 20 października o godz. 20:00.
Klub Amnezja
ul. Żołnierska 16C, Olsztyn

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB