Duża oferta maszyn rolniczych, zwierząt, gospodarstw ogrodniczych oraz prezentacja rękodzieła i sztuki ludowej, a do tego swojskie jedzenie i atmosfera pikniku. To tylko niektóre z licznych atrakcji, jakie czekają na zwiedzających podczas XXIII Jesiennych Targów Rolniczych „Wszystko dla rolnictwa”. Impreza odbędzie się w dniach 3-4 września 2016 r. w siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy ulicy Jagiellońskiej 91 w Olsztynie.
Podczas targów będzie można się zapoznać z ofertą przygotowaną przez producentów maszyn i urządzeń rolniczych, ciągników a także z ofertą firm zajmujących się wyposażeniem budynków inwentarskich. W bogatym programie targów znajdzie się pokaz: roślin oraz artykułów szkółkarskich, i ogrodniczych, oraz zabudowy, wyposażenia i aranżacji ogrodów. Nie zabraknie szerokiej oferty rozsad warzyw i ziół oraz nawozów, nasion i środków ochrony roślin, chętnie kupowanych przez działkowców i właścicieli przydomowych ogródków. Na tegorocznych Jesiennych Targach Rolniczych odbędzie się prezentacja instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród zwiedzających.
Równocześnie z targami odbywać się będzie Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych, na której swój dorobek zaprezentują najlepsi hodowcy bydła, trzody chlewnej, koni oraz owiec. Zwierzęta najlepszych hodowców otrzymają tytuły Championów.
Podobnie jak w latach ubiegłych, będzie można skorzystać z porad fachowców. Odwiedzający targi ze strony specjalistów uzyskają pomoc między innymi na temat sposobu pielęgnacji roślin czy zagospodarowania i aranżacji przestrzeni w ogrodzie oraz wsparcia rolnictwa i obszarów wiejskich ze środków krajowych i unijnych. Swoją radą i pomocą będą też służyć przedstawiciele instytucji i organizacji związanych z rolnictwem, na czele z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Olsztynie, który doradzać będzie z zakresu technologii produkcji roślinnej i zwierzęcej, ekonomiki i rachunkowości, Wspólnej Polityki Rolnej oraz wiejskiego gospodarstwa domowego i agroturystyki. Na stoisku WMODR udzielane będą także porady prawne oraz konsultacje z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zgodnie z tradycją, nie zabraknie twórców rękodzieła, sztuki ludowej oraz smacznej kuchni regionalnej. Zaprezentowana zostanie szeroka gama ręcznie wykonanych produktów zarówno użytkowych jak i artystycznych począwszy od biżuterii oraz kompozycji wykonanych na bazie ziół, przez galanterię drewnianą, po naczynia toczone na kole garncarskim, wyroby z wikliny czy meble ogrodowe. Na miłośników swojskiego jedzenia czekać będą domowe wędliny, smalec ze skwarkami i świeży, wiejski chleb — wszystko według tradycyjnych, regionalnych receptur. Nie zabraknie także miodów pozyskanych z warmińsko-mazurskich pasiek.
W trakcie trwania targów odbędą się dwie imprezy towarzyszące. Pierwszego dnia w sobotę, organizowany we współpracy z Krajowym Związkiem Grup Producentów Rolnych — Izbą Gospodarczą „Festiwal wieprzowiny”. Podczas, którego będziemy świadkami konkursu kulinarnego, warsztatów kulinarnych oraz pokazu połączonych z degustacją potraw dla publiczności.
Drugiego dnia targów, w niedzielę, będziemy mieli okazję zapoznać się z prezentacją produktów kozich i owczych podczas imprezy towarzyszącej pn. „Jagnięcina i koźlęcina w tradycji kulinarnej Warmii, Mazur i Powiśla” współorganizowanej przez Regionalną Izbę Gospodarczą Żywności Naturalnej i Tradycyjnej w Olsztynie, przy wsparciu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez