Tylko TAK oznacza zgodę na seks

2020-02-13 14:44:27 (ost. akt: 2020-02-13 15:04:46)
Seks bez zgody to gwalt

Seks bez zgody to gwalt

Autor zdjęcia: archiwum organizatorów

Od 8 lat kobiety na całym świecie protestują w czasie Walentynek przeciwko przemocy wobec siebie, tańcząc wspólnie w miejscach publicznych. Szyldem akcji jest: Nazywam się Miliard – ang. One Billion Rising. W Olsztynie taniec odbędzie się w sobotę 15 lutego.

W Polsce uczestniczki tańca będą tym roku domagać się po raz kolejny zmiany definicji gwałtu w polskim prawie. — Wiele krajów zmieniło swoje prawo dotyczące przemocy seksualnej, uznając że seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem — mówi posłanka Monika Falej, jedna z organizatorek protestu w Olsztynie. — Jednak w Polsce to wciąż ofiara gwałtu musi udowodnić przed sądem, że powiedziała wystarczająco głośno i wyraźnie „nie”, aby orzeczono winę gwałciciela. A jeśli spała, albo ktoś jej wrzucił do herbaty pigułkę gwałtu, jak mogła wtedy wyrazić tę zgodę albo odmówić?!

Dlatego w 2020 roku tematem wiodącym akcji w Polsce jest ponownie kwestia zgody na kontakty intymne.

Wszystkie mamy prawo do kontaktów intymnych bez przemocy. To musi się stać oczywiste! — zaznacza Monika Falej.

Hasło tegorocznego protestu brzmi:

Tylko TAK oznacza zgodę. Seks bez zgody to gwałt.

W Polsce część uczestniczek protestu zatańczyła już 8 lutego, najwięcej tańców będzie miało miejsce 14 lutego w Walentynki, ale jeszcze w okresie późniejszym będą one także organizowane w naszym kraju.

W tym roku akcja Nazywam się Miliard pojawi się po raz pierwszy w polskim Parlamencie. Posłanki RP zatańczą 14 lutego w Senacie RP.

Olsztynianki tańczą na moście obok pomnika Mikołaja Kopernika 14 II 2019
Taniec na moście przy pomniku Kopernika w Olsztynie 14.02.2019
fot. ŁCP

W Olsztynie taniec odbędzie się 15.02.2020 o godzinie 14.00 przy pomniku Mikołaja Kopernika koło Zamku.
Akcję organizują: Fundacja „Inicjatywa Kobiet Aktywnych” oraz Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie „Sukurs” a partneruje im Qźnia Muzycznych Klimatów Pub.
łcp
==================================
ZGODA NA SEKS
Jeśli masz ochotę na intymny kontakt z kimś, musisz mieć pewność, że ta druga osoba także tego chce.

Najważniejsze cechy zgody to:

1. DOBROWOLNOŚĆ
Angażowanie się w aktywność seksualną jest decyzją, która powinna być podejmowana bez użycia siły, nacisku, manipulacji lub środków zmieniających świadomość. Nie może też wynikać z relacji władzy.

2. ZMIENNOŚĆ
Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie, przed lub podczas jakiejkolwiek aktywności seksualnej. Twoje „tak” w każdej chwili możesz zmienić na „nie”.

3. ŚWIADOMOŚĆ
Wszystkie osoby zaangażowane muszą jasno określić na co wyrażają zgodę. Dotyczy to również zmiany aktywności seksualnej na inną. Jeśli np. umawiasz się na seks z prezerwatywą, a bez wiedzy partnerki jej nie użyjesz – zgoda jest nieważna.

4. ENTUZJAZM
Jeśli odpowiedź na seks nie brzmi TAK! (wyrażona poprzez język ciała lub słownie), to nie jest zgoda. Również milczenie, brak protestu lub oporu nie oznacza zgody.

5. AKTUALNOŚĆ
Wyrażenie zgody na jeden akt, nie oznacza, że zgadzasz się na aktywność seksualną w przyszłości; zgoda musi być wyrażona za każdym razem. Długotrwałe relacje romantyczne i / lub seksualne nie oznaczają, że zgoda jest automatyczna. Pójście na randkę czy flirtowanie nie są jednoznaczne ze zgodą na seks.

To nie jest zgoda:
· brak protestu lub oporu nie oznacza zgody;
· milczenie nie oznacza zgody;
· wcześniejsze relacje romantyczne i / lub seksualne nie oznaczają zgody

Zgody nie może wyrazić osoba, która:
· śpi lub jest nieprzytomna,
· jest pod wpływem środków zmieniających świadomość (narkotyki, alkohol lub leki),
· nie ma możliwości komunikowania się ze względu na stan psychiczny lub fizyczny.
Ogólna zasada brzmi: w razie wątpliwości zapytaj; jeśli nadal masz wątpliwości – przestań.

Tylko „TAK” oznacza zgodę!

GWAŁT
Według danych Komendy Głównej Policji w Polsce w 2017 roku wszczęto 2486 postępowań w sprawach dotyczących zgwałcenia. Tylko w przypadku połowy z nich (1262) uznano, że do gwałtu faktycznie doszło.
Badania amerykańskie wskazują, że około 25–30% dorosłych kobiet pada przynajmniej raz w życiu ofiarą gwałtu.
Badania polskie pokazują olbrzymią skalę tego zjawiska – szacuje się, że około 11,5% polskich kobiet (czyli około półtora miliona) w wieku 18–70 lat padło ofiarą gwałtu lub próby gwałtu*.
Badania przeprowadzone w Polsce przez Fundację Ster pokazały, że ponad 23% kobiet uczestniczących w  badaniu doświadczyło próby gwałtu ze strony mężczyzny, a ponad 22% kobiet zostało zgwałconych przez mężczyzn.
Najczęstsze wyroki za gwałt, to wyroki w zawieszeniu (między 30 a 40%). Kary między 5 a 10 lat dostaje zaledwie 13% gwałcicieli. Najczęściej skazywani są na dwa lata, z czego niemal 60% w zawieszeniu**.
Z danych tych wynika, że polskie sądy są statystycznie dwa razy łagodniejsze wobec gwałcicieli niż sądy w innych krajach europejskich.
* B. Gruszczyńska, “Przemoc wobec kobiet w Polsce. Aspekty kryminologiczne”, Warszawa 2007.
** European Sourcebook of Crime and Criminal Justice Statistics


Taniec przeciw przemocy wobec kobiet One Billion Rising jest organizowany na świecie, zawsze w dniu Walentynek, od roku 2013. Przypomnienie w dniu Święta Zakochanych o problemie przemocy wobec kobiet ma związek z faktem, że najczęściej doświadczają one nadużyć seksualnych oraz przemocy fizycznej od dobrze sobie znanych, zaufanych partnerów, w tym narzeczonych oraz mężów.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB