"Serenada pod Bramą" w Teatrze przy Stoliku

2017-11-10 14:16:07 (ost. akt: 2017-11-10 14:28:46)
Teatr Olsztyn, Planeta 11, al. Piłsudskiego 38 13 listopada 2017 18:00
Serenada pod Bramą w Teatrze przy Stoliku

Autor zdjęcia: Mat. prasowe/MBP w Olsztynie

Kolejna edycja Premier w Teatrze przy Stoliku dobiega końca. Finałowy spektakl odbędzie się w poniedziałek 13 listopada, o godz. 18:00 w Planecie 11 (al. Piłsudskiego 38). Tym razem olsztyńscy aktorzy, Wiesława Szymańska i Marian Czarkowski, zaprezentują "Serenadę pod Bramą".

Premiery w Teatrze przy Stoliku to okazja do zapoznania się z ciekawymi dramatami w interpretacji olsztyńskich aktorów. W finałowym spektaklu kolejnej edycji, aktorzy przeczytają "Serenadę pod bramą". Autorką scenariusza jest Wiesława Szymańska.

SERENADA POD BRAMĄ

”Wychowani na ulicy, w cieniu latarni, wśród muzycznej rynsztokracji spod znaku klucza francuskiego i wytrycha basowego, zakochani w piosence – Czarna Mańka, Ruda Felka, Felek Zdankiewicz, Złodziej, Zdradzona Hanka, Policjant z krawężnika czy Pucybut marzący o milionach i Inni… To obraz zaniedbanego podwórka, folkloru warszawskiego Powiśla, Pragi, Czerniakowa, słowem obrzeży eleganckiej stolicy między- i powojnia.”

Tak celnie całe to towarzystwo szemrane określił bard miejskiego folkloru Stanisław Bielanek, niezrównany następca Stanisława Grzesiuka, który jak mało kto potrafił uwiecznić w swych podwórkowych balladach wzloty i upadki tzw. marginesu społecznego – ich wielkie miłości, wielkie zbrodnie w afekcie, komiczne spotkania i romantyczne spacery.

Opisania tego niezwykłego wielkomiejskiego folkloru podjęli się m. innymi: Julian Tuwim, Marian Hemar, Ludwik Starski, Stefan Wiechecki ”Wiech”, Stanisław Grzesiuk, Jerzy Jurandot, jak też anonimowi twórcy.

Wiesława Szymańska z dialogów, skeczów, monologów i piosenek z tamtych lat ułożyła opowieść o miłości w środowisku, które jak żadne inne umiało żyć i kochać ekstremalnie.

Czytają i śpiewają: Wiesława Szymańska i Marian Czarkowski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB