Europejskie Dni Dziedzictwa Narodowego na Warmii i Mazurach

2016-09-08 11:10:40 (ost. akt: 2016-09-08 11:18:56)
Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie i Podzamcze, Olsztyn,

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie i Podzamcze, Olsztyn,

We wrześniu dzięki Europejskim Dniom Dziedzictwa Narodowego ożyje historia. Kilka miast zaprasza na pełne wrażeń imprezy: warsztaty, wycieczki i gry terenowe. I to wszystko za darmo! Na niektóre imprezy trzeba się wcześniej zapisać.

O pięknie zabytków często zapominamy, bo mamy je pod nosem i nie zwracamy na nie uwagi. A przecież kryją one w sobie wiele ciekawostek. Poznać je można w czasie imprez Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego.

— Charakter wydarzenia przypomina dni otwarte muzeów, ale jest organizowany na większą skalę. Czekają nas aż 33 imprezy, więc każdy znajdzie coś dla siebie — zachęca Patryk Kozłowski, koordynator Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. — W tym roku wszystkie spotkania odbywają się pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią”. Mam nadzieję, że zaszczepimy w społeczeństwie wiedzę o zabytkach i uświadomimy ludziom, że odpowiedzialność za ich stan spoczywa na nas. Zwrócimy też uwagę na naszą historię, kulturę, tradycję, zwyczaje i wszystko to, co ważne dla naszego regionu. Wszystkie spotkania są za darmo. Swoje drzwi otworzą muzea, skanseny, parki, ogrody, do których wstęp jest płatny lub które w innym czasie są niedostępne dla zwiedzających. Nie zabraknie też innych atrakcji: koncertów, wystaw, festynów historycznych, prezentacji ginących zawodów, wykładów, kiermaszy wyrobów artystycznych i rzemieślniczych.

Zabytki wcale nie muszą być nudne, co pokazują Europejskie Dni Dziedzictwa Narodowego. Ci, którzy nie lubią siedzieć w miejscu, zdecydują się na wycieczki autokarowe. Będzie można zwiedzić kościoły gotyckie w Łabędniku, Wojciechach i Rodnowie. Kolejną propozycją jest wycieczka tropem obiektów sakralnych i pałacowych. Frajdą może okazać się też wyprawa w dolinę niespokojnych duchów na Wzgórzach Dylewskich.

Ci, którym robota pali się w rękach, mogą wziąć udział w warsztatach. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprasza m.in. na przymierzanie strojów, zabawy turniejowe: rzut podkową i strzelanie z łuku. Klimat starej drukarni zapewni Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie, a Dobre Miasto zorganizuje terenową grę miejską. Olecko zaprasza na VIII Zamkowe Biegi z Klio, Grunwald na turniej rycerski, a Ełk na warsztaty w starym stylu. Chętni będą mieli okazję pisać szwabachą, czyli czcionką gotycką, lub wykonać makiety mazurskich miejscowości. Wielbiciele wykładów będą zadowoleni, bo tematy są różnorodne — od średniowiecznego portretu po znaczenie ołtarza w świątyni.

Europejskie Dni Dziedzictwa Narodowego będą trwały przez cały wrzesień. Uroczysta wojewódzka inauguracja odbędzie się 9 września 2016 r. o godz. 11.00 w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Szczegóły spotkań można znaleźć na stronie internetowej Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego: >>> edd.nid.pl.

Ada Romanowska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB