Węgorzewo. Przed nami jubileuszowy, 40. Międzynarodowy Jarmark Folkloru

2017-07-31 19:05:55 (ost. akt: 2017-07-31 19:09:09)
Węgorzewo. Przed nami jubileuszowy, 40. Międzynarodowy Jarmark Folkloru

Autor zdjęcia: Archiwum WT

Weekend pełen ludowych kolorów i dźwięków. Przed nami kolejna, już 40. edycja Międzynarodowego Jarmarku Folkloru. Ta jedna z najbarwniejszych, węgorzewskich imprez zorganizowana przez Muzeum Kultury Ludowej będzie trwała od 5 do 6 sierpnia (sobota-niedziela) na węgorzewskim placu Wolności.

Jarmark rozpocznie się w sobotę, o godzinie 11.00 barwnym korowodem. Tego dnia na węgorzewskiej scenie zaprezentują się najlepsi ludowi śpiewacy i kapele z całego województwa warmińsko-mazurskiego.

— W sobotę, będziemy mogli usłyszeć muzykę najbardziej tradycyjną — mówi Roksana Butrym z Muzeum Kultury Ludowej — Mimo, że nie każdemu może się ona podobać, to warto ją docenić ze względu na piękne pieśni, które mają niesamowite teksty. Często są to długie opowieści, a czasem pieśni o miłości, kolędy czy pieśni pogrzebowe. Tego dnia muzykanci zagrają polki, oberki, walce czyli te rzeczy, których na co dzień nie usłyszymy w radiu czy telewizji.

Na początku odbędzie się koncert laureatów, czyli tych osób, które zostały już docenione na festiwalu w Kazimierzu i ponownie przyjechały do nas już z nagrodami, następnie przyjdzie czas na przegląd, czyli zmagania osób, które chcą się dostać na festiwal do Kazimierza.

Dźwięki przeszłości na placu Wolności
W niedzielę (pozakonkursowo) na scenie wystąpią zespoły z kraju i zagranicy. Usłyszymy m.in. lirnika, czyli człowieka, który gra na lirze korbowej. Odbędzie się również pokaz mody naturalnej. Jarmark to jednak nie tylko scena, ale też kiermasz, czyli ok 200 wystawców z kraju, a także Litwy, Białorusi, Ukrainy czy Obwodu Kaliningradzkiego.

— Jeżeli ktoś szuka rękodzieła i sztuki ludowej to z pewnością znajdzie ją na jarmarku — dopowiada Roksana Butrym. — Każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie z plecionkarstwa, rzeźby w drewnie, glinie, garncarstwie czy kowalstwie.

W ramach festiwalu każdy chętny będzie mógł samodzielnie wybić monetę jubileuszową. Będzie można również zdobyć pamiątkową pocztówkę.

Rękodzieło, śpiew i taniec
— 40. Międzynarodowy Jarmark Folkloru jest wydarzeniem, mającym na celu przegląd, ochronę, dokumentację i popularyzację autentycznego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu tradycyjnego oraz rękodzieła Polski północno-wschodniej i krajów ościennych — mówi dyrektor Muzeum Kultury Ludowej Marianna Kulikowska. — Nasz Jarmark pozwala społecznościom lokalnym na propagowanie postaw opartych na świadomości własnej tożsamości kulturowej poprzez prezentowanie szerokiej publiczności folkloru i rzemiosła — dopowiada dyrektor muzeum.

— To nauka szacunku i tolerancji dla kultury innych grup etnicznych i narodowych. Wpływa na wzmocnienie poczucia zakorzenienia mieszkańców regionu w swojej "małej ojczyźnie". Odgrywa też ważną rolę w życiu kulturalnym województwa warmińsko-mazurskiego, aktywizuje społeczność lokalną, a także ułatwia współpracę na szczeblu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Zapraszamy wszystkich chętnych na to wyjątkowe wydarzenie.

Daniel Podolak


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB