Fotografie Łukasza Jastrzębskiego w Awangardzie

2013-06-11 21:48:15 (ost. akt: 2013-06-11 09:54:21)
Kultura Olsztyn, Awangarda bis, ul. Staromiejska 13 13 czerwca 2013
Fotografie Łukasza Jastrzębskiego w Awangardzie

W Galerii Fotografii i Videoartu w Klubokawiarni Filmowej Awangarda bis (ul. Staromiejska 13 - Targ Rybny) 13 czerwca o godz. 18 odbędzie się kolejny wernisaż wystawy fotograficznej. Tym razem zostaną zaprezentowane prace Łukasza Jastrzębskiego.

Łukasz Jastrzębski (ur. 1982 r.)- poeta- zajmuje się fotografią, malarstwem, grafiką, happeningiem.

Ukończył Edukację Artystyczną w zakresie Sztuk Plastycznych na UWM, otrzymał dyplom
z wyróżnieniem w 2006 r. Teraz kontynuuje studia doktorskie, a jego opiekunem artystycznym jest prof. Janusz Połom.

Artysta spędza wiele czasu na pieszych wędrówkach, które stają się dla niego zarówno inspiracją twórczą jak i przyczynkiem do ogólnej refleksji nad światem. Transowość wielogodzinnego marszu sprzyja swoistej medytacji. Służy samopoznaniu, wyciszeniu, pozwala znaleźć właściwą miarę świata i człowieka, jego miejsca w wielkim spektaklu przyrody.

Prezentowane w ramach wystawy prace są owocem pieszych wędrówek na przełomie 2012 i 2013 roku.


„Spędzam dużo czasu chodząc po lasach i wsiach. Chociaż nazywa się to turystyką pieszą, nie czuję się turystą, przeskakującym z atrakcji do atrakcji i kończącym dzień w wygodnym łóżku, w ciepłym, suchym hotelu. Chętnie wędruję samotnie, tam, gdzie nie ma nikogo, z dala od „ładnych widoków”. Po kilku godzinach albo dniach monotonnego wysiłku wpada się w trans, traci poczucie czasu i przebytego dystansu. Kilometry i godziny, lasy i pola, deszcz i słońce tworzą spójne doświadczenie majestatu przyrody i własnej w nim „mikrości”. Ale dają również poczucie niezależności i determinacji. Włóczę się po dziwnych - mentalnie - miejscach, mierzę się ze swoimi słabościami i lękami. Jawa przeplata się z introspekcją, świat i człowiek stają się proste, jasne i oczywiste.

Podobnie jak nie przepadam za „ładnymi widokami”, nie przepadam również za pocztówkową, turystyczno-krajoznawczą fotografią. Moje zdjęcia nie są typowymi „obrazkami z wakacji”, lecz wyrazem refleksji nad światem, po którym wędruję”.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB