Jan Paweł II nadal jest w naszych sercach. Koncert w niedzielę

2014-10-18 14:00:00 (ost. akt: 2014-10-17 19:15:12)
Kultura 19 października 2014
Jan Paweł II nadal jest w naszych sercach. Koncert w niedzielę

Multimedialne widowisko i koncert Mocnych w Wierze oraz grupa smyczkowa Absolwent. W niedzielę, 19 października o godz. 17 w olsztyńskiej Uranii muzyczny spektakl z okazji XIV Dnia Papieskiego — „Błogosławieni…”.

Olsztynianie będą mogli uczcić Dzień Papieski biorąc udział w wyjątkowym koncercie w Uranii, ze specjalną oprawą. Wystąpi grupa Mocni w Wierze — 20 chórzystów, soliści, zespół muzyczny oraz grupa smyczkowa Absolwent. Muzyka ewangelizacyjna, w której można usłyszeć różne gatunki muzyczne: pop, reggae, jazz, rock i gospel. Jak mówią sami wykonawcy koncerty z zespołu ich muzyka to ewangelizacja z rock’n’rollem w tle.

— Koncert niemal w całości będzie oparty na naszych utworach, ale nie tylko. Łączyć je będzie temat — „Błogosławieni…”. Na scenie około 45 wykonawców, od grupy smyczkowej po wokalistów. Dzięki temu, że w naszej muzyce nie skupiamy się na konkretnym stylu muzycznym, każdy może znaleźć coś dla siebie. Są utwory klasyczne, ale też reggae, mamy rapera, naprawdę szeroki kontekst — zapowiada Przemek Lenart z Mocnych w Wierze. — Przygotowaliśmy także widowisko multimedialne, w czasie którego obejrzymy zdjęcia nie tylko związane z Janem Pawłem II, ale również z Papieżem Franciszkiem. Cieszymy się, że na scenie coraz częściej dołączają do nas nasze dzieci, w związku z tym nie zabraknie też utworów adresowanych do najmłodszej publiczności.
— Koncert ma charakter dziękczynny za kanonizację Jana Pawła II i to wydarzenie rodzinne, więc adresowane do osób w każdym wieku — i tych starszych, i młodzieży. Ma charakter ewangelizacyjny, ale ważną rolę odgrywa muzyka — zaprasza ks. Michał Tunkiewicz, koordynator Dnia Papieskiego.

Zbiórka na rzecz zdolnej młodzieży


Hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego jest „Jan Paweł II — Świętymi bądźcie!”. W całym kraju odprawiane są msze dziękczynne za pontyfikat św. Jana Pawła II, odbędą się liczne koncerty i dyskusje, których głównym motywem będzie właśnie świętość.
Jak co roku, są zbierane pieniądze na stypendia dla zdolnej polskiej młodzieży z ubogich rodzin. Kwestę prowadzi ponad 100 tys. wolontariuszy z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Zbiórka pieniędzy jest odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z ubogimi. Uzyskane w kweście pieniądze pomogą zdobyć wykształcenie i rozwijać talenty młodych ludzi z wiosek i małych miast.

Papieskie nauczanie


Dzień Papieski organizowany jest co roku w niedzielę, by w ten sposób uczcić rocznicę wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Papieża. 16 października 1978 roku cały świat dowiedział się, że mamy Papieża Polaka. Tegoroczny Dzień Papieski przypada w roku kanonizacji Papieża Polaka. To dzień refleksji nad pontyfikatem Jana Pawła II. Papież wielokrotnie podkreślał, że święci to nie tylko ci, którzy zostali wyniesieni na ołtarze. Mówił, że są to osoby, które żyły Ewangelią i z wiarą przyjęły naukę Chrystusa. Podkreślał, że świętość stanowi kres drogi nawrócenia, jest pielgrzymowaniem do Boga. Przypominał, że wszyscy ludzie są powołani do świętości. I dla każdego z nas jego nauczanie powinno być ważne.

— Był wielkim poetą i filozofem. Człowiekiem Kościoła w takiej pozytywnej jego odsłonie. Gdy miałam 17 lat, śpiewałam w scholkach. Wówczas jeden z kolegów wymyślił pielgrzymkę do Włoch. Pojechaliśmy tam na dwa tygodnie i spotkaliśmy Jana Pawła II. Mieliśmy u niego audiencję. Papież podchodził do wszystkich grup, chwilkę rozmawiał z pielgrzymami, pozował do zdjęć. W końcu podszedł do nas i stanął obok mnie. Cały czas ryczałam, więc on mnie przytulał i głaskał po głowie. Wówczas jeszcze bardziej łzy mi się lały po policzkach, bo Jan Paweł II był taki czuły, kochany — wspomina Marta Andrzejczyk, olsztyńska artystka. — Byłam tak przejęta i poruszona, że nie pamiętam, o czym do nas mówił. Na pewno coś o muzyce. Był błyskotliwy, zabawny. To było ogromne przeżycie. Poza tym Karol Wojtyła jest dla mnie, proszę wybaczyć za sformułowanie, kolegą po fachu. Biały Teatr wywodzi się z teatru rapsodycznego z teatru słowa, a w krakowskim teatrze rapsodycznym pracował właśnie nasz papież. Moje drogi przeplatają się z jego osobą w delikatny, subtelny sposób, a łączy nasz poezja.
I jego przesłanie wciąż żyje.
— Wiele jest takich słów, które przypominają o prostych wartościach. Choćby te, że każdy znajdzie w życiu „swoje Westerplatte”, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Albo te, że wolność jest nierozerwalna z prawdą, która wcale nie musi być zgodna z opinią większości. Dla mnie głównym przesłaniem Jana Pawła II jest jednak to, co mówił o istocie człowieczeństwa, czyli o „wyobraźni miłosierdzia”, zdolności bycia z tymi, którzy są w potrzebie — dodaje inna olsztyńska wokalistka — Basia Raduszkiewicz.
Katarzyna Janków-Mazurkiewicz


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB