Program PIT z Internetu

2017-02-01 10:41:35 (ost. akt: 2017-02-01 13:46:35) Artykuł sponsorowany
Program PIT z Internetu

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

Coraz więcej osób wypełniając deklaracje podatkowe  zamiast żmudnych ręcznych obliczeń wykorzystuje do tego celu domowy komputer i program PIT z Internetu. Liczba podatników, którzy decydują się przesłać PIT drogą elektroniczną, systematycznie wzrasta.

Akcje resortu finansów


Każdego roku w okresie składania rocznych zeznań podatkowych Ministerstwo Finansów prowadzi kampanie zachęcające podatników do rozliczania pit elektronicznie. Nawet osoby, które nie mają  komputera w domu, mogą skorzystać ze sprzętu udostępnionego m.in. przez urzędy skarbowe. W jego obsłudze pomagają urzędnicy.

W ramach kampanii promocyjnych resort finansów oferuje wiele narzędzi, które służą ułatwieniu i pomocy w wypełnieniu obowiązku rozliczenia pit. Są to m.in. dni otwarte we wszystkich urzędach skarbowych w Polsce, w urzędach dostępne specjalne stanowiska komputerowe, umożliwiające wysłanie deklaracji drogą internetową, wydłużone godziny pracy pod koniec kwietnia i dyżury telefoniczne ekspertów Krajowej Informacji Podatkowej.

Programy PIT dostępne w Internecie


Do rozliczenia z administracją podatkową Ministerstwo Finansów udostępniło bezpłatne aplikacje umożliwiające wypełnienie i przesłanie deklaracji. Bardziej przyjazne i intuicyjne programy PIT możemy znaleźć też w internecie na wielu portalach podatkowych. Programy PIT są proste w obsłudze i nie wymagają ani specjalistycznej wiedzy informatycznej, ani wiedzy z zakresu prawa podatkowego. Najczęściej wystarczy odpowiedzieć na proste pytania, wprowadzić dane np. uzyskane od płatników na formularzach PIT-11 czy PIT-8C, a dalsze czynności wykona program pit. Sam wypełni odpowiednie rubryki na drukach rozliczeniowych, dobierze odpowiednie załączniki (wymagane np. przy rozliczaniu ulg podatkowych, dochodów zagranicznych, działalności gospodarczej), wykona obliczenia zgodnie z obowiązującymi zasadami i wygeneruje gotową deklarację.

Korzystając z programu pit możemy uzyskać wiele praktycznych podpowiedzi. Poza samymi aplikacjami do rozliczania pit dostępnych jest wiele praktycznych i użytecznych dla podatnika informacji. Są to między innymi instrukcje dotyczące korzystania z programu, sposobu wypełnienia deklaracji, broszury, w których znajdziemy objaśnienia i dotyczące ulg i odliczeń podatkowych. Dzięki nim nasze rozliczenie może być bardziej korzystne, gdy np. skorzystamy z preferencyjnego wspólnego rozliczenia dochodów małżonków lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Na portalu podatkowym znaleźć można również wyszukiwarkę Organizacji Pożytku Publicznego uprawnionych do otrzymania 1 % podatku. Na wykazie sporządzanym i aktualizowanym przez MInistra Pracy i Polityki Społecznej znajdziemy nazwy oraz numery KRS organizacji, które w danym roku mają status OPP. Program PIT sam obliczy (i odpowiednio zaokrągli) wysokość kwoty 1% podatku, jaką możemy przekazać na rzecz wybranej organizacji.

Rozliczenie roczne przez program pit to również bezpieczeństwo przesyłanych danych, zmniejszenie ilości błędów i spowodowanych nimi wezwań do urzędów skarbowych, oszczędność czasu zarówno przy wypełnianiu formularzy, jak i na dostarczenie ich do urzędu skarbowego, kosztów np. wysłania listu z rozliczeniem papierowym czy dojazdu do urzędu. PIT wysłany przez internet automatycznie  znajdzie się w systemie komputerowym urzędu skarbowego (urzędnicy nie muszą przenosić danych z deklaracji papierowej), dlatego znacznie wcześniej można rozpoczynać procedury realizacji zwrotu nadpłaconego podatku i podatnik otrzyma pieniądze w krótszym terminie.

Podpis podatnika i wysyłanie deklaracji podatkowych


Przesłanie do systemu e-Deklaracje wypełnionych formularzy podatkowych  przez osoby fizyczne nie wymaga posługiwania się kwalifikowanym podpisem elektronicznym. W tym przypadku obowiązuje forma uproszczona  zestawu danych autoryzujących : imię, nazwisko, data urodzenia, właściwy identyfikator podatkowy:pesel lub NIP oraz kwota przychodu z rozliczenia za poprzedni rok. Dla rozliczeń za 2016 r. (składanych w 2017) należy podać kwotę przychodu z 2015 roku, wykazaną w dowolnej deklaracji składanej w roku 2016. Jeżeli nie podamy prawidłowo tej kwoty, system odrzuci nasze formularze i przesłanie rozliczenia elektronicznie nie będzie możliwe. Status prawidłowego przekazania formularza oznaczony jest kodem “200”. Dopiero po jego uzyskaniu otrzymamy informację o dostarczeniu naszego zeznania do urzędu skarbowego i możemy pobrać urzędowe poświadczenie odbioru (UPO).


Zachowanie ustawowego terminu rozliczenia


Program PIT umożliwia nam złożenie zeznania podatkowego po godzinach pracy urzędu czy poczty, w każdy dzień tygodnia, również w dni wolne. Dzięki temu możemy dostosować czas rozliczenia pit do naszych zajęć, a właściwie chwili wolnej od innych obowiązków. Deklarację możemy wysłać nawet chwilę przed północą w ostatnim dniu ustawowego terminu i nie będzie to traktowane jako opóźnienie. Ważne, żeby zdążyć przed północą (trzeba mieć na uwadze niespodziewane awarie, przerwy, spowolnienia pracy serwera), gdyż nawet kilkuminutowe opóźnienie zagrożone jest sankcjami przewidzianymi w kodeksie karno skarbowym.