Organy zabrzmią we Fromborku

2017-06-26 12:00:00 (ost. akt: 2017-06-27 16:07:49)
Kultura 2 lipca 2017 - 30 lipca 2017
(każda niedziela)
Organy zabrzmią we Fromborku

Autor zdjęcia: Mat. organizatora

Jeden z najstarszych w Europie festiwali organowych - Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku to wydarzenie z długoletnią tradycją, które odbywa się we wnętrzach średniowiecznej katedry.

Jego uruchomienie 50 lat temu powiązane było z odbudową i uruchomieniem, po ponad 20 latach milczenia, zabytkowych organów w katedrze fromborskiej, które w czasie II wojny światowej uległy znacznej dewastacji. Dzięki staraniom oo. Salezjanów, którzy po wojnie opiekowali się katedrą i sprawowali duszpasterstwo w parafii Frombork, w 1967 r. w rok po uruchomieniu organów katedralnych zaistniał festiwal o randze międzynarodowej. Prekursorami wydarzenia byli prof. Leon Bator z Gdańska - Oliwy oraz prof. Jan Jargoń z Krakowa. Ten ostatni w ramach powojennej odbudowy i rozbudowy instrumentu zaprojektował i nadzorował realizację stworzenia dyspozycji brzmieniowej fromborskich organów.

W tym roku odbędzie się 50., jubileuszowa edycja festiwalu. Malownicze położenie katedry, niezwykłe brzmienie instrumentu, którego prospekt pochodzi z lat 1683-1686, pozwala na organizację znaczącego na mapie Polski i zauważalnego poza granicami kraju wydarzenia. Kultywuje ono tradycję i najwybitniejsze osiągnięcia wielowiekowego dziedzictwa polskiej i światowej kultury muzycznej.

Festiwal umożliwia połączenie prezentacji dzieł muzyki organowej i najbardziej wartościowych dzieł architektury i sztuki sakralnej. Program festiwalu gwarantuje publiczności kontakt ze sztuką muzyczną na najwyższym poziomie.

Wśród wykonawców znajdują się uznani muzycy z kraju i zagranicy. Festiwal odbywa się w Zespole Katedralnym, któremu prezydent RP nadał rangę Pomnika Historii.

Koncerty odbywają się w niedzielne popołudnia, o godz. 15:30 we wszystkie niedziele od 2 lipca do 13 sierpnia 2017 roku.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zec #2275410 | 83.23.*.* 29 cze 2017 18:46

    tak pamietam salezjanie dbali o wszystko.Nauka religii była za darmo w salce obok plabani,ksiadz porozmawiał,zagrał z nami w piłke,a teraz? za swoje nauki kaza sobie płacic,jedyne co potrafi koecha to wyciągac za wszystko kase,kroic państwo,wiernych,turystów....ot cała prawda o wielebnych

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz