Kocham Zatorze jak człowieka — fotograficzna podróż

2014-11-13 11:27:19 (ost. akt: 2014-11-13 11:50:14)
Wystawy Olsztyn, BWA Galeria Sztuki, al. Piłsudskiego 38 20 listopada 2014 - 31 stycznia 2015
Kocham Zatorze jak człowieka — fotograficzna podróż

Autor zdjęcia: Łukasz Pepol

Podobno magiczna podróż Łukasza Pepola po Zatorzu, zatrzymana na fotografiach, urzeka światłem. Przekonajcie się sami. Wernisaż wystawy już 20 listopada (czwartek) o godz. 18 w Galerii Sztuki BWA w Olsztynie.

Młody olsztyński twórca, na co dzień związany przede wszystkim z fotografią komercyjną, wybrał się w magiczną podróż po Zatorzu. Jego wizja jednej z najstarszych dzielnic miasta jest poetycka i intrygująca.

Z dzielnicą tą Łukasz Pepol jest bardzo mocno związany. Jak mówi, wokół Zatorza tak naprawdę kręci się całe jego życie. — To właśnie tutaj wychowali się moi rodzice, tutaj urodziły się moje dzieci, tutaj mieszkam z moją rodziną i jestem szczęśliwy. Wystawa fotograficzna, którą przygotowałem jest pewnego rodzaju hołdem złożonym tej dzielnicy, głosem lokalnego patriotyzmu czy może nawet listem miłosnym adresowanym do części miasta odciętej torami.

— Kocham Zatorze jak człowieka... Jest to fascynujący rytm, układ ludzi, domów i przestrzeni. Bardzo chciałbym, żeby wszystkie zaprezentowane fotografie były osobiste i jedyne w swoim rodzaju, ale też, żeby razem stanowiły całość, monolit, jeden ciekawy, dobrze brzmiący akord — dodaje artysta.

Choć administracyjnie granice Zatorza są mniejsze, w świadomości mieszkańców Olsztyna to część miasta położona "za torami" i ograniczona dwiema olsztyńskimi rzekami: Łyną i Wadągiem, ze starym Lasem Miejskim na obrzeżach. Założona w końcu XIX wieku, po wybudowaniu linii kolejowej w Olsztynie, (1871-1872), rozbudowywana w latach 30. XX wieku. Dzielnica ma swoją „magię” i barwną historię, to tu zamieszkali pierwsi osadnicy, którzy przybyli do Olsztyna w 1945 roku, tu mieszkało i mieszka wiele ważnych dla Olsztyna postaci.


Zatorze to ciekawa architektura, kamienice z przełomu XIX i XX wieku, ulice robotniczych domów mieszkalnych z czerwonej cegły, czy urokliwe, modernistyczne dawne „Osiedle Kompozytorów” obecne ulice Moniuszki, Reymonta. W początkach XX wieku wzniesiono tu piękne kościoły (neoromański pw. św. Józefa, czy neobarokowy Franciszkanów), tu usytuowane są najpiękniejsze, stare cmentarze Olsztyna (św. Jakuba i św. Józefa) z zabytkowymi kaplicami, pięknymi nagrobkami, zachowanym starodrzewem. Klimat dzielnicy to też targ przy ul. Kolejowej, kiedyś „Koński”, obecnie przy „Zatorzance”, ale Zatorze to przede wszystkim jego mieszkańcy.

Łukasz Pepol mieszka i pracuje w Olsztynie, z fotografią związany jest od 1999, zawodowo od 2009 roku. W 2008 roku ukończył Warszawską Szkołę Fotografii. Dwukrotnie nagradzany w Otwartych Mistrzostwach Fotografii (MOK Olsztyn). W ubiegłym roku uczestniczył w wystawie pokonkursowej VIII Olsztyńskiego Biennale Sztuki „O Medal Prezydenta”. Wzoruje się na klasykach europejskiej i amerykańskiej fotografii. Inspirują go: Andre Kertesz, Henri Cartier-Bresson, Edward Weston, Josef Koudelka. Martin Parr, Brassai oraz wielu innych. Wśród polskich fotografów ceni w szczególności Wojciecha Prażmowskiego, Wojciecha Plewińskiego, Pawła Pierścińskiego, Grzegorza Przyborka, Bogdana Konopkę, Mieczysława Wieliczko.

"Zatorze" w fotografii Łukasza Pepola
Wernisaż 20 listopada (czwartek), godz. 18:00


Sala kameralna, BWA Galeria Sztuki w Olsztynie,
al. Piłsudskiego 38

Czas trwania wystawy: 21 listopada - styczeń 2015

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. skun #1544313 | 31.61.*.* 13 lis 2014 13:19

    Nie ma co ale fotki sa niezle a ostatnia szczegolnie

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz