Przed nami Rajd Trzech Koron

2019-05-13 13:21:54 (ost. akt: 2019-05-13 14:21:43)
Przed nami Rajd Trzech Koron

Autor zdjęcia: Elżbieta Żywczyk

W dniach 23-26 maja 2019 roku w Lidzbarku Warmińskim i okolicach odbędzie się III Rajd Trzech Koron „Szwedzi i przyjaciele". Do rajdu dopuszczane są zabytkowe samochody szwedzkiej produkcji, wyprodukowane przed rokiem 1994.

W Lidzbarku Warmińskim będzie można podziwiać stare piękne samochody. Kolejny raz nasze miasta będzie gościło Rajd Trzech Koron „Szwedzi i przyjaciele".

Bazą tego rajdu będzie Hotel „Krasicki”, znajdujący się w przedzamczu lidzbarskiego zamku biskupów warmińskich.

Jak wspomnieliśmy, do rajdu dopuszczane są zabytkowe samochody szwedzkiej produkcji, wyprodukowane przed 1994, ale znajdujące się w nienagannym stanie technicznym i wizualnym (inne marki lub roczniki będą dopuszczone po uzgodnieniu z komandorem rajdu; w przypadku większej ilości zgłoszeń komandor ma prawo wyboru uczestników pod względem zgłoszonych pojazdów).

Każdy pojazd musi oczywiście posiadać ważne ubezpieczenie OC i NW, badania techniczne oraz obowiązkowe wyposażenie. Kierowca natomiast powinien posiadać ważne prawo jazdy. Liczba załóg uczestniczących w rajdzie jest ograniczona do 25. Uczestnictwo w rajdzie jest płatne.

Warto przypomnieć, że Rajd Trzech Koron gościliśmy także w ubiegłym roku. Organizatorom bowiem bardzo spodobały się piękne widoki warmińskie i nasze kręte drogi, pośród lasów, łąk i jezior.

Wówczas przyjechał od o nas 16 szwedzkich klasyków, które pokonały w ciągu dwóch dni trasę o długości około 180 kilometrów wiodącą m.in. przez Lidzbark Warmiński, Świętą Lipkę i Reszel.

Po drodze załogi miały do wykonania zadania, m.in. rozpoznanie zdjęć przydrożnych kapliczek, z których słynie Warmia. Zawodnicy rozwiązywali też quizy dotyczące szwedzkiej motoryzacji, rajdów samochodowych, piosenki, wynalazków, sportowców i kuchni.

Bazą ubiegłorocznego rajdu był Dworek Romanowski​ w Sułowie, gdzie organizatorzy przeprowadzili próby sportowe. Zwyciężyli Adrian i Mateusz Urbańscy.

Konkurs elegancji o Puchar Burmistrza Lidzbarka Warmińskiego i nagrodę Hotelu "Krasicki" odbył się na deptaku pod Wysoką Bramą a dekoracja zwycięzców (Tomasz Podkowiński / Aleksandra Dąbrowska, SAAB 96 V4 '68) nastąpiła na dziedzińcu Zamku Biskupów Warmińskich. Klasyfikację BRD wygrali Marcin i Agnieszka Gabrowscy wraz z Asią i Julią (SAAB 96L '76).

Na zamku w Reszlu organizatorzy sprawdzili znajomość części zamiennych do szwedzkich klasyków. Zwiedzając miasto należało wykonać zadanie polegające na odnalezieniu oznaczonej plakatem rajdu cukierni "Dolce Vita", zamówieniu kawy, ciastka lub lodów i uzyskaniu pieczątki do karty drogowej.

Klasyfikację generalną wygrała załoga Tomasza (syn) i Wojciecha (ojciec) Szwejkowskich jadąca SAAB-em 99 z 1984 roku. Na podium znaleźli się również panowie Urbańscy (Amazon) oraz Mirek i Alina Walczak (Volvo 480).
Jak będzie w tym roku? Niedługo zobaczymy.

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: PoloniaLidzbarkWarminski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB