Festyn Rodzinny w Bartągu. Tym razem zamówili słońce

2013-07-19 20:42:12 (ost. akt: 2013-07-19 18:43:10)
W plenerzeInne Bartąg 20 lipca 2013
Festyn Rodzinny w Bartągu. Tym razem zamówili słońce

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Wyścig kajakowy, piłowanie drewna na czas, konkursy i niespodzianki dla dzieci. — Będzie wiele atrakcji i tym razem ulewa nam nie przeszkodzi — zapewnia Mariusz Pachla, współorganizator Festynu Rodzinnego, który w sobotę rozpocznie się na osuszonym bartąskim boisku.

Na pierwszy ogień pójdą kajaki. Mieszkańcy gminy Stawiguda zmierzą się na Łynie z dziennikarzami i przedstawicielami rad sołeckich. — Wyścig rozpocznie się o godz. 16, dla utrudnienia będziemy płynąć pod prąd. Potem konkursy, wór nagród i zabawa z DJ-em do rana — mówi Pachla, sołtys Jarot, który po raz drugi organizuje festyn wspólnie z sołectwem Bartąg oraz Ochotniczą Strażą Pożarną. — Wcześniej działaliśmy sami, nadszedł czas, by połączyć siły i odbudować więzi — przyznaje Edward Szarnowski, naczelnik OSP w Bartągu.

Tydzień temu organizatorów zaskoczyła ulewa. — Walczyliśmy z jej skutkami w piątek od osiemnastej do szóstej rano w sobote. Głównie przy ul. Złotej i Rumiankowej. Łyna wylała na szczęście poza Bartągiem, ale przerwała wały aż w czterech miejscach, zalewając pola i łąki — wyjaśnia Michał Rozak, sołtys Bartąga, który ma nadzieję, że tym razem aura będzie łaskawa i wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Organizatorzy zadbali o to, by każdy znalazł na festynie coś dla siebie. Strefa dla najmłodszych mieszkańców gminy będzie bogata nie tylko w układ bezpiecznych zjeżdżalni, trampolin i niesamowitych zwierzaków wykonanych z balonów, ale stanie się również przestrzenią rozwoju. Dzieci wraz z rodzicami wezmą udział w zawodach sumo, sterując... robotami i przekonają się na własnej skórze, że nauki ścisłe mogą być pasjonujące. Zbudują też na czas zamek z klocków i powalczą o cenne nagrody. O godz. 18 dowiedzą się zaś, kto zwyciężył w konkursie plastycznym „Moja wieś Bartąg-Jaroty”. — Dostaliśmy 25 przepięknych rysunków — mówi Bogumiła Rabaszewska, prezes Stowarzyszenia Teatr Prawie Dorosły z Bartąga, które objęło patronat nad konkursem.

Po godz. 18 sprawnością fizyczną i sprytem wykażą się dorośli. — Postanowiliśmy wrócić do korzeni i sprawdzić, czy uda się ugasić pożar jednym wiaderkiem i która drużyna zrobi to szybciej. W zeszłym roku gasiliśmy wybuch w małym fiacie, a z doświadczenia wiemy, że świetną grą drużynową jest piłowanie drewna na czas — zdradza naczelnik Szarnowski. Strażacy przygotowali również efektowny pokaz sprzętu oraz szybki kurs ratownictwa medycznego. Do wygrania będą markowe siekiery i piły ręczne, wejściówki do parku linowego i siłowni oraz rejs ekobusem po jeziorze Krzywym. A gdyby od nadmiaru wrażeń uczestnikom podskoczyło ciśnienie? — Na miejscu będą panie z warmińsko-mazurskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Warszawie. Oprócz ciśnienia zmierzą również wszystkim chętnym poziom cukru we krwi — zapewnia sołtys Pachla.

Małgorzata Szwarc

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ja #1148782 | 83.28.*.* 21 lip 2013 19:45

    czemu stare zdjęcie z tAMTego roku?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz