Warsztaty, pokazy, eksperymenty. Rozpoczęły się Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. [FILM I ZDJĘCIA]

2015-09-23 17:26:33 (ost. akt: 2015-09-23 17:47:34)
Warsztaty, pokazy, eksperymenty. Rozpoczęły się Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. [FILM I ZDJĘCIA]

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim rozpoczęły się XIII Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. Przez trzy dni w Kortowie odbędzie się ponad 380 warsztatów, pokazów, eksperymentów i wycieczek. Uczelnię odwiedzą tysiące uczniów.

Mimo że do rozpoczęcia tegorocznego roku akademickiego został nieco ponad tydzień, to Kortowo już tętni życiem. W środę na parking przy Centrum Konferencyjnym od rana zaczęły przyjeżdżać autokary z dziećmi i młodzieżą z całego regionu. A to dlatego, że na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim rozpoczęły się XIII Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki, które potrwają do piątku włącznie.

Profesor Ryszard Górecki, rektor UWM, podczas uroczystego otwarcia podkreślał, że młodzież musi mieć świadomość, że najlepsza przyszłość to dobre studia na dobrym uniwersytecie. — Cieszę się, że w tym roku dzieci i młodzież po raz kolejny tłumnie odwiedziła nasz kampus, ponieważ przygotowaliśmy ponad 380 różnego rodzaju atrakcji naukowych i popularnonaukowych, dotyczących życia — stwierdza rektor. — Pierwszego dnia zapisów na rejestrowane atrakcje chętnych było już ponad 14 tys. osób. To pokazuje, że Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki to wielkie wydarzenie.

W Centrum Konferencyjnym uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rusi zaprezentowały spektakl „Czerwony Kapturek szuka księcia”. Motyw bajki został sprytnie wpleciony w realia XXI wieku. Było też motto, i to na czasie: „Uważaj, bracie, jak umawiasz się na czacie”.
Po przedstawieniu na scenie pojawił się znany telewidzom Radek Brzózka. Dziennikarz wystąpił jednak w innej roli. W koszuli, marynarce i muszce wcielił się w naukowca.

Podobnie jak w ubiegłym roku w Kortowie nie zabrakło m.in. symulatora dachowania i psich pokazów. Przy tym drugim stanowisku ustawiły się tłumy najmłodszych, a umiejętności czworonogów zaprezentowali kursanci Szkoły dla Psów Dog Point.W interaktywnym laboratorium chętni mogli zobaczyć ponadto lewitującą piłkę i różne odcienie płomieni, zagrać w logiczną grę planszową czy dowiedzieć się, dlaczego ludzki mózg szybko traci zdolność oceny, które części obrazu są realne, a które odbite w lustrze.
mp

Szczegółowy program: >>> dninauki.uwm.edu.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. marex #1821207 | 88.156.*.* 24 wrz 2015 08:52

    Młodzi ludzie uczcie się, szczególnie chemii i tych doświadczeń. Będzie Wam potrzebne w przyszłości do rozbrojenia bomb, gdy zostaną podłożone przez islamski motloch nazywany uchodźcami, który ściąga tutaj sprzedajna niemka zwana Kopacz.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz