Noc Świętojańska w parku Centralnym już w piątek

2016-06-22 15:25:00 (ost. akt: 2016-06-23 07:41:15)
Dzieci z Pałacu Młodzieży, które wystąpią podczas Nocy Świętojańskiej

Dzieci z Pałacu Młodzieży, które wystąpią podczas Nocy Świętojańskiej

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Wyjątkowa zabawa czeka na was w piątek w parku Centralnym. Weźcie ze sobą koce, rodzinę i znajomych oraz dobry humor i razem z nami spędźcie tradycyjną Noc Świętojańską! Każdy znajdzie atrakcje idealne dla siebie. Zaczynamy o godz. 17.

Nasza Noc Świętojańska odbędzie się w blasku dnia. Ale spokojnie! Nie oznacza to, że zabawa nie będzie miała wyjątkowego świętojańskiego klimatu! Wręcz przeciwnie, zadbaliśmy o niego, przygotowując dla was cztery strefy, w których będzie się odbywała impreza.

W każdej z nich znajdziecie atrakcje przygotowane z myślą o świętojańskich zwyczajach i obrzędach. Najbardziej tradycyjnie i ludowo będzie oczywiście w Strefie Tradycji. Prof. Stanisław Czachorowski z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM przypomni słuchaczom dawne świętojańskie zwyczaje oraz wraz z mgr. Krzysztofem Lewandowskim urządzi pokaz tego co żyje w wodzie.

Nieco dawnych zwyczajów poznacie także dzięki Zofii Wojciechowskiej, prezes Instytutu Hortiterapii „Zielony Promień”. Nie tylko nauczy ona wszystkich chętnych kilku podstawowych mazurskich słów, ale też przekaże swoją magiczno-zielarską wiedzę i wysnuje opowieści z przygotowanych przez uczestników zabawy wianków. Jeśli nie znacie się na zielarstwie i nie wiecie, jakie kwiaty trzeba zebrać, nie martwcie się. Wystarczy, że zajrzycie na łąkę i zbierzecie trawy i kwitnące właśnie kwiecie.

— Do wyplecenia wianków możecie zebrać m. in. maki, chabry, koniczynę, cykorię podróżnik... Szczególnie zachęcam do poszukania bylicy, która rośnie praktycznie wszędzie: w parkach, przy drogach, nawet w centrum miasta w niektórych okolicach. Jest to tak popularna roślina, że nikt nie powinien mieć problemu z jej znalezieniem — mówi Zofia Wojciechowska. — Dawniej mężczyźni wszywali sobie ziele bylicy w surduty ze względów praktycznych, ponieważ jej intensywny zapach odstraszał wszelkie robactwo. Poza tym ten zapach połączony z zapachem rozgrzanego zabawą ciała wykorzystywali przedstawiciele obu płci, którzy podczas Mazurskiej Palinocki chcieli zwrócić na siebie uwagę płci przeciwnej — dodaje.

Wyplecione wianki można już przynieść na miejsce zabawy lub nauczyć się je wyplatać pod okiem pani Zofii. Przeprowadzony zostanie też konkurs na najpiękniejszy wianek. Następnie, zgodnie z tradycją, wianki zostaną wrzucone do Łyny. Nie zostaną tam jednak na długo, tylko w trosce o ekologię zostaną dyskretnie wyłowione przez nurków z Akademickiego Klubu Płetwonurków „Skorpena”.

Kwietne konstrukcje zobaczymy też na głowach panien, które wezmą udział w pochodzie otwierającym Noc Świętojańską. Tuż przed 17 z Pałacu Młodzieży do parku Centralnego wyruszą: panny, wodnice, podziomki i baby w warmińskich strojach.
O 17.30 w Strefie Plastyki nastąpi oficjalne odsłonięcie olsztyńskiego Stonehenge, czyli kamiennego kręgu złożonego z 24 bab pruskich, a przygotowanego przez Państwowe Liceum Plastyczne przy współpracy z Wydziałem Sztuki UWM. Oprócz tego będzie można wziąć udział w warsztatach malarskich i rysunkowych, stać się modelem i zapozować do portretu, który namalują studenci Wydziału Sztuki.

Nie mniej atrakcji czeka na was w Strefie Książki. Będzie świętojański bookcrossing, czyli wymiana książek, będzie też nauka pisania bambusowymi rysikami i wystawka zbiorów książkowych dotyczących dawnych obrzędów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

— Przygotowaliśmy atrakcje odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych. M. in. Teatrzyk Kamishibai "Kotka Milusia", który z pewnością spodoba się najmłodszym— mówi Joanna Burska z WBP w Olsztynie.

To wszystko zasługuje na odpowiednią oprawę muzyczną, którą zapewnią wszyscy występujący w Strefie Tańca i Muzyki: Zespół Wokalny „Cantemus” z Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach, Wanda Laddy, która zaśpiewa kilka pieśni w stylu średniowiecznym i ludowym związanych z tematyką nocy świętojańskiej oraz młodzież z pracowni wokalnej Pałacu Młodzieży. Będzie też okazja do obejrzenia spektaklu teatralno-muzycznego na podstawie legendy Marii Zientary- Malewskiej.
Nagłośnienie imprezy będzie możliwe dzięki uprzejmości Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Opiekę medyczną zapewnią wolontariusze z Grupy Pomocy Humanitarnej PCK w Olsztynie.

Wszystkich uczestników zachęcamy do zabrania ze sobą koców, na których będzie można odpocząć i się zrelaksować.
Noc Świętojańską organizują: „Gazeta Olsztyńska”, Pałac Młodzieży, Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Państwowe Liceum Plastyczne i Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Imprezę honorowym patronatem objął prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.