Zagraj w pogoń za świnką w Parku Centralnym

2017-07-17 07:30:00 (ost. akt: 2017-07-14 18:19:01)
Zagraj w pogoń za świnką w Parku Centralnym

Autor zdjęcia: pixabay.com

Teraz i Olsztyn będzie mógł pograć w boule, czyli dyscyplinę uwielbianą przez Francuzów. Pierwszy olsztyński profesjonalny plac do gry powstał przy Muzeum Nowoczesności. Szukacie rozrywki na wakacje? Porzucajcie kulkami.

To gra, która przywędrowała do nas z Francji. Celem gry, mówiąc najprościej, jest wyrzucenie stalowych kul jak najbliżej ruchomego celu, czyli tzw. świnki. W powiecie olsztyńskim pionierem był Andrzej Olczak z Biskupca. W Olsztynie o miejsce do gry walczyli z zapałem Kanonierzy. A ściślej — istniejący od 2014 roku Klub Petanque Kanonier Olsztyn. Prezes klubu — Jakub Doliński, boule poznał kilka lat temu w czasie pobytu we Francji.

— W tej grze idealnie odnajdują się całe rodziny. We Francji mogłem przekonać się, jak łączy wiele pokoleń. To dyscyplina, w której razem mogą zagrać dziadkowie i wnuki, rodzice i dzieci i doskonale będą się przy tym bawić — podkreśla Jakub Doliński, prezes olsztyńskich Kanonierów. — Niezależnie od wieku jest to wciągająca rozrywka.

Miejsca dla fanów bouli od lat wypatrywali olsztynianie, o czym mógł przekonać się sam prezes klubu.
— Podczas składania w ratuszu pierwszych projektów budowy bulodromów, w Parku Centralnym, spotkałem się z dużym zainteresowaniem urzędników, którzy popierali naszą inicjatywę mówiąc, że sami mają boule i chętnie by w nie pograli — dodaje Doliński.

W działania włączył się również Zbigniew Dąbkowski, wiceprzewodniczący rady miasta, członek olsztyńskiego klubu Rotary.
— Pomysł na to, by bulodromy powstały w Parku Centralnym, po raz pierwszy pojawił się dwa lata temu — wspomina Zbigniew Dąbkowski. — Miasto przekazało bezpłatnie grunt w Parku Centralnym, a olsztyński klub Rotary, którego jestem członkiem, sfinansował budowę. Za kwotę 60 tysięcy złotych udało się wybudować trzy bulodromy. W naszym mieście pracuje i mieszka wielu Francuzów, u których ta gra jest bardzo popularna. Teraz zachęcamy do gry również olsztyniaków. Bulodromy są dostępne dla każdego.

Ta pasjonująca dyscyplina sportu teraz na dobre zagości w naszym mieście. Kanonierzy zapowiadają, że już w sierpniu będzie można zajrzeć na jeden z ich treningów. Zasady gry w boule i pogoni za świnką są jednak tak proste, że nawet kompletny laik bez problemu je opanuje. A kulki można kupić w większym markecie sportowym.
Kajot

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB