Czeskie kino w Olsztynie

2014-05-28 10:03:53 (ost. akt: 2014-05-28 10:06:50)
Film Olsztyn, sala kinowa TU SIĘ MOVIE, al. Wojska Polskiego... 30 maja 2014 - 1 czerwca 2014
Czeskie kino w Olsztynie

W języku potocznym określenia „czeski film” używamy w odniesieniu do zagmatwanej, niejasnej sytuacji. A jaki tak naprawdę jest czeski film? Będzie się można o tym przekonać w czasie trzydniowego przeglądu „Czechy z punktu widzenia kina” zorganizowanego przez Fundację Inicjatyw Filmowych TU SIĘ MOVIE.

Przegląd to kolejna odsłona realizowanego przez TU SIĘ MOVIE cyklu pod wspólnym hasłem „… z punktu widzenia kina”, w ramach którego prezentowane są filmy różnych regionów i krajów. Tym razem będzie okazja, by zapoznać się z kinematografią naszych południowych sąsiadów. Organizatorzy zaplanowali aż sześć projekcji, zatem każdy kinoman na pewno znajdzie coś dla siebie.

- Kinematografia czeska, choć z pozoru w Polsce dość dobrze znana, to jednak traktowana jest wybiórczo i opisywana najczęściej schematycznie i stereotypowo. Chcemy zatem pokazać starsze, nieco mniej znane oblicze czeskiego kina, a jednocześnie odwołać się do kanonu kinematografii czeskiej – mówi Aleksandra Drzał-Sierocka z Fundacji Inicjatyw Filmowych TU SIĘ MOVIE.

Przegląd otworzy komedia science fiction „Jutro wstanę i oparzę się herbatą” (projekcja w piątek, 30 maja, o godz. 18.30). Film Jindřicha Poláka opowiada zwariowaną historię pracownika firmy oferującej loty w przeszłość.

Drugiego dnia przeglądu filmowy nastrój będzie mocno zróżnicowany. Najpierw pokazana zostanie parodia amerykańskich filmów kryminalnych – „Adela jeszcze nie jadła kolacji” (projekcja w sobotę, 31 maja, o godz. 17.00). Bohaterem filmu jest amerykański detektyw, który ma w Pradze rozwikłać tajemnicę pewnego zniknięcia. Z kolei „Śmierć pięknych saren” (projekcja o godz. 19.00) Karela Jachyňy to historia żydowsko-czeskiej rodziny przed i w czasie wojny. Jak to w życiu bywa, dramatyzm miesza się tu z komizmem codzienności. Film jest adaptacją głośnego opowiadania Oty Pavla.

Głównym bohaterem trzeciego dnia przeglądu będzie zaś Jiři Menzel. 1 czerwca wyświetlone zostaną dwa jego filmy: „Cudowni mężczyźni z korbką” (godz. 16.30) oraz „Opera żebracza” (godz. 18.00). Pierwszy jest nostalgiczną, ale też pełną humoru wyprawą do świata końca XIX wieku, gdy rodziła się sztuka „ruchomych fotografii”. Drugi zaś to adaptacja znakomitego dramatu Vaclava Havla. To opowieść o cynizmie i bezwzględności z wyraźnymi odniesieniami do czeskiej rzeczywistości lat 70., ale też zawierająca uniwersalne refleksje na temat natury władzy i relacji międzyludzkich.

Organizatorzy przeglądu nie zapomnieli także o najmłodszych kinomanach. W Dniu Dziecka o godz. 11.00 wyświetlonych zostanie kilka odcinków świetnej serii animacji „Proszę pana, chodźmy się pobawić!” Bohaterami serialu Pojara i Štěpánka są dwa niedźwiadki: jeden – samolubny i przebiegły, drugi – sympatyczny i naiwny. – Na projekcję zapraszamy dzieci z opiekunami, ale też wszystkich dorosłych, którzy chcieliby odbyć nostalgiczną wyprawę do czasów, gdy kochali Krecika – mówi Piotrek Olejnik z TU SIĘ MOVIE. – Dlatego niedzielna projekcja odbywa się pod hasłem „Czeskie kino (nie tylko) dla najmłodszych”.

Wszystkie projekcje odbywają się w sali kinowej TU SIĘ MOVIE (al. Wojska Polskiego 30a w Olsztynie). Wstęp na pojedynczą projekcję kosztuje 10 zł, zaś na obie projekcje jednego dnia – 15 zł. Bilet na projekcję dla dzieci kosztuje 8 zł.

„CZECHY Z PUNKTU WIDZENIA KINA” – PROGRAM

30 MAJA (PIĄTEK)
godz. 18.30: „Jutro wstanę i oparzę się herbatą” (Czechosłowacja 1977), reż. Jindřich Polák, 93 min.
Projekcja z polskimi napisami.
Główny bohater pracuje w firmie oferującej loty w przeszłość. Pewnego dnia sam będzie musiał udać się w podróż do minionych czasów, by przeciwstawić się nieuczciwym interesom, w które zamieszany jest… Hitler.

31 MAJA (SOBOTA)
godz. 17.00: „Adela jeszcze nie jadła kolacji” (Czechosłowacja 1977), reż. Oldřich Lipský, 105 min.
Projekcja z polskimi napisami.
Parodia amerykańskich filmów kryminalnych. Amerykański detektyw próbuje w Pradze rozwikłać pewną zagadkę. Przyjdzie mu się zmierzyć nie tylko z szeregiem niebezpieczeństw, ale też absurdami czeskiej rzeczywistości.

godz. 19.00: „Śmierć pięknych saren” (Czechosłowacja 1986), reż. Karel Jachyňa 91 min.
Projekcja z polskim lektorem.
Adaptacja autobiograficznego opowiadania Oty Pavla. Historia żydowsko-czeskiej rodziny przed i w czasie wojny. Komizm miesza się tu z powagą tragedii.

1 CZERWCA (NIEDZIELA)
godz. 11.00: Czeskie kino (nie tylko) dla najmłodszych: „Proszę pana, chodźmy się pobawić!” (Czechosłowacja 1965), reż. Břetislav Pojar, Miroslav Štěpánek, 60 min.
Projekcja z polskimi napisami oraz polskim lektorem „na żywo”.
Któż z nas nie kojarzy uroczego Krecika? Ale to nie jedyne oblicze czeskiej animacji. Bohaterami serialu Pojara i Štěpánka są dwa niedźwiadki: jeden – samolubny i przebiegły, drugi – sympatyczny i naiwny. Mimo tych różnic, przyjaźnią się i wspólnie przeżywają przygody.

godz. 16.30: „Cudowni mężczyźni z korbką” (Czechosłowacja 1978), reż. Jiři Menzel, 84 min.
Projekcja z polskim lektorem.
Nostalgiczna, ale też pełna humoru filmowa podróż do świata końca XIX wieku, gdy rodziła się sztuka ożywionych fotografii.

godz. 18.00: „Opera żebracza” (Czechosłowacja 1991), reż. Jiři Menzel 94 min.
Projekcja z polskim lektorem.
Jiři Menzel przenosi na ekran wybitny dramat Vaclava Havla z 1972 roku. To opowieść o bezwzględności, cynizmie i kłamstwie. Havel wyraźnie odnosił się do ówczesnej sytuacji społeczno-politycznej, a jego dramat miał liczne kłopoty z cenzurą i oficjalnej teatralnej premiery – reżyserowanej także przez Menzla – doczekał się dopiero w 1990 roku.

Więcej informacji na temat przeglądu „Czechy z punktu widzenia kina”: fundacjatsm.pl, facebook.com/tusiemovie
Przegląd „Czechy z punktu widzenia kina” zrealizowano przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Olsztyna, we współpracy z Czeskim Centrum.

Tagi: kino film

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB