Wybuchy i mrożenie. Warsztaty edukacyjne z okazji Dnia dziecka

2015-05-26 15:37:40 (ost. akt: 2015-05-26 14:41:48)
Inne 31 maja 2015
Wybuchy i mrożenie. Warsztaty edukacyjne z okazji Dnia dziecka

Zbliża się ulubione święto wszystkich dzieci. Z tej okazji, w niedzielę, 31 maja Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny (ul. Trylińskiego 2) zaprasza wszystkie maluchy na warsztaty edukacyjne. Zajęcia są bezpłatne.

Aby wziąć udział w warsztatach należy się zrejestrować on-line: www.opnt.olsztyn.pl/rejestracja

Rejestracja do dnia 27.05.2015 r. Przyjęcie zgłoszenia będzie potwierdzone mailowo.

WARSZTAT I: ILE WITAMINY C MAJĄ OWOCE?

Czym jest WITAMINA? Dlaczego trzeba jeść warzywa i owoce, bo mają dużo witamin? Dowiecie się czym są witaminy, jaką rolę pełnią w organizmie i samodzielnie porównacie ich zawartość w sokach, owocach i warzywach. Witamin jest wiele, zwykle nazywamy je wybraną literą alfabetu: A, B, C, D, E, K, PP i każda pełni inną, bardzo ważną rolę w naszych ciałach. Zajmiemy się witaminą C. Witamina C wzmacnia naszą odporność, czyli pomaga walczyć z chorobami. Dzięki niej rany, złamane kości i siniaki goją się szybciej, a skóra starzeje się wolniej. Pomaga rosnąć i rozwijać się. Jest także bardzo ważna dla naszego serca i krwi. Jeśli jemy za mało witaminy C to jesteśmy osłabieni, łatwo się męczymy i chorujemy, mamy gorszy humor i apetyt.

Przebieg warsztatów: Podczas jednogodzinnego (godzina zegarowa +/- 10 min.) warsztatu wykonacie samodzielnie pomiar zawartości witaminy C w soku kupionym w opakowaniu kartonowym w sklepie, ekstrakcie z owoców świeżo przygotowanym na warsztatach oraz preparacie musującym.

Warsztaty przeznaczone dla dzieci i młodzieży w wieku 7-12 oraz 12-15 lat.

Godzina warsztatu 10.00-11.00

Maksymalnie 3 grupy 10 osobowe


WARSZTAT II: WYBUCHY I MROŻENIE

Pokaz MROŻENIA CIEKŁYM AZOTEM w temperaturze -196 stopni Celcjusza, w której nawet róża zamienia się w szkło. Dowiecie się jak kriokonserwacja jest wykorzystywana w celu przedłużenia przydatności żywności i w medycynie, jak ciekły azot można wykorzystać przy trikach filmowych. Samodzielnie sprawdzicie co dzieje się z kwiatami, balonami i gumowymi przedmiotami zanurzonymi w ciekłym azotem. Zbudujecie również papierowy wulkan, który pod wpływem sody i octu będzie wydobywał kolorową lawę.

Przebieg warsztatów: Podczas jednogodzinnego (godzina zegarowa +/- 10 min.) warsztatu wykonacie samodzielnie doświadczenia z ciekłym azotem oraz poznacie właściwości egzotermiczne kwasu octowego w reakcji z wodorowęglanem sodu podczas wydobywania lawy z wulkanu.

Warsztaty przeznaczone dla dzieci i młodzieży w wieku 7-12 oraz 12-15 lat.

Godzina warsztatu 11.30 – 12.30

Maksymalnie 3 grupy 10 osobowe

WARSZTAT III: DLACZEGO BADAMY GENY?

Warsztaty podczas których dowiecie się o budowie „CEGIEŁEK” NASZEGO ORGANIZMU - KOMÓREK i strukturze DNA. Samodzielnie wykonacie preparaty mikroskopowe i obejrzycie je pod mikroskopem. Poznacie jak wykorzystuje się indywidualny kod genetyczny – DNA do badań diagnostycznych i wyizolujecie DNA z cebuli czy kiwi.

Przebieg warsztatów: Podczas jednogodzinnego (godzina zegarowa +/- 10 min.) warsztatu wykonacie samodzielnie preparat mikroskopowy z cebuli i włosa, obejrzycie go pod mikroskopem. Wyizolujecie DNA z kiwi lub cebuli.

Warsztaty przeznaczone dla dzieci i młodzieży w wieku 7-12 oraz 12-15 lat.

Godzina warsztatu 13.00-14.00

Maksymalnie 3 grupy 10 osobowe


WARSZTAT IV: PROJEKT – POKÓJ MARZEŃ

Podczas tych zajęć dzieci poznają różne style wykończenia wnętrz oraz podstawowe metody optycznej modyfikacji wnętrz. Warsztaty projektowe dla dzieci mają na celu uwrażliwienie na otaczającą nas przestrzeń. Przez aranżację własnego wnętrza dzieci będą miały okazję nauczyć się łączenia ze sobą różnych faktur i kolorów. Poznają także rolę detalu i dodatków.

Przebieg warsztatów: podczas 1,5 godzinnych zajęć dzieci będą aranżować przestrzeń z dostępnych materiałów, zarówno z nowych designerskich katalogów jak i klasycznych mebli i wyposażenia, a także będą miały możliwość tworzenia własnych elementów.

Warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku 5-10 lat.

Godzina warsztatów: 1 grupa 10 –osobowa 10.00-11.30; 2 grupa 10-osobowa 11.45-13.15; 3 grupa 10 –osobowa 13.30-15.00

Maksymalnie 3 grupy 10 osobowe

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB