„Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego zabrzmi w niedzielę 25 marca o godz. 20.00 w Bazylice konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie. Jan Jakub Rousseau nazwał „Stabat Mater” Pergolesiego „najdoskonalszym, najbardziej poruszającym duetem jaki wyszedł spod pióra kompozytora w historii”, a kompozytor i dyrygent niemiecki Johann A. Hiller powiedział „Nie zasłużył na miano człowieka ten, kto mógłby wobec tej muzyki pozostać zimny i niewzruszony”.
"Stabat Mater" Giovanni Battista Pergolesi
2018-03-19 15:14:39 (ost. akt: 2018-03-19 15:29:08)
Muzyka 25 marca 2018 20:00
Kompozycja Pergolesiego jest również nazywana muzycznym odpowiednikiem słynnej Piety Michała Anioła. Autorstwo tekstu „Stabat Mater” przesyconego najgłębszym współczuciem dla stojącej pod krzyżem Matki przypisywane jest Jacopone da Todi – włoskiemu poecie i mistykowi franciszkańskiemu, twórcy pieśni duchownych i traktatów o życiu wewnętrznym. Giovanni Battista Pergolesi żył zaledwie 26 lat (1710-1736). „Stabat Mater” napisane przez kompozytora w ostatnich tygodniach jego życia, stało się po dzień dzisiejszy najpiękniejszym, najbardziej poruszającym i najczęściej wykonywanym dziełem muzyki religijnej.
Wykonawcami tego wyjątkowego koncertu będą: Jolanta Kowalska-Pawlikowska – sopran, Karol Bartosiński – kontratenor, Chór Cantores Varmienses (przygotowanie chóru Benedykt Błoński) oraz orkiestra kameralna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Całość od pulpitu dyrygenckiego poprowadzi Piotr Sułkowski.
Krótko o solistach:
Jolanta Kowalska-Pawlikowska – sopran
Trzykrotna Stypendystka Ministra Kultury, Miasta Krakowa (Stypendium „Twórcze”, 2009) oraz programu „Młoda Polska” (2009). Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie (klasa śpiewu prof. Agnieszki Monasterskiej) oraz studia podyplomowe w Guildhall School of Music&Drama w Londynie. Jest laureatką pierwszej nagrody Międzynarodowych Konkursów: Bach Singer’s Prize w Londynie (2008) oraz The Thelma King (2009). Laureatką III Nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Ady Sari w Nowym Sączu (2011). Otrzymała Nagrodę Fundacji Bach-Marschall na Międzynarodowym Konkursie im. J. S. Bacha w Lipsku (2008), Nagrodę „Jurica Murai Prize” za najlepszą interpretację na 39th Festiwalu „Varaždin Baroque Evenings” (Chorwacja, 2009), a także wyróżnienia m.in. na Mozartowskim Konkursie Wokalnym w Londynie (2008).
Karol Bartosiński – kontratenor
Urodził się w Toruniu. Studiował na Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, w klasie śpiewu dr hab. Leszka Skrla. W ramach programu Erasmus, studiował także w Leuven, w Belgii, w klasie śpiewu prof. Diny Grossberger. W czasie studiów brał udział w festiwalach operowych w Niemczech i we Francji. Debiutował w Operze Narodowej w 2006 roku, wykonując partię Hipolita w interaktywnej operze Dobromiły Jaskot „Fedra”.
Serdecznie zapraszamy!
Zobacz także
- sobota 23
- niedziela 24
- poniedziałek 25
- wtorek 26
- środa 27
- czwartek 28
- piątek 29
Brak wydarzeń tego dnia
Najnowsze artykuły
- Znużeni domową codziennością? Nadciąga wyjątkowa okazja, by spróbować przepysznych dań z różnych zakątków świata. Festiwal Smaków Food Trucków powraca do Braniewa.
- Rower. Szutry. Niezwykłe widoki. Przygoda!
- Zawsze gotowi, zawsze blisko – również, by chronić środowisko
- CEMS CHANCE XIX
- MONSTERIADĘ „Koduj z Gigantami”
Masz ciekawą informację o wydarzeniu, którego nie ma na stronie? Wyślij mail na internet@gazetaolsztynska.pl
Reklama: tel: 089 539-77-38, e-mail: reklama@orientacja.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez