Dożynki wojewódzkie w Olsztynku to czas radości!

2015-09-20 21:16:57 (ost. akt: 2016-09-18 15:50:44)
Dożynki wojewódzkie w Olsztynku to czas radości!

15. Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie w olsztyneckim skansenie

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Raz słońce, raz deszcz, nawet podczas dożynek pogoda nie rozpieszczała rolników. W Skansenie w Olsztynku odbyły się już po raz 15. Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie.

Ten rok był trudny dla rolników, choćby z powodu suszy, która w niektórych regionach wypaliła plony, nie oszczędziła też pól gospodarzy z Warmii i Mazur. Ale w niedzielę (20.09) w Olsztynku smutki poszły na bok, bo dożynki to czas radości, podziękowania za trud i za wysiłek, który rolnicy wkładają, by na naszych stołach nie zabrakło chleba.

To były już piąte dożynki w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Jak zawsze amfiteatr został pięknie przystrojony. Były setki ludzi, oficjele i przepiękne wieńce dożynkowe. Prawdziwe arcydzieła sztuki, uwite przez gospodynie z Warmii i Mazur.

Pod adresem rolników popłynęły cieple słowa od polityków, od urzędników. Życzenia rolnikom nadesłał też prezydent Andrzej Duda, od którego list odczytał prof. Selim Chazbijewicz. Życzenia nadesłali także minister rolnictwa Marek Sawicki i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, w imieniu którego przekazał je senator Stanisław Gorczyca. A senator dobrze zna znój pracy na roli.

— Nie jestem rolnikiem, ale mam kawałek ziemi po rodzicach, uprawiam ją, w tym roku jeździłem kombajnem, kosiłem To też i moje święto — uśmiechnął się senator Stanisław Gorczyca.

Senator uprawia m.in. jęczmień browarny. W tym roku zebrał ok. 4, 5 ton z hektara. Czy to dużo? — Wolałbym 6 — zażartował poseł PSL Stanisław Żelichowski, który gościł na dożynkach wojewódzkich. — Ale jak na ten rok, to uważam, że to i tak dobre plony — bronił się senator.

am


Który wieniec był najpiękniejszy i wygrał w konkursie, komu przyznano odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa”? O szczegółach 15. Warmińsko-Mazurskich Dożynek Wojewódzkich przeczytasz w poniedziałkowym (21.09) drukowanym wydaniu "Gazety Olsztyńskiej". Wydanie będzie dostępne również na stronie >>> KupGazete.pl

:

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pepele #1819218 | 88.199.*.* 21 wrz 2015 12:54

    gmina reszel na dozynkach https://youtu.be/18plPxDMknU

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. pepele #1819033 | 88.199.*.* 21 wrz 2015 09:58

    Ośpiewanie zwycięskiego wieńca https://youtu.be/2kVSjidCZPk

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz