Monarca della tromba

2017-10-31 12:03:03 (ost. akt: 2017-11-02 13:28:53)
Muzyka Olsztyn, Filharmonia Warmińsko-Mazurska, ul. Głowackiego... 5 listopada 2017 11:00
(każda niedziela)
Tubicinatores Gedanenses

Tubicinatores Gedanenses

W niedzielę 5 listopada o godz. 11 Warmińsko-Mazurska Filharmonia zaprasza całe rodziny na koncert Monarca della tromba (W królestwie trąbki), podczas którego będzie można usłyszeć i zobaczyć wyjątkowe instrumenty: historyczne trąbki, kotły oraz pozytyw. Na estradzie wystąpi znakomity zespół Tubicinatores Gedanenses składający się z muzyków grających na kopiach instrumentów historycznych.

W muzyczną podróż do przeszłości zabiorą publiczność: Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski, Emil Miszk i Wojciech Brzozowski — trąbki historyczne, Paweł Szewczyk — kotły historyczne. Gościnnie z zespołem wystąpi Błażej Musiałczyk (pozytyw). Artyści pokażą, jak jest zbudowana trąbka, ale również dowiemy się, w jaki sposób grało się na niej dla królów, a w jaki podczas wielkich bitew czy nadzwyczajnych miejskich wydarzeń. Poznamy również odpowiedź na pytanie: dlaczego dawniej trębacz zarabiał więcej od kapelmistrza?

Moda gry na instrumentach historycznych (smyczkowych, dętych, perkusyjnych i klawiszowych) zadomowiła się również w Polsce. Zainicjowana została pod koniec lat 50. XX wieku przez kilku wybitnych dyrygentów, takich jak np. Nicolaus Harnocourt, który występem swojego Concertus Musikus Wien w 1957 roku wywołał sensację rozpoczynając tradycję wykonywania muzyki przedklasycznej na instrumentach (lub kopiach) z epoki.

Dziś na każdej szanującej się uczelni muzycznej istnieje wydział muzyki dawnej i wykonawstwa historycznego. Temu nurtowi nie oparły się oczywiście instrumenty dęte blaszane: trąbki, rogi i puzony, które powróciły w dawnej swej formie na sale koncertowe.

Bilety w cenie 30 zł normalny i 22 zł ulgowy do kupienia w kasie w godz.10-18 (pon.-pt.) i przez stronę internetową filharmonii:
bilety@filharmonia.olsztyn.pl.Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB