Wakacje z malarstwem Erwina Sówki

2014-06-24 14:06:06 (ost. akt: 2014-06-24 14:56:34)
Wakacje z malarstwem Erwina Sówki

Autor zdjęcia: Erwin Sówka

Przez całe lato w sali głównej BWA w Olsztynie, będzie można oglądać wystawę malarstwa Erwina Sówki zatytułowaną „Sztukmistrz ze Śląska”.

Erwin Sówka to malarz intuicyjny ze Śląska, ostatni z przedstawicieli tzw. Grupy Janowskiej – koła malarzy amatorów skupionych od połowy lat 50. XX wieku przy Kopalni Węgla Kamiennego „Wieczorek”. Opisywany w literaturze, bohater filmów dokumentalnych i fabularnych, w tym znakomitego dzieła Lecha Majewskiego - „Angelus”, szerszej publiczności pozostaje jednak wciąż nieznany.

Zainteresowanie sztuką prymitywistów przechodzi obecnie swój renesans. Na całym świecie organizowane są wystawy, konferencje, sympozja poświęcone sztuce nazywanej naiwną, art brut czy outsider art. Europejskie muzea i galerie zajmują się promocją tejże sztuki. Olsztyńska wystawa dobrze wpisuje się w ten proces.

Urodzony w 1936 roku w Nikiszowcu (dzielnicy Katowic) Erwin Sówka, wcześnie ujawnił niezwykłą wyobraźnię i talent. Sówka nawiązuje zarówno do historii jak i do współczesności, a na jego obrazach można zobaczyć obok siebie zarówno fantastyczne postaci w odrealnionej scenerii jak i zwykłych mieszkańców blokowiska.

Więcej o pracach Erwina Sówki, pisaliśmy tutaj.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB