Noc Muzeów 2014 w Elblągu

2014-05-12 15:35:55 (ost. akt: 2014-05-16 21:05:32)
Kultura Elbląg 17 maja 2014
Tegoroczna Noc Muzeów będzie pożegnaniem z częścią dotychczas znanych wystaw, które za kilka miesięcy będą inaczej aranżowane w wyremontowanych salach Podzamcza

Tegoroczna Noc Muzeów będzie pożegnaniem z częścią dotychczas znanych wystaw, które za kilka miesięcy będą inaczej aranżowane w wyremontowanych salach Podzamcza

Autor zdjęcia: arch. muzeum w elblągu

Tegoroczna Noc Muzeów obchodzona będzie w większości placówek muzealnych w Europie z 17 na 18 maja. Tak też będzie w Elblągu. Muzeum Archeologiczno - Historyczne zaprasza elblążan i ich gości w godzinach od 18 do 22. Będzie okazja do obejrzenia efektów przebudowy budynku Podzamcza i nowego zagospodarowania muzealnego dziedzińca.

Muzealnicy zapraszają na podsumowania - finisaże wystaw: „Elbląg - życie portowe w mieście hanzeatyckim”, „Truso - nadmorskie emporium” i „Historia gocka” w salach tzw. Domu Rektora. Wystawy te zostały zaaranżowane w tymczasowych pomieszczeniach Domu Rektora na czas remontu obiektu Podzamcza. Pożegnanie z wystawami, które po kilku miesiącach wrócą do wyremontowanych pomieszczeń, będzie okazją do wspólnej zabawy w Wikingów, czy też skorzystania z wróżb skandynawskiej wiedźmy.

Do tego dojdzie stanowisko zabaw plastycznych, gdzie całe rodziny będą mogły sprawdzić swe umiejętności. Na wystawie pokazującej bogactwo wykopalisk z elbląskiego Starego Miasta będzie można przenieść się w czasie i skorzystać z „Salonu przebrań historycznych”- to gratka dla chętnych do sfotografowania się w dawnych sukniach.

Tej nocy udostępniony też zostanie zwiedzającym nowo wyremontowany budynek Podzamcza, w którym dopiero rozpoczną się prace zagospodarowujące przestrzeń pod wystawy, jak też pod pierwszą w północnej Polsce instalację holograficzną. Tymczasem, obejrzeć można będzie efekty prac budowanych i instalacyjnych i dowiedzieć się szczegółów o projekcie „Muzea ponad granicami”, który elbląskie muzeum realizuje wspólnie z Muzeum Brama Frydlandzka w Kaliningradzie w ramach programu Litwa - Polska - Rosja. Nowy wygląd ma też dziedziniec muzeum, który tego wieczora rozbłyśnie, a w chacie wikingów pojawią się rekonstruktorzy dawnych rzemiosł - tkactwa i bursztynnictwa.

Tradycyjnie już, będą tego wieczora opowieści o historii - wykłady o ciekawych czasach nawiązywały będą do jubileuszu 777-lecia miasta. O mieście mówili będą naukowcy, najbardziej znający przeszłość miasta profesorowie: Henryk Samsonowicz, Andrzej Groth, Edmund Kizik, Jacek Tylicki, ks. Wojciech Zawadzki i Mirosław Golon. Cyfrowo zarejestrowane wykłady będą poruszały następujące zagadnienia: handel elbląski w średniowieczu, trudne sąsiedztwo Elbląga i Gdańska w XVI-XVII, malarstwo i rysunek złotego wieku w Elblągu , pierwsze lata panowania pruskiego po rozbiorach, miejskie księgi metrykalne, a z historii najnowszej - Elbląg w latach 60. XX wieku.

Połączenie tradycji z młodością odbędzie się podczas koncertu, który zaplanowany został na godz. 20. W muzeum zaprezentuje się najzdolniejsza młodzież z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Zagra Sekstet Fletowy, w składzie: Jana Denisiuk, Anna Bajer, Karolina Chmielewska, Liwia Kędzierska, Aleksandra Majewska i Małgorzata Syrewicz, których nauczycielką jest Anna Wojak.

Zaprezentują one James Hook - Sonatę G-dur cz. I Allegretto. Trio Dęte Blaszane: Miłosz Kiliński – trąbka, Jerzy Michałowski – róg i Arkadiusz Konecki – puzon, których naucza Sylwester Śliwa, zaprezentują utwory: Louis Claude Daquin – Rigadon, Georg Philipp Telemann – Menuet, Valentin Rathgeber – Sonata. Trio Dęte Drewniane: Monika Michalska – flet, Jana Denisiuk – flet, Anna Koszelow – klarnet, przygotowane przez Zuzannę Leidel – Elert, wykona: Georg Friedrich Haendel – Sarabanda, Marek Kucera - Trio cz. II. Zaś Trio Fortepianowe, prowadzone przez Annę Wojak: Liwia Kędzierska - flet, Dariusz Gaza – wiolonczela, Zofia Prytuła – fortepian, wykona: Diana Małgorzata Sienkiewicz – Wiosenny walczyk i Fryderyk Chopin – Mazurek.

Będzie też okazja do zaprezentowania efektów prowadzonej przez Piotra Adamczyka akcji zbierania zabawek z czasów PRL-u i zaproszenia do dalszego zaglądania do piwnic i strychów, w poszukiwaniu misiów, lalek i żołnierzyków. Do zbieraczy, kolekcjonerów i elblążan mających różne przedmioty, związane z miastem, będzie też propozycja rozmów o wspólnym przygotowaniu wystawy o przedwojennym Elblągu, nad którą pracują Małgorzata Gizińska i Alicja Janiak.

Dopełnieniem będzie kiermasz wydawnictw i pamiątek regionalnych, które są w ofercie muzealnego sklepiku. Tym razem jednak pojawią się dodatkowe prezenty. Będą też oryginalne pamiątki z Nocy Muzeów, które jednak trzeba będzie wykonać samemu. Oczywiście, na wszystkich wystawach znaleźć będzie można fachową pomoc w zwiedzaniu.
Tomasz Gliniecki

Czytaj również: Noc Muzeów w Galerii El

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB