Koncerty, wyścigi, gwiazdy... Sprawdź, co działo się w weekend

2014-06-30 11:30:13 (ost. akt: 2014-06-30 11:31:08)
Koncerty, wyścigi, gwiazdy... Sprawdź, co działo się w weekend

Autor zdjęcia: Archiwum

Agata Rożankowska z Torunia zdobyła nagrodę główną tegorocznych Spotkań Zamkowych. Reprezentująca Olsztyn Anna Grzelak została wyróżniona. W tym roku do konkursu dostały się same kobiety, ale to właśnie one poruszyły najczulsze struny w sercach jurorów. Co jeszcze działo się w weekend? Sprawdź nasze relacje!

Festiwal na kobiecą nutę — zakończyły się 41. Spotkania Zamkowe Śpiewajmy Poezję

Na sobotnim (28 czerwca) koncercie laureatów 41. Spotkań Zamkowych Śpiewajmy Poezję usłyszeliśmy brzmienia soulowe i jazzowe, widzieliśmy aktorskie popisy, choć piosenki opowiadały o poszukiwaniu miłości, błędnych rycerzach, kwiatach zła i buncie wobec szarzyzny życia. Nagrodę główną im. Agnieszki Osieckiej jury, któremu przewodniczył Piotr Bukartyk, przyznało Agacie Rożankowskiej z Torunia. W jej wykonaniu usłyszeliśmy „To właśnie miłość” i „Piosenkę o szafie”.

— To największy sukces w moim życiu — powiedziała Agata. Śpiewa od zawsze, studiuje wokalistykę jazzową w Bydgoszczy. Koncertuje, pisze piosenki, ma swój zespół. Przyszłość wiąże ze śpiewaniem. — Ja nic innego nie potrafię — tłumaczy.
Basia Raduszkiewicz, członkini jury, podkreśla, że w przypadku Rożankowskiej nie było sporów. — Agata to duża osobowość, wymiata dźwiękami, jest bardzo dobra technicznie i myśli na scenie — mówi.

Pierwszą nagrodę otrzymała Alicja Długosz z Warszawy, drugą Justyna Punysz z Przemyśla, trzecią Julita Zielińska z Lęborka. Reprezentująca Olsztyn Anna Grzelak dostała wyróżnienie. Przedstawiła swoją mocną, nieco soulową interpretację piosenki „SOS — na pomoc ginącej miłości”, znanej z wykonania Kaliny Jędrusik.

W tym roku w konkursie wzięło udział 16 uczestniczek. — Podczas eliminacji trafiali się chłopcy, ale to dziewczyny poruszyły najczulsze struny w sercach jurorów — tłumaczy Raduszkiewcz. Spotkania zakończył się koncert piosenek Kasi Nosowskiej, która o miłości opowiada bez sentymentów. W programie „Nomada” zaśpiewały je: Elżbieta Jarosik, Alicja Pyziak (wyróżniona w konkursie w 2008 roku), Hanna Śleszyńska, Justyna Szafran, Agata Wątróbska, Justyna Woźniak (laureatka w 2013 roku) oraz kwartet Avista z Olsztyna. Muzyczny spektakl wyreżyserowała Joanna Satanowska. Usłyszeliśmy ciekawe głosy i twórcze, czasem drapieżne interpretacje tych wyjątkowych piosenek. Tegoroczne Spotkania Zamkowe należały do kobiet.W niedzielę (29 czerwca) w amfiteatrze w Olsztynie odbył się Wielki Finał Osiedlisk Kultury. Cykl imprez organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, które odbywały się na olsztyńskich osiedlach, był przedsmakiem Olsztyńskiego Lata Artystycznego.

Osiedliska pojawiły się w maju i czerwcu na Dajtkach, Pieczewie, Jarotach, Nagórkach, osiedlu Mazurskim, Jakubowie i Śródmieściu. A w niedzielę wszystkie te wydarzenia podsumowano. Odbyły się m.in. projekcja filmu z Osiedlisk Kultury, pokazy taneczne i koncerty, podczas których wystąpili uczniowie studia gitarowego Goostaw, chór Tęcza, Paweł Ejzenberg i Czyści Jak Łza.W regionie w niedzielę dominował sport. Z udziałem Otylii Jędrzejczak, mistrzyni olimpijskiej w pływaniu z Aten (2004), odbył się w Bartoszycach "Bieg z gwiazdą". Otylia Jędrzejczak jest kolejnym znanym polskim sportowcem, który przyjął zaproszenie Bartoszyckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji do wzięcia udziału w biegu.

Na Otylię czekało kilkaset osób. Zaraz po przyjeździe na Plac Bohaterów Westerplatte "Motylię" otoczył wianuszek fanów proszących o zdjęcie. Mistrzyni olimpijska nikomu nie odmówiła wspólnej fotografii, tak samo zresztą jak podpisu, rozsyłając przy tym na prawo i lewo czarujące uśmiechy.

Na placu spędziła ponad dwie godziny. W tym czasie rozdawała autografy, a na przygotowanych przez organizatorów trasach biegowych trwała zacięta walka w sześciu kategoriach wiekowych.Chcesz wiedzieć, w której dyscyplinie Otylia Jędrzejczak została wyrzucona już z pierwszego treningu, a także, dlaczego mistrzyni olimpijska boi się... pływać? Nie przegap najbliższego wydania (piątek 4 lipca) "Gońca Bartoszyckiego".


Niemal 400 osób stanęło w niedzielę na starcie elbląskiego Biegu Piekarczyka. Wygrał Kenijczyk Mathew Bowen Kosgei. Zwycięzca ukończył bieg na 10 km z czasem 30 minut i 38 sekund. Padł rekord frekwencji.

W tym roku uczestnicy Biegu Piekarczyka ścigali się po zmienionej trasie. Do pokonania były dwie 5-kilometrowe pętle, które wiodły ulicami Starego Miasta oraz tymi znajdującymi się w jego pobliżu. Na linii startu przed Bramą Targową stanęło dokładnie 387 osób, także za granicy: z Francji, Niemiec, Ukrainy i Kenii. W tłumie uczestników byli zawodowcy, którzy o bieganiu wiedzą wiele, ale także początkujący biegacze.Wyniki

• Mężczyźni

1. Mathew Bowen Kosgei (Kenia/Zawisza Bydgoszcz) 30.38; 2. Sergiej Oksieniuk (Ukraina) 30.46; 3. Łukasz Kujawski (SKLA Sopot) 31.01; najlepszy elblążanin: 14. Krzysztof Kluge (Enduroman Elbląg) 35.45

• Kobiety

1. Marta Krawczyńska (Malbork) 35.53; 2. Oleksandra Olinyk (Ukraina) 38.33; 3. Beata Lupa (Juvenia Białystok) 39.36; najlepsza elblążanka: 7. Anna Kukuć-Kwapiszewska (Elbląg) 43.37


Dzień wcześniej (28 czerwca) dokładnie 104 pływaków wzięło udział w III Pływackim Rajdzie Wokół Małego Jezioraka w Iławie.


Wyniki III Rajdu Pływackiego
(podajemy pierwsze trzy miejsca)

750 metrów, kobiety do lat 16
1. Katarzyna Rumińska (Delfin Malbork), czas: 9 minut i 50 sekund, 2. Kinga Lorek (Truso Elbląg) 10:31, 3. Julia Rokicka (Truso Elbląg) 10:50,
750 metrów, mężczyźni do lat 16
1. Michał Jarliński (Orka Iława) 9:19, 2. Michał Winczewski (Truso Elbląg) 9:24, 3. Szymon Dzik (Orka Iława) 9:24
750 metrów, kobiety powyżej 16 lat
1. Anna Przybycka (Iława) 12:53, 2. Joanna Szczekało (Orka Iława) 15:43, 3. Bożena Jarlińska (Orka Iława) 19:22
750 metrów, mężczyźni powyżej 16 lat
1. Bartłomiej Świst (Delfin Malbork) 9:43, 2. Dominik Michalski (Orka Iława) 12:12, 3. Paweł Kosmalski (UKS TRS Susz) 13:53
1500 metrów, wyścig open kobiet
1. Natalia Nikel (UKS TRS Susz) 23:24, 2. Małgorzata Andrzejuk-Kamińska (Orka Iława) 29:52, 3. Anna Kruszyńska (Orka Iława) 31:00
1500 metrów, wyścig open mężczyzn
1. Jędrzej Głuchowski (Truso Elbląg) 17:23, 2. Mariusz Biskupski (UKS TRS Susz) 17:56, 3. Mikołaj Waliński (MBOO Team Elbląg) 19:35
3000 metrów, wyścig open kobiet
1. Justyna Burska (Piątka Konstantynów Łódzki) 33:02, 2. Aurelia Waruszewska (Orka Iława) 54:10, 3. Agata Wacławska (Orka Iława) 1:04:19
3000 metrów, wyścig open mężczyzn
1. Artur Kluczyk (Truso Elbląg) 37:34, 2. Bartosz Wacławski (Orka Iława) 43:01, 3. Jacek Lendzian (Olimp Olsztyn) 44:14


W tym roku uczestnikom towarzyszyła... muzyka. W amfiteatrze, który znajduje się tuż przy linii startu i mety, w weekend odbywał się iławski Fama Rock Festiwal, zagrały m.in. takie zespoły jak Illusion, Luxtorpeda i Kult.

Na dziedzińcu Galerii El w Elblągu odbył się tymczasem festiwal Elbląg Rocks Europa. Impreza towarzyszyła obchodom Dni Elbląga. W Bitwie Kapel wzięły udział: Last Vain, Bregma, Helless, King Size, Stonnard, Far Enough i Messter. Po nich na scenie pojawiły się gwiazdy wieczoru: meksykańsko-polski zespół Enclose oraz grupa Kabanos.


Gwiazdą sobotniego Szynaka Day, które odbywało się w ramach Dni Nowego Miasta Lubawskiego 2014, była Doda. Publiczność bawiła się także na koncercie Eweliny Lisowskiej i Grzegorza Hyżego. Wystąpił także kabaret OTTO.
Chcesz wiedzieć, jakie imprezy odbędą się latem w Olsztynie i regionie? Odwiedzaj regularnie stronę orienracja.pl!

red.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Falisty #1428265 | 178.235.*.* 30 cze 2014 12:20

    Najwięcej i najciekawiej było oczywiście w mieście wojewódzkim - czyli w Olsztynie. Nic dodać, nic ująć......

    ! - + odpowiedz na ten komentarz