Majówka z łukiem i koniem

2013-04-26 17:27:44 (ost. akt: 2013-04-26 17:33:53)
W plenerzeInne Grunwald 1 maja 2013 - 4 maja 2013
Majówka z łukiem i koniem

Autor zdjęcia: mat. organizatora

Tętent kopyt i świst strzał w ramach Międzynarodowych Zawodów Historycznego Łucznictwa Konnego i Tradycyjnego, a także widowiskowe pokazy umiejętności łuczniczych i jeździeckich, wykłady i warsztaty na długi majowy weekend przygotowało Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Już w niedzielę na Polach Grunwaldu rozpoczną się warsztaty łucznicze, jeździeckie i rzemieślnicze. Przez kilka dni rekonstruktorzy z całej Polski, Hiszpanii i Szwecji przygotowywać się będą do zawodów. Jednym z instruktorów będzie Lukas Novotny ze Stanów Zjednoczonych, jeden z najlepszych producentów historycznych łuków na świecie i autor książek o łucznictwie konnym.

Z kolei w środę 1 maja otwarta zostanie wystawa "Historia łuku", na której znajdą się łucznicze akcesoria od epoki kamienia po dzień dzisiejszy.

Łucznictwo konne to nie tylko widowiskowa rozrywka, ale także zdobywający coraz większą popularność na świecie sport. Współzawodnictwo, które zdobyło dużą popularność także w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Kilkudziesięciu zawodników z Polski, Szwecji, Hiszpanii, a nawet Stanów Zjednoczonych rywalizować będzie o zekier (pierścień łuczniczy) chana Dżelal ed-Dina, tatarskiego dowódcy spod Grunwaldu, w widowiskowych konkurencjach: węgierskiej, koreańskiej oraz bojowej grunwaldzkiej. W piątek i w sobotę przed tarczami staną łucznicy piesi. Czeka na nich nie lada wyzwanie, specjalnie przygotowany dziesięciobój, w którym będą musieli wykazać się wszechstronnością porównywalną do warunków prawdziwie bojowych (strzelanie na czas, zza zasłony, z równoważni itp.).

Zawodnicy w pokazach wykażą się także w widowiskowym kabaku, czy gonitwie mogu. Nie zabraknie pokazów umiejętności jeździeckich z elementami kaskaderki, walki na szable, czy posługiwania się rohatyną. Dodatkową atrakcją będą otwarte warsztaty łucznicze oraz możliwość przejażdżki konno (po okazaniu biletu wstępu do Muzeum). A w muzeum na turystów oczekiwać będzie nowa wystawa „Historia łuku”. Codziennie podczas trwania imprezy o godz. 17 tajniki budowy łuku i jego użycia tłumaczyć będą najlepsi specjaliści z Polski (Michał Choczaj, Michał Sanczenko) i Stanów Zjednoczonych (Lukas Novotny).
mat. organizatora

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB