Mały wielki człowiek - De Funès w olsztyńskim amfiteatrze

2014-07-04 11:30:34 (ost. akt: 2014-07-04 13:26:04)
Film Olsztyn, Amfiteatr 8 lipca 2014
Mały wielki człowiek - De Funès w olsztyńskim amfiteatrze

8 lipca będziemy mieli niepowtarzalną okazję aby ponownie podziwiać Louisa de Funèsa w jego kultowej roli francuskiego żandarma. Z okazji stulecia jego urodzin w Kinie Amfiteatr w Olsztynie zobaczymy cztery filmy z jego udziałem.

Z inicjatywy Miejskiego Ośrodku Kultury ujrzymy cztery filmy z udziałem Louisa de Funèsa. Filmy będą wyświetlane w Kinie Amfiteatr w odstępach około dwutygodniowych. W ten sposób Olsztyn chce uczcić setną rocznicę urodzin mistrza komedii (choć urodził się 31 lipca). Choć filmy z udziałem żandarmów z Saint-Tropez to szlagier polskiej telewizji, to możliwość obejrzenia ich na kinowym ekranie będzie nie lada gratką dla fanów francuskich komedii.

Francuski Chaplin
Szacuje się, że ten wybitny francuski komik wystąpił w około 130 filmach oraz ponad 100 przedstawieniach teatralnych. Sam aktor twierdzi, że jego charakterystyczna ekspresyjna mimika oraz zdolność do przedrzeźniania to nabytek z dzieciństwa, kiedy to przedrzeźniał rozzłoszczoną matkę.Mimo, że jego filmografii mógłby mu pozazdrościć niejeden kolega po fachu to inicjatorzy zdecydowali się na serię o żandarmie. Nic dziwnego, to właśnie ona przyniosła mu największą sławę a sierżant Ludovic Cruchot stał się kultową postacią filmową i na trwałe wszedł do kanonu komedii francuskiej. Ponadto, seria ta świetnie oddaje wakacyjny klimat. Któż z nas nie chciałby na chwilę przenieść się na piaszczystą plażę w Saint-Tropez?

Pół wieku śmiechu
Choć mija już pół wieku od premiery pierwszego filmu z serii o żandarmach to ten liczący 164 cm wzrostu komik nadal bawi polską publiczność. Teraz w Kinie Amfiteatr Olsztyniacy mają wyjątkową okazję aby raz jeszcze ujrzeć go na wielkim ekranie. To także okazją by zrobić sobie zdjęcie z całą brygadą francuskiej żandarmerii, nie tylko z osławionym sierżantem Cruchotem. Na monidłach będzie pozować cała brygada. Poniżej dni w których odbędą się poszczególne projekcję.

8 lipca – „Żandarm z Saint-Tropez“ (1964)
29 lipca – „Żandarm się żeni” (1968)
12 sierpnia – „Żandarm na emeryturze” (1970)
26 sierpnia – „Żandarm i kosmici” (1979)

Życie i smierć

De Funès jest pochodzenia hiszpańskiego, jest synem hiszpańskich emigrantów. Na scenie zadebiutował mając zaledwie 12 lat w sztuce Le Royal Dindon. W 1934 dostał wezwanie do wojska lecz z powodu niskiego wzrostu (164 cm) i małej wagi (55 kg) został zwolniony. Zanim stał się filmową gwiazdą imał się różnych zajęć. Próbował swoich sił z muzyką, ostatecznie wrócił do aktorstwa. W filmach zadebiutował jako statysta w 1945 roku. Jego ostatni film to Żandarm i policjantki. W planach była jeszcze jedna część z serii o żandarmach pt. Żandarm pod Waterloo. Niestety, reżyser serii Jean Girault zmarł w 1982 a rok później - 27 stycznia 1983 roku zmarł Louis.


"Śmiech jest dla duszy tym samym, czym tlen dla płuc."
Louis de Funes

Kamil Pełczyński

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB