IX edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego DEMOLUDY

2015-10-16 12:21:43 (ost. akt: 2015-10-16 18:57:38)
Teatr Teatr im. Stefana Jaracza 20 października 2015 - 24 października 2015
IX edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego DEMOLUDY

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

W dniach 20-24 października w Teatrze im. Stefana Jaracza odbywać się będzie 9. edycja Festiwalu Demoludy. W tym roku skupi się ona na spektaklach najlepiej przyjętych, zarówno przez krytykę jak i publiczność w ostatnich sezonach. Na scenach teatru zobaczyć będzie można kanon literatury teatralnej.

Bilety na poszczególne spektakle można kupić lub zarezerwować za pośrednictwem strony internetowej. Zakupu można dokonać również tradycyjnie w kasie biletowej teatru.

Zakupu lub rezerwacji można dokonać >>>> TUTAJ

REPERTUAR IX edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego DEMOLUDY


JAK NAJDALEJ OD LUDZI instalacja Michała Iwanowskiego

Foyer Sceny Kameralnej, wstęp wolny

20.10.2015 (wtorek), godz.17:30

W swych pracach Michał Iwanowski oddaje cześć tułaczom drugiej wojny światowej, odtwarzając krok po kroku drogę, którą w 1945 roku przebyli jego dziadek i stryj. Po brawurowej ucieczce z niewoli z Kaługi (Rosja), bracia Tolek i Wiktor pokonali ponad 2000 kilometrów, często w ekstremalnie trudnych warunkach, w poszukiwaniu kraju i rodziny.

„Jak Najdalej Od Ludzi” to zapis tej drogi. Podążając za mapą przygotowaną przez stryja, Iwanowski wychodzi na spotkanie krajobrazowi naznaczonemu historią - zarówno w jej szerszym, politycznym znaczeniu, jak i w tym ludzkim, osobistym, znanym z opowiadań bliskich, którzy byli tej historii częścią.


BAL CZYLI WIECZÓR ZAPOZNAWCZY. GRA ZESPÓŁ VARIÉTÉ

spektakl muzyczny, Scena Duża

20.10.2015 (wtorek), godz.19:00


scenariusz i reżyseria: Jacek Gębura

Spektakl muzyczny, którego scenariusz został oparty na wykonywanych przez zespół na żywo piosenkach grupy Variété. Rzecz rozegra się – jak zapowiadają twórcy – w kurorcie w górach wysokich, podczas wieczorku zapoznawczego, kiedy to bohaterowie, zebrani przez los w jednym miejscu, prostować będą zakręty rzeczywistości…

Zespół Variété powstał w 1984 roku, należy do prekursorów i najważniejszych przedstawicieli zimnej fali w Polsce i jednej z muzycznych legend Jarocina. Variété wciąż zaskakuje świeżością brzmienia i poszukiwaniami nowego wątku w swojej artystycznej wypowiedzi.

Premiera spektaklu „Bal, czyli wieczór zapoznawczy. Gra zespół Variété” miała miejsce w ramach 36. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2015 roku.


W STANIE ZAGROŻENIA Falk Richter

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Scena Margines

20.10.2015 (wtorek), godz.21:00


reżyseria: Jacek Jabrzyk

Na strzeżonym i monitorowanym osiedlu, w luksusowym apartamencie zabezpieczonym na tysiące sposobów, mieszka małżeństwo, które za wszelką cenę chce zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa. Lęk przed tym, co czyha za ogrodzeniem narasta z każdym kolejnym dniem, strach przeradza się w panikę, potrzeba kontrolowania otoczenia staje się coraz większa. Paranoja i natręctwa kobiety wpływają na jej relacje z mężem, wobec którego stawia coraz większe wymagania. Oboje dążą do perfekcji, wspinają się po kolejnych szczeblach społecznej hierarchii, uciekają przed ubóstwem, przemocą, izolują się od wszystkiego, co nie pasuje do ich świata. Tymczasem zagrożenie jest bliżej niż można się spodziewać i wcale nie musi przyjść z zewnątrz. W tym świecie człowiek musi być godzien swoich lęków.


DRAPANIE ALBO JAK ZABIŁA SIĘ MOJA BABCIA Tanja Šljivar

czytanie, widownia Sceny Dużej

21.10.2015 (środa), godz.17:30


przekład: Gabriela Abrasowicz, Berenika Nikodemska, opieka reżyserska: Małgorzata Wdowik

W dramacie wydarzenia rozgrywające się pomiędzy pięciorgiem dziesięcioletnich dzieci przygotowujących się do szkolnego spektaklu w Banja Luce, przeplatają się z tymi, które mają miejsce we Frankfurcie. Łącznikiem między tymi wydarzeniami jest Maja, która wie to, czego nie wiedzą inni albo tylko tak mówi. Przy pomocy dziecinnych gier, dokuczania i przemocy, stopniowo odsłania się świat zbiorowych i osobistych traum, strat, porażek i niepewnej przyszłości dzieci, tkwiących w systemie szkolnym w powojennym społeczeństwie bośniackim.


REWOLUCJA BALONOWA

Ma Fundacja (Warszawa), Scena Kameralna, czas: 80 min.,

21.10.2015 (środa), godz.19:00


reżyseria: Sławomir Batyra

Sentymentalna, ale i nieco ironiczną podróż do początku lat 90. Wraz z Wiktorią (graną przez Katarzynę Marię Zielińską) widzowie przypominają sobie, co zachwycało wówczas nowością i dostępnością, a co teraz wydaje się kiczem i tandetą. Wspomnienie początków demokracji widzianej oczami dziecka pełne jest ówczesnych piosenek, programów telewizyjnych, wcześniej niedostępnych słodyczy i zabawek. Na historię nie muszą składać się wyłącznie wielkie wydarzenia. Historia to także mała narracja - bez politykierstwa i partyjnych podziałów, za to z lekką drwiną, żartem, ale i nostalgią za czasami dzieciństwa. W spektaklu nie ma przemian ustrojowych, jest zwyczajna radość z wolności, a kameralna forma teatralna ma większą siłę oddziaływania niż niejedna monumentalna inscenizacja.

około godz. 20:30 (po spektaklu) WARSZTATY prowadzone przez Katarzynę Zielińską i Sławomira Batyrę. Warsztaty adresowane do widzów spektaklu, którzy urodzili się przed 1982 rokiem, zgłoszenia mailowe pod adresem warsztaty@teatr.olsztyn.pl


MATKAWOJNA Data Tavadze

czytanie, widownia Sceny Dużej

22.10.2015 (czwartek), godz.17:30


przekład z ang.: Zuzanna Bućko, opieka reżyserska: Adriana Totiková

„Matkawojna” to kolejny po powieści Swietłany Aleksijewicz „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” tekst, w którym wojenna rzeczywistość została przedstawiona z perspektywy kobiet. Trzy bohaterki dramatu, zdane na siebie i uzależnione od pieniędzy, które otrzymują raz w miesiącu od syna jednej z nich, próbują oswoić strach, odizolować się od okrucieństw wojny. Każda z nich na swój sposób stara się, by w czasach niepokoju zachować spokój, co z upływem dni staje się niemożliwe. Sztuka gruzińskiego dramatopisarza pokazuje, jak wojna podstępnie odbiera człowieczeństwo.

Sztuka powstała w ramach warsztatu dramaturgicznego w Royal Court Theatre International w Londynie.


DIVADLO GOČÁR Miloš Orson Štědroň

Divadlo Na zábradlí (Praga), Scena Kameralna, czas: 60 min.

22.10.2015 (czwartek), godz.19:00


reżyseria: Jan Nebeský

Josef Gočár, Jože Plečnik i Pavel Janák byli wybitnymi architektami, dzięki którym w pierwszej połowie XX wieku Praga zyskała wiele imponujących modernistycznych budynków.

Tajemnica i fenomen nagradzanego przez czeskich krytyków i cieszącego się ogromną popularnością przedstawienia Jana Nebeský'ego polega jednak nie tylko na opowieści o znakomitych urbanistach, ale na przeniesieniu złotej ery czeskiego modernizmu na deski sceniczne. Dodatkowym walorem jest grana na żywo muzyka Miloša Orsona Štědroňa, za którą kompozytor otrzymał Nagrodę Alfreda Radoka (2012).

Spektakl to komiczna i muzyczna opowieść o pracy i życiu trójki architektów, wyjątkowych artystów-wizjonerów.


PIĄTEK Grzegorz Giedrys

czytanie, Scena Margines

23.10.2015 (piątek) godz. 17:30


opieka reżyserska: Jakub Falkowski

Znamy ten sam wysłużony rytuał – w piątek cała Polska idzie na piwo. W knajpianych realiach wychodzi wszystko, co w nas wzniosłe, i wszystko, co nas upokarza. Są długie nocne Polaków rozmowy - nasza gościnność potwornieje, odwaga staje się brawurą, patriotyzm i religijność zyskują szaleńczy romantyczny wymiar, a umiłowanie do trunków sprawia, że polszczyzna staje się naszym drugim językiem.

W piątek w jednej knajpie spotyka się cały miejski bestiariusz: aktorzy, wykładowcy, kibole, pospolici zadymiarze i pijacy. Wszyscy rytualnie zadają sobie alkohol, licząc na to, że to miejsce i ten wieczór choć na chwilę odmieni ich życie. To smutny męski świat, w którym męskość skazana jest na porażkę.


VELVET HAVEL Miloš Orson Štědroň/Lucie Fernezová

Divadlo Na zábradlí (Praga), Scena Kameralna, czas: 75 min.

23.10.2015 (piątek), godz.19:00


reżyseria: Jan Frič

Spektakl ma formę teatralną bliską kabaretowi i spektaklowi muzycznemu, ponieważ aktorom na scenie towarzyszą muzycy. „Velvet Havel” z jednej strony jest hołdem złożonym wybitnemu czeskiemu dramatopisarzowi i mężowi stanu, prezydentowi Vaclavowi Havlowi, z drugiej strony mówi o wybitnej postaci XX wieku dowcipnie i bez akademickiego zadęcia. Przedstawienie w scenicznych migawkach i piosenkach Miloša Orsona Štědroňa demitologizuje, z właściwym dla Czechów i samego Havla poczuciem humoru, bohatera, który już za życia stał się legendą. Sztuka przygląda się postaci znanego opozycjonisty z ironią i nie na klęczkach, których z pewnością nie życzyłby sobie Havel.

Przedstawienie uznano w Czechach za spektakl 2014 roku – twórcy otrzymali nagrody za reżyserię, muzykę i kreacje aktorskie.

około godz. 20:15 (po spektaklu) SPOTKANIE z udziałem Aleksandra Kaczorowskiego i Łukasza Jasiny.

Niespełnione nadzieje czy skok technologiczny i informatyczny? Ucieczka przed jedną ideologią i zastąpienie jej inną? Naturalne koleje rozwoju społeczeństwa czy nieumiejętność cieszenia się wolnością? Jak zmieniły się kraje byłego Bloku Wschodniego po 1989 roku? Czy szły ramię w ramię, czy zmieniały się niezależnie od siebie? Co się w nich zmieniło po ponad ćwierćwieczu? Spotkanie z Łukaszem Jasiną i Aleksandrem Kaczorowskim poświęcone będzie tym zagadnieniom, a ze szczególną uwagą przyjrzymy się Czechom - pretekstem do rozmowy będzie przedstawienie „Velvet Havel”.


ROSYJSKA BALLADA O MIŁOSIERNYM SAMARYTANINIE Dmitry Glukhovsky

na podstawie opowiadań „Szczytny cel” i „Co i po ile” Dmitry’a Glukhovsky’ego

czytanie, Scena Margines

24.10.2015 (sobota), godz. 17:30


przekład: Paweł Podmiotko, adaptacja i opieka reżyserska: Jakub Roszkowski

Rok 2015. Unurzana w deszczu i brudnych pieniądzach Moskwa. Anton Łomakin – szeregowy policjant Wydziału do Walki z Korupcją, którego chlubą i przekleństwem jest fakt, że nigdy nie wziął od nikogo łapówki – natrafia na trop wielkiej siatki skorumpowanych urzędników. Sprawa jest rozwojowa, w aktach zaczynają pojawiać się kolejne nazwiska z najwyższych kręgów władzy. Dobre przeprowadzenie śledztwa może na zawsze odmienić marny los jego i jego rozpadającej się rodziny. Anton nie przeczuwa jednak jak bardzo złożona jest sprawa, w którą nieświadomie wdepnął. I jak wielką przyjdzie mu zapłacić za tę nieświadomość cenę.


MARIA STUART Friedrich Schiller

Örkény István Színház (Budapeszt), Scena Duża, czas: 165 min. (antrakt)

24.10.2015 (sobota), godz. 19:00

reżyseria: Ildikó Gáspár


„Maria Stuart” opisuje ostatnie dni Marii, królowej Szkotów. Oskarżona o udział w spisku przeciwko królowej Anglii Elżbiecie, została skazana na śmierć. W spektaklu rywalizują obie władczynie, ale też aktorki grające ich role. Pojedynek ten toczyły Halina Mikołajska i Zofia Mrozowska, a ostatnio Katarzyna Figura i Dorota Kolak. Węgierskie przedstawienie jest również aktorskim pojedynkiem pomiędzy namiętną i porywczą Marią a oschłą i przebiegłą Elżbietą. Spektakl jest rodzajem ostrzeżenia i studium niepohamowanej żądzy władzy, którym nadano niezwykle piękną formę teatralną. Za pomocą świetnych kreacji aktorskich, precyzyjnej reżyserii, doskonałej scenografii wspomaganej mistrzowskim światłem, twórcy przedstawienia sprawili, że historia sprzed ponad czterystu lat nadal brzmi aktualnie.

(Tłumaczenie video-zapowiedzi: - To co czyni nasz spektakl interesującym to fakt, że starałyśmy się znaleźć podobieństwa pomiędzy tymi dwoma kobietami. Chciałyśmy pokazać jak pewne cechy są uwypuklone lub jak bywają tłumione. Cechy, które dominują w Elżbiecie nie dominują w Marii.

- To bardzo ważne, że spektakl został wyreżyserowany przez kobietę. W różny sposób opowiada o kobiecej żądzy władzy, o jej poczuciu własnej wartości oraz osamotnieniu. )

Źródło: demoludy.art.pl

przejdź do quizu Zagraj i odgadnij co to za zespół! Sprawdź się w naszym quizie!

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB