Balony nad Pasłękiem. Pierwsze loty już dzisiaj

2017-08-23 07:00:00 (ost. akt: 2017-08-22 15:22:27)
W plenerze 22 sierpnia 2017 - 27 sierpnia 2017
Balony nad Pasłękiem. Pierwsze loty już dzisiaj

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

W środę w Pasłęku, od lotów wieczornych, rozpoczną się Świętojańskie Zawody Balonowe. To będzie ich już 21 edycja. Majestatyczne balony będzie można podziwiać na pasłęckim niebie przez pięć dni, do niedzieli. Udział zgłosiło 17 załóg.

Zawody balonowe to jedna z letnich atrakcji Pasłęka i świetna okazja do promocji całego powiatu elbląskiego. Pierwsze zawody zapoczątkował Bogusław Stankiewicz, wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Pasłęku. W tym mieście się urodził, ukończył szkołę podstawową i liceum. Był osobą o wielu talentach i zainteresowaniach: nauczycielem, fotografikiem, majsterkowiczem, hobbystą, działaczem społecznym i sportowym oraz lotnikiem. Z powietrza, latając motolotnią, uwieczniał na fotografiach piękno gminy. Fotografie te zdobiły potem wiele publikacji poświęconych Pasłękowi, były też prezentowane na wystawach.

Jedną z wielkich pasji Bogusława Stankiewicza było także baloniarstwo. W 1997 r. Pasłęk obchodził swoje 700-lecie. To właśnie wtedy Bogusław Stankiewicz uznał, że wielką atrakcją uświetniającą ten jubileusz będą zawody balonowe. Inicjatywa spodobała się i przyjęła. Od tego czasu Świętojańskie Zawody Balonowe na trwałe wpisały się w kalendarz imprez sportowych oraz lokalnych wydarzeń. Gdy w 2007 r. Bogusław Stankiewicz niespodziewanie zmarł, stał się patronem tej imprezy, a Świętojańskie Zawody Balonowe odbywają się także ku jego czci.

Obecnie zawody organizowane są przez Starostwo Powiatowe w Elblągu i Urząd Miejski w Pasłęku. W ubiegłym roku wystartowało 12 załóg. W tym roku zawody rozpoczną się dzisiaj (tzw. lotem dowolnym) i potrwają do niedzieli. Przez trzy dni odbywać się będą dwa rodzaje lotów: poranne i wieczorne. Kulminacyjny punkt nastąpi w sobotę. Rankiem, o godz. 6, majestatyczne balony uniosą się nad Pasłękiem, by w ten symboliczny sposób uczcić jubileusz 720-lecia miasta.

— Oczywiście, jak to przy takim sporcie bywa, loty zależą od pogody — mówi Wojciech Polewicz, jeden z koordynatorów zawodów. — Ale wszystko można przewidzieć: wiatr, burze, czy bezchmurne niebo. Na razie prognozy są obiecujące na czwartek i piątek. W tegorocznych zawodach zaplanowaliśmy udział 17 balonów z całej Polski i od załóg o takiej liczbie otrzymaliśmy zgłoszenia. Odwiedzą nas goście z Ełku, Nowego Targu, Gdańska, a nawet Krakowa. Na pierwszą konkurencję zapraszamy już w czwartek. Najpierw odbędzie się lot poranny, a po południu zaplanowaliśmy lot wieczorny z konkurencją tzw. rzutu do celu.

W piątek uczestnicy, oprócz kolejnych lotów, złożą wiązankę kwiatów na grobie Bogusława Stankiewicza.

Zawody balonowe to także okazja dla widzów i obserwatorów tej imprezy, którzy będą mogli oglądać nie tylko balony już w powietrzu, ale także obejrzeć przygotowanie załóg do startu i czynności wykonywane zaraz po wylądowaniu balonu. Każda z załóg chętnie pokaże wnętrze balonu i wiklinowy kosz, a także opowie o tym, jak sterować takim kolosem w powietrzu. Będzie majestatycznie i kolorowo, bo loty balonów będą się odbywały w różnych częściach Pasłęka, m.in na stadionie miejskim i w okolicach ulicy 11 Listopada.

Podczas zawodów będą zbierane punkty. O tym, kto okaże się najlepszy dowiemy się w sobotę. Ogłoszenie wyników i wręczenie pucharów rozpocznie się o godz. 21. W niedzielę, ostatniego dnia imprezy, zaplanowano jeszcze loty treningowe.
as

• Program zawodów
Środa: godz. 18-20 loty wieczorne, start ul. 11 Listopada
Czwartek: godz. 6-8 loty poranne, start ul. 11 Listopada; godz. 18-20 loty wieczorne, rzuty do celu
Piątek: godz. 6-8 loty poranne, start pole golfowe Sand Valley; godz. 18 złożenie wiązanki na grobie śp. Bogusława Stankiewicza; godz. 19 starty balonów, stadion miejski przy ul. Kraszewskiego
Sobota: godz. 6-8 lot balonów z okazji 720 lat Pasłęka, rzuty do celu – krzyż, plac św. Wojciecha 5 (pokazy przy Zamku – Urząd Miejski w Pasłęku); godz. 18-20 lot wieczorny nad Pasłękiem, rzut do celu - krzyż, ul. 11 Listopada; godz. 21 uroczyste zakończenie zawodów balonowych, wręczenie pucharów i nagród
Niedziela: loty treningowe

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB