Deszcz nie odbierze nam zwycięstwa. Chmury nad Grunwaldem

2013-07-12 18:18:53 (ost. akt: 2013-07-13 08:46:01)
Deszcz nie odbierze nam zwycięstwa. Chmury nad Grunwaldem

Autor zdjęcia: Kamil Zaręba

Jeśli prognozy synoptyków się sprawdzą, w sobotę nad Warmią i Mazurami będzie padało, a to oznacza, że prawdopodobnie inscenizacja bitwy grunwaldzkiej odbędzie się w deszczu. Zalecamy wszystkim, którzy wybiorą się na sobotnią inscenizacje zabranie ze sobą parasoli. Synoptycy uspokajają i obiecują pogodę w drugiej części dnia.

Średniowieczni rycerze zmagają się z deszczową pogodą i rdzewiejącym orężem. Deszcz smagał średniowieczny obóz przez cały piątek. Mokro ma być także w sobotę.

— Trudno, z pogodą nie wygramy — mówi Henryk Kacprzyk, wójt Grunwaldu. — Do tej pory taki przypadek zdarzył się dwa razy, w tamtym roku inscenizacja, niestety, także odbywała się w ulewnym deszczu. Jednak wciąż mamy nadzieję na poprawę pogody. Wystarczy nam, jeśli przestanie padać na godzinę przed bitwą.

Jeśli deszcz będzie padał, to z pewnością odbije się liczbie widzów, a także na samej walce, która ze względów na większe niebezpieczeństwo urazów może być mniej dynamiczna. Zdaniem synoptyków, najgorzej nad Grunwaldem ma padać w nocy z piątku na sobotę. Później deszcz ma stopniowo słabnąć, około godziny 16 ma być pochmurnie, ale już bezdeszczowo. Za sprawą północno-zachodniego wiatru będzie raczej rześko, według synoptyków około 16-17 stopni Celsjusza.

Nawet mimo deszczu widowisko warto jednak zobaczyć. W inscenizacji, która zaczyna się o godzinie 16, ma wystąpić około 1300 rycerzy.

majKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. John z Bostonu #1142590 | 31.174.*.* 14 lip 2013 10:36

    Na Discovery 13 lipca pokazali że w 1410 krzyżacy pokonali Jagiełłę.Teraz nie wiem jak było naprawdę.Urodziłem się trochę póżniej.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz