VI Święto Mazurskiego Kartoflaka w Szczytnie

2013-07-25 10:17:39 (ost. akt: 2013-07-25 12:42:47)
W plenerzeInne Szczytno 3 sierpnia 2013
VI Święto Mazurskiego Kartoflaka w Szczytnie

Tradycyjnie w pierwszą sobotę sierpnia w Szczytnie obchodzone jest Święto Mazurskiego Kartoflaka. Głównym celem tej imprezy kulturalnej jest przybliżanie i kultywowanie unikalnej tradycji kulinarnej, współczesnej sztuki folklorystycznej oraz zanikającego rzemiosła Mazur.

W programie: Zderzenie dwóch kultur - romskiej i mazurskiej, w postaci koncertów zespołów HITANO oraz Zespołu Pieśni i Tańca Jedwabno.

W tym roku odbędzie się już szósta edycja tej wspaniałej zabawy promującej smakowite potrawy dawnych Mazurów, których receptura i sposób wykonania są unikatowe na skalę całej Unii Europejskiej i świadczą o symbolice naszego regionu. Mazurski kartoflak jest bowiem ściśle związany ze szczycieńską ziemią z uwagi na fakt, że od wczesnych lat uprawiano na terenach powiatu ziemniaki typowo mazurskie, niespotykane w innych regionach Polski, o czym świadczy również nazwa ziemniaka w języku niemieckim: „Masurischer Kartoffelkuchen”.

Tegoroczną imprezę uatrakcyjnią występy zespołów: ZPiT Jedwabno, HITANO, LOKA.

I edycja Święta Mazurskiego Kartoflaka (babki ziemniaczanej) została zainaugurowana w sierpniu 2008 roku, a inspiracją tego przedsięwzięcia był Międzynarodowy Rok Ziemniaka. Patronat honorowy nad imprezą objęła wtedy Organizacja Narodowa ONZ oraz Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Zapraszamy 3 sierpnia (sobota) od godziny 12 na plac Juranda w Szczytnie

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz klikając na szczytno.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Marlena