Opera prosto z Nowego Jorku: "Śpiewacy norymberscy" live w filharmonii

2014-12-08 14:23:09 (ost. akt: 2014-12-11 09:15:44)
Muzyka Olsztyn, Filharmonia Warmińsko-Mazurska, ul. Głowackiego... 13 grudnia 2014
Opera prosto z Nowego Jorku: Śpiewacy norymberscy live w filharmonii

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

„Śpiewacy norymberscy” to opera, która jest całkowitym przeciwieństwem mrocznych dramatów muzycznych Richarda Wagnera. Zobaczymy romantyczną komedię w staroniemieckim kostiumie. Transmisja na żywo z Metropolitan Opera w Nowym Jorku rozpocznie się w sobotę (13.12) o godz. 17:55 w olsztyńskiej filharmonii.

Przed kościołem św. Katarzyny w Norymberdze. Rycerzowi Walterowi von Stoltzing wpadła w oko piękna Ewa, córka złotnika Wita Pognera. O rękę dziewczyny stara się już pisarz miejski Beckmesser. Jednak poślubi Ewę ten, kto zwycięży w tradycyjnym turnieju śpiewaczym. Taką decyzję podjął jej ojciec, zapalony miłośnik śpiewu i członek tutejszego bractwa śpiewaczego — Meistersingerów.

Tak rozpoczyna się akcja „Śpiewaków norymberskich” Richarda Wagnera. Opery, która jest całkowitym przeciwieństwem mrocznych dramatów muzycznych tego kompozytora. Mamy do czynienia z romantyczną komedią w staroniemieckim kostiumie — jedyną komedią w długim ciągu kłopotów, burz i niespodziewanych przejaśnień, jakimi naznaczone było wiele lat życia Wagnera.

Autorem libretta jest kompozytor, a prapremiera opery miała miejsce w Królewskiej Operze w Monachium 21 czerwca 1868 roku. Przedstawienie transmitowane na żywo z Nowego Jorku poprowadzi dyrektor muzyczny i główny dyrygent Metropolitan Opera — James Levine.

W rolach głównych wystąpią: niemiecki baryton Michael Volle jako Hans Sachs, artysta z RPA — Johan Botha (tenor) — jako Walther von Stolzing, niemiecka sopranistka Annette Dasch jako Eva, debiutujący w MET niemiecki baryton Johannes Martin Kränzle jako Beckmesser, niemiecki bas Hans-Peter König jako Pogner oraz amerykański tenor Paul Appleby jako Dawid i szkocka mezzosopranistka Karen Cargill jako Magdalena. Gospodarzem transmisji będzie Renée Fleming.

Transmisję „Śpiewaków norymberskich" Richarda Wagnera Live in HD zobaczy w ponad 2.000 sal kinowych i koncertowych publiczność 69 krajów świata, w tym mieszkańcy Olsztyna!

The Metropolitan Opera Live in HD — opera Wagnera „Śpiewacy norymberscy”
13 grudnia (sobota), godz. 17.55
Filharmonia Warmińsko-Mazurska
ul. Głowackiego 1, Olsztyn


Przedstawienie trwa około sześciu godzin (w tym dwie przerwy)

Oto przedsmak wrażeń!
Materiały organizatora

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. G. #1602149 | 88.156.*.* 9 gru 2014 16:38

    6 godzin ? przypomina mi się scena z "Nietykalnych" z wizyty w operze ;) heheheh

    ! - + odpowiedz na ten komentarz