Perseidalia, czyli deszcz meteorów na Mazurach

2013-08-05 10:28:37 (ost. akt: 2013-08-05 12:17:00)
W plenerze Nowe Guty 8 sierpnia 2013 - 13 sierpnia 2013
Perseidalia, czyli deszcz meteorów na Mazurach

Autor zdjęcia: ESO/S. Guisard

Nocne obserwacje deszczu meteorów, warsztaty, wykłady i pokazy w przenośnym planetarium. Powstanie też monumentalna rzeźba, którą w ruch wprawi wahadło Foucaulta. Od 8 do 13 sierpnia w Nowych Gutach piknik naukowo-artystyczny Perseidalia.

W tym roku najbardziej widowiskowy deszcz meteorów spodziewany jest w nocy z 11 na 12 sierpnia. Wtedy też zapraszamy na finał Perseidaliów - działań naukowych i artystycznych, organizowanych pod patronatem Fundacji RenesArt oraz Fundacji Pedagogium. Naszym celem jest łamanie granic między nauką i sztuką, nawiązanie dialogu między naukowcami i artystami.

W programie wydarzenia m.in. obserwacja nieba (nocą 11/12 sierpnia 2013), pomiar aktywności roju perseidów, prelekcje i warsztaty. Zapraszamy również na pokazy w przenośnym planetarium na terenie galerii RenesArt.

Astronomowie, dr Kamil Złoczewski i Tomasz Łojek, poprowadzą również profesjonalne obserwacje aktywności roju Perseidów widocznych z terenu Mazur. Wyniki pomiarów prowadzonych przez dwie noce zostaną opublikowane w międzynarodowym katalogu obserwatorów meteorów. Do udziału zapraszamy młodzież i dorosłych. Chętnych do udziału w warsztatach prosimy o kontakt z Dominiką Renes (501 083 015, dominika.renes@gmail.com).

Udział w warsztatach, wykładach i obserwacjach jest bezpłatny.

Równocześnie na terenie pracowni RenesArt w Nowych Gutach będziemy realizować artystyczno-naukowy projekt „Zastygli Siłacze”. Zaprojektowaliśmy własne wahadło Foucaulta, które docelowo zostanie umieszczone na monumentalnej konstrukcji - rzeźbie. Wahadło swoim periodycznym ruchem ożywi zamrożoną formę Zastygłych Siłaczy. W niedzielę 11 sierpnia będzie można podejrzeć prace konstrukcyjne i rzeźbiarskie. Docelowo praca zostanie umieszczona w otwartej przestrzeni i udostępniona mieszkańcom i turystom.

8-13 sierpnia 2013, Renesowo, Nowe Guty, Mazury

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. sabina #1169183 | 88.156.*.* 12 sie 2013 15:37

    A co na to olsztyńskie obserwatorium? Co przygotowało na tę niezwykłą noc? Nic! Wstyd!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz