Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu: "Czyste powietrze - twój ruch!"

2013-09-13 21:32:26 (ost. akt: 2013-09-17 11:00:22)
Inne Olsztyn, 16 września 2013 - 22 września 2013
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu: Czyste powietrze - twój ruch!

W dniach 16-22 września pod hasłem "Czyste powietrze - twój ruch!" odbędzie się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

- Przez kilka dni będziemy namawiać mieszkańców Olsztyna do wyboru alternatywnych w stosunku do samochodu osobowego środków transportu – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

16 września /poniedziałek/

Otwarcie forum „Sąsiedzka podwózka”, który posłuży do promocji car-poolingu, czyli z doskonalszego korzystania z prywatnych aut i "wypełnianiu" ich wnętrza więcej niż tylko kierowcą. Liczne badania i obserwacje wskazują bowiem, iż w większości samochodów poruszających się po ulicach polskich miast znajduje się średnio 1,2 osoby. Przy mocach jakimi dysponują silniki spalinowe jest to zatem spore martnotrwstwo paliwa, a poza tym jeśli każdy decyduje się na samotne korzystanie z auta, to nie ma szans na uniknięcie sytuacji braku wolnych miejsc parkingowych w Olsztynie.
Forum posłuży do komunikowania się osób oferujących podwózkę lub poszukujących możliwości wspólnego przemieszczania się w czyimś pojeździe. Forum dostępne pod adresem: www.podwozka.olsztyn.eu

16-22 września /poniedziałek-niedziela/

Konkurs fotograficzny "Masz Ci rower!" Tematem konkursu jest przedstawienie osób przemieszczających się po Olsztynie zgodnie z ideą propagowaną podczas ETZT, czyli przy wykorzystaniu środka transportu innego niż samochód (rower, pieszo, rolki, autobus, pociąg, kajak, itp.). Nagrodą w konkursie jest rower warty 1200 zł!


17-22 września /wtorek-niedziela/

Odjazdowy Rowerzysta - plebiscyt fotograficzny
Propozycja zabawy polegającej na "odjazdowym" zapozowaniu do zdjęcia, które wykona profesjonalny fotograf. W przygotowanym "punkcie fotograficznym można zjawić się samodzielnie, w gronie rodzinnym lub z grupą znajomych. Organizatorzy nie przewidują żadnych ograniczeń dla inwencji twórczej olsztyńskich rowerzystów, ale z pewnością nie zabraknie nagród dla tych, którzy zbiorą najwięcej głosów podczas plebiscytu na łamach "Gazety Olsztyńskiej"

Gdzie można spotkać stanowisko fotografa?

17.09 (wtorek):
od 15:30 do 17:30 w rejonie skrzyżowania al. Sikorskiego/ul. Tuwima/ul. Synów Pułku;
18.09 (środa): od 15:30 do 17:30 w rejonie skrzyżowania ul. Pstrowskiego/ul. Wyszyńskiego;
19.09 (czwartek): od 15:30 do 17:30 w rejonie skrzyżowania al. Wojska Polskiego/ul. Jagiellońskiej.

Od 20 do 22 września (piątek-niedziela) wszystkie wykonane zdjęcia zostaną opublikowane przez Gazetę Olsztyńską i rozpocznie się zbieranie internetowych głosów na najbardziej "odjazdowego" rowerzystę/ rowerzystkę/ rodzinę/ grupę przyjaciół/ itp.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 24 września (wtorek).

19 września /czwartek/

Montaż pilotażowej serii stojaków rowerowych wykonanych z barierek ochronnych zdemontowanych z olsztyńskich ulic. Pierwszych 30 stojaków zostanie zamontowanych pod kilkoma olsztyńskimi szkołami.

21 września /sobota/

Dzień otwarty w zajezdni MPK (ul. Kołobrzeska 40).
Zapraszamy do odwiedzenia bazy olsztyńskich autobusów.
>>> Program

21 września /sobota/

Specjalna linia „turystyczna” autobusu MPK, czyli bezpłatny przejazd po specjalnie ułożonej trasie, podczas której Przewodnik PTTK opowie o ciekawej historii komunikacji miejskiej w Olsztynie.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w pojeździe obowiązują wcześniejsze zapisy. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o zgłoszenia: osobiście w biurze W-M PTTK przy ul. Staromiejskiej 1 (pon-czw w godz. 12:00-16:00), telefonicznie: 89 527 36 65 (pon-czw w godz. 12:00-16:00)

21 września /sobota/

„Oszczędzaj przestrzeń i swój samochód”. (Zapisy: tel. 606 106 847)
Nauka ekologicznej jazdy własnym samochodem w ruchu ulicznym wraz z błyskawicznym kursem prawidłowego parkowania. Zapraszamy na plac przed LO VI (ul. Pstrowskiego 5) w godz. 11:00-16:00. Ze względu na ograniczoną liczbę instruktorów obowiązują wcześniejsze zapisy. Chętnych prosimy o kontakt: Szkoła nauki jazdy "Campus": 89 541 71 39 lub 606 106 847.

21 września /sobota/

Rowerowa gra miejska „Olsztyn. Miasto-Mozaika”
Rowerowe „podchody” poświęcone postaci Ericha Mendelsohna, ciekawostkom olsztyńskiej architektury oraz wielokulturowości Olsztyna. Liczba uczestników ograniczona! Zgłoszenia indywidualne lub ekip rodzinnych należy przesyłać na adres e-mail: rowerowyolsztyn@o2.pl najpóźniej do 20 września do godz. 16:00. 35 pierwszych zgłoszonych osób lub rodzin otrzyma unikalny, okolicznościowy upominek.

22 września /niedziela/

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską z okazji Europejskiego Dnia Bez Samochodu. Aby skorzystać z przejazdu wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny swojego auta.

22 września /niedziela/

"Rowerowa Akademia", czyli bezpłatne zajęcia z zakresu teoretycznych zasad i praktycznych umiejętności jazdy na rowerze w ruchu ulicznym.

Ze względów organizacyjnych obowiązują wcześniejsze zapisy. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o zgłoszenia najpóźniej do 20 września do godz. 20:00 przesłane na adres: rowery@olsztyn.eu (imię, nazwisko, wiek). Dalsze informacje dotrą do zainteresowanych w odpowiedzi mailowej przesłanej przez Organizatorów.

24 września /wtorek/

Oficjalne rozstrzygnięcie konkursów:
- "Rowerem szybciej. Autobusem wygodniej" skierowanego do pracowników Urzędu Miasta w Olsztynie, którzy w okresie lipiec-wrzesień dojeżdżali do pracy komunikacją miejską lub na rowerach;
- plebiscytu fotograficznego "Odjazdowy Rowerzysta"

źródło: olsztyn.euKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ogier #1203617 | 83.23.*.* 24 wrz 2013 02:55

    Obywatele, na kuń!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz